moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko i ochotnicy na wspólnych manewrach

Dywersanci podłożyli ładunki pod wiadukty, zaatakowali więzienie i uszkodzili cysternę z paliwem. Tak wyglądał scenariusz manewrów w Siedlcach, w których wzięło udział około 500 osób. Przeszkoleni w organizacjach paramilitarnych cywile z batalionu Obrony Terytorialnej razem z żołnierzami, policjantami i funkcjonariuszami służby więziennej ćwiczyli odpieranie ataku na miasto.Manewry „Batalion Obrony Terytorialnej w działaniach przeciwdywersyjnych Siedlce 2015″ rozpoczęły się w piątek. Tego dnia urząd miasta przeprowadził ćwiczenia służb komunalnych i ratowniczych. Przez dwa kolejne dni batalion, w skład którego wchodzą członkowie organizacji proobronnych, ramię w ramię z żołnierzami, policjantami i funkcjonariuszami służby więziennej chronili przed dywersantami ważne dla miasta obiekty.

W ćwiczeniach wzięło udział około 500, głównie członków organizacji proobronnych, w większości przeszkolonych cywilów. Wspierali ich żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Działania koordynował specjalny sztab kryzysowy.

W rolę przeciwnika batalionu wcielił się pluton, którego zadaniem było symulowanie niszczenia infrastruktury krytycznej. Tak zwane zielone ludziki podkładały ładunki wybuchowe, napadły na więzienie i na autobus oraz próbowały wykoleić cysternę z gazem LPG. Manewry zakończył atak na bazę dywersantów.


– To były niezwykle cenne ćwiczenia, przyglądałem się im z dużą uwagą – mówił wiceminister obrony Czesław Mroczek. Dodawał, że Polska wzmacnia swój system obronny, nie tylko poprzez rozwijanie zdolności sił zbrojnych, ale też dzięki takim inicjatywom, w których biorą udział organizacje społeczne. Mroczek podkreślił, że MON cieszy się z dużego zaangażowania ochotników na rzecz budowy potencjału obronnego państwa.

Młodszy chorąży rez. Jacek „Recon” Klimanek (uczestnik walk w Karbali) ze Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej był podczas manewrów odpowiedzialny za łączność, odbierał meldunki od pododdziałów w terenie i przekazywał je do sztabu. – Integracja środowisk i organizacji z wojskiem oraz władzami lokalnymi to dobry krok w kierunku tworzenia obrony terytorialnej – ocenia.


– To były największe wspólne ćwiczenia grup proobronnych, wojska i władz samorządowych w historii Polski. Co ważne, odbyły się w centrum miasta a nie – jak zazwyczaj – na poligonie, a ich współorganizatorem było wojsko – podkreśla kpr. pchor. rez. Aleksander Dybiec, oficer prasowy manewrów. Szkolenie wzorowane było na ćwiczeniach organizowanych w krajach skandynawskich, Austrii czy Szwajcarii. Obserwował je m.in. oficer szwedzkiej obrony terytorialnej Hemvarnet – lejt. (por). Patrycjusz Kosmowski, Polak, który od 25 lat służy w tej formacji.

Odbywające się w mieście ćwiczenia zauważyli też mieszkańcy Siedlec, którzy spotykali na ulicach umundurowane i uzbrojone patrole. Dla zainteresowanych obronnością organizatorzy przygotowali wykłady na Wydziale Humanistycznym siedleckiego uniwersytetu oraz wystawę sprzętu wojskowego.

Manewry zorganizowali: stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl, 1 Warszawska Brygada Pancerna, prezydent Siedlec oraz Stowarzyszenie Jednostek Strzeleckich „Strzelec". Honorowym patronatem objął je Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Podobne ćwiczenia, choć z mniejszym rozmachem odbyły się w 2012 roku w Wodzisławiu Śląskim, rok później – w Świdniku i w 2014 roku – w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~prawnik
1445321040
Po obejrzeniu galerii nasuwa mi się konkluzja. Ludzie z OT wyglądają jak "Green People" Żołnierz WP w regularnych działaniach i w sytuacji stresowej może mieć problem z rozpoznaniem kto jest kto.Po za tym zielone ludziki działały na Krymie gdzie mieszka przemieszana ludność rosyjsko języczna i ukraińska przy dużym poparciu na wet mieszkających tam ukraińców.Polska jest w 90 procentach jednolita narodowościowo. Rosjanom łatwiej jest obecnie wystrzelić kilka rakiet ( nawet konwencjonalnych ) z basenu Morza Czarnego niż bawić się w wysyłanie dywersantów
5B-00-E8-5D
~ja
1445201760
Mogli porysować karoserię samochodów. Kto za to zapłaci?
09-9A-95-43
~Katol - Władca Krzeseł
1445190840
Czas Battlefield 4 kupić .. .
FF-6C-B3-6A
~Kamil i Maciej
1445183760
Krótka relacja z tego wydarzenia :) Pozdrawiamy https://youtu.be/3RmooAzx090
1F-E0-58-D4

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
 
Krwawe walki o Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Security Game
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ważka bliżej
Darłowo czeka na śmigłowce
Militaria na Zamku Królewskim
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Własne interesy Europy
Rywalizacja strzelców wyborowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
They Train Together, They Fight Together
For the Right Cause
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pretorianie na Mazurach
Arsenał Iranu
„Bolko” w służbie
JWK z odznaką pamiątkową
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Stulatka hydrografia
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Defense Without Politics
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nauka zimowego pływania
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Śmierć bohatera
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Podziemna potęga
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Double Eagle po nowemu
Palmiry – miejsce kaźni
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO