moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko i ochotnicy na wspólnych manewrach

Dywersanci podłożyli ładunki pod wiadukty, zaatakowali więzienie i uszkodzili cysternę z paliwem. Tak wyglądał scenariusz manewrów w Siedlcach, w których wzięło udział około 500 osób. Przeszkoleni w organizacjach paramilitarnych cywile z batalionu Obrony Terytorialnej razem z żołnierzami, policjantami i funkcjonariuszami służby więziennej ćwiczyli odpieranie ataku na miasto.Manewry „Batalion Obrony Terytorialnej w działaniach przeciwdywersyjnych Siedlce 2015″ rozpoczęły się w piątek. Tego dnia urząd miasta przeprowadził ćwiczenia służb komunalnych i ratowniczych. Przez dwa kolejne dni batalion, w skład którego wchodzą członkowie organizacji proobronnych, ramię w ramię z żołnierzami, policjantami i funkcjonariuszami służby więziennej chronili przed dywersantami ważne dla miasta obiekty.

W ćwiczeniach wzięło udział około 500, głównie członków organizacji proobronnych, w większości przeszkolonych cywilów. Wspierali ich żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Działania koordynował specjalny sztab kryzysowy.

W rolę przeciwnika batalionu wcielił się pluton, którego zadaniem było symulowanie niszczenia infrastruktury krytycznej. Tak zwane zielone ludziki podkładały ładunki wybuchowe, napadły na więzienie i na autobus oraz próbowały wykoleić cysternę z gazem LPG. Manewry zakończył atak na bazę dywersantów.


– To były niezwykle cenne ćwiczenia, przyglądałem się im z dużą uwagą – mówił wiceminister obrony Czesław Mroczek. Dodawał, że Polska wzmacnia swój system obronny, nie tylko poprzez rozwijanie zdolności sił zbrojnych, ale też dzięki takim inicjatywom, w których biorą udział organizacje społeczne. Mroczek podkreślił, że MON cieszy się z dużego zaangażowania ochotników na rzecz budowy potencjału obronnego państwa.

Młodszy chorąży rez. Jacek „Recon” Klimanek (uczestnik walk w Karbali) ze Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej był podczas manewrów odpowiedzialny za łączność, odbierał meldunki od pododdziałów w terenie i przekazywał je do sztabu. – Integracja środowisk i organizacji z wojskiem oraz władzami lokalnymi to dobry krok w kierunku tworzenia obrony terytorialnej – ocenia.


– To były największe wspólne ćwiczenia grup proobronnych, wojska i władz samorządowych w historii Polski. Co ważne, odbyły się w centrum miasta a nie – jak zazwyczaj – na poligonie, a ich współorganizatorem było wojsko – podkreśla kpr. pchor. rez. Aleksander Dybiec, oficer prasowy manewrów. Szkolenie wzorowane było na ćwiczeniach organizowanych w krajach skandynawskich, Austrii czy Szwajcarii. Obserwował je m.in. oficer szwedzkiej obrony terytorialnej Hemvarnet – lejt. (por). Patrycjusz Kosmowski, Polak, który od 25 lat służy w tej formacji.

Odbywające się w mieście ćwiczenia zauważyli też mieszkańcy Siedlec, którzy spotykali na ulicach umundurowane i uzbrojone patrole. Dla zainteresowanych obronnością organizatorzy przygotowali wykłady na Wydziale Humanistycznym siedleckiego uniwersytetu oraz wystawę sprzętu wojskowego.

Manewry zorganizowali: stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl, 1 Warszawska Brygada Pancerna, prezydent Siedlec oraz Stowarzyszenie Jednostek Strzeleckich „Strzelec". Honorowym patronatem objął je Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Podobne ćwiczenia, choć z mniejszym rozmachem odbyły się w 2012 roku w Wodzisławiu Śląskim, rok później – w Świdniku i w 2014 roku – w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~prawnik
1445321040
Po obejrzeniu galerii nasuwa mi się konkluzja. Ludzie z OT wyglądają jak "Green People" Żołnierz WP w regularnych działaniach i w sytuacji stresowej może mieć problem z rozpoznaniem kto jest kto.Po za tym zielone ludziki działały na Krymie gdzie mieszka przemieszana ludność rosyjsko języczna i ukraińska przy dużym poparciu na wet mieszkających tam ukraińców.Polska jest w 90 procentach jednolita narodowościowo. Rosjanom łatwiej jest obecnie wystrzelić kilka rakiet ( nawet konwencjonalnych ) z basenu Morza Czarnego niż bawić się w wysyłanie dywersantów
5B-00-E8-5D
~ja
1445201760
Mogli porysować karoserię samochodów. Kto za to zapłaci?
09-9A-95-43
~Katol - Władca Krzeseł
1445190840
Czas Battlefield 4 kupić .. .
FF-6C-B3-6A
~Kamil i Maciej
1445183760
Krótka relacja z tego wydarzenia :) Pozdrawiamy https://youtu.be/3RmooAzx090
1F-E0-58-D4

Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
 
Defendery 2019
Awaryjny most gotowy
Podstawa silnego przemysłu
Zapal światło dla ofiar Katynia
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wrzesień ’39 na południu Polski
Sprawdzają Brutusa
„Robot” w akcji
Oko na Europę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Walka i dyplomacja
Śląskie sceny z życia
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Defendery 2019 – część 4
A Torn Subcontinent
Niszczyciele czołgów z PGZ
Rok Żelaznej Dywizji
Historia Liberatora wyjaśniona
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
DSEI dla ludzi morza
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polska nie pozostanie osamotniona
Jedna misja, jeden zespół
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polskie firmy na targach w Londynie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowy wiceminister w MON
Chorwacki test polskich kadetów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Klasy wojskowe po nowemu
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Warszawa – miasto nieujarzmione
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Przetrwać do świtu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Defendery 2019 – część 3
Iranian Chess Game
Defendery 2019 – część 2
Nowa misja i nowy sprzęt
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Kosmiczny gość
Terytorialsi na wysokościach
Rozpoczynamy nową erę
Większe dotacje na budowę strzelnic
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Głos (z) płonącej Warszawy
Umarły dla świata
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO