Ponad 300 studentów w mundurach walczy w Warszawie o Puchar Rektorów. W zawodach sportowych bierze udział osiem uczelni: wojskowych, medyczna, pożarnicza i policyjna. Sportowcy rywalizują w dziesięciu konkurencjach, m.in. strzelectwie sportowym, cross combacie czy pływaniu. Rozgrywki odbywające się w Wojskowej Akademii Technicznej potrwają do soboty.
– Chcemy propagować zdrowy tryb życia oraz krzewić kulturę fizyczną. Jest to też doskonała okazja do integracji i umacniania więzi między studentami uczelni mundurowych. Pamiętajmy, że nagroda to nie tylko puchar, lecz przede wszystkim niezapomniane chwile – mówiła bosman mat Natalia Smolarz, przewodnicząca Komisji Uczelni Mundurowych, podczas rozpoczęcia IV Zawodów Sportowych Uczelni Mundurowych. Uroczystość odbyła się w czwartek wieczorem. – Nie dajcie sobie wmówić, że kultura fizyczna jest mniej ważna od innych aspektów życia, a czas poświęcony na treningi bezproduktywny i zmarnowany – dodał Ariel Wojciechowski z Rady Wykonawczej Parlamentu Studentów RP.
Do rywalizacji fair play namawiał podchorążych płk dr hab. Tadeusz Szczurek, prorektor ds. wojskowych WAT. – W imieniu całej komendy życzę sportowej rywalizacji, w której to nie wyniki, lecz duch walki jest najważniejszy – podkreślał.
Wojskowa Akademia Techniczna jest gospodarzem zawodów. W rozgrywkach bierze udział 310 studentów z ośmiu uczelni: Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Obrony Narodowej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Wojskowej Akademii Technicznej, Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Każda uczelnia mogła wystawić 43 zawodników. Regulamin dopuszcza udział studentów cywilnych, jednak nie może ich być więcej niż czterech – pięciu w każdej reprezentacji. Jedną piątą zawodników stanowią panie. Z wyjątkiem piłki nożnej startują one we wszystkich konkurencjach. A konkurencji jest dziesięć: piłka nożna i siatkowa, tenis stołowy, biegi przełajowe, pływanie, cross combat, pokonywanie lądowego toru przeszkód, tenis ziemny, strzelectwo sportowe oraz badminton. Najwięcej studentów zmierzy się w strzelectwie, ale dużą popularnością cieszą się również gry zespołowe, czyli piłka siatkowa i nożna.
Zawody zakończą się w sobotę wieczorem. Wszystkie rozgrywki są otwarte dla publiczności.
Komisja Uczelni Mundurowych działa przy Parlamencie Studentów i reprezentuje podchorążych ośmiu uczelni. Do jej zadań należy m.in. promocja szkolnictwa wojskowego i organizacja studenckich imprez, np. Balu Podchorążych. Po raz pierwszy Zawody Sportowe Uczelni Mundurowych zostały zorganizowane w 2010 roku. Z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Łącznie wzięło w nich udział ponad 800 studentów i podchorążych.
Na piątkowym rozpoczęciu zawodów byli m.in. gen. broni Lech Konopka, prezes Wojskowej Federacji Sportu, gen. bryg. Wojciech Kucharski, zastępca szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia oraz przedstawiciele uczelni wojskowych. Uczestnicy zawodów przed rozpoczęciem rywalizacji uczcili minutą ciszy pamięć studentki, która zginęła w Bydgoszczy podczas imprezy zorganizowanej przez jedną z tamtejszych szkół wyższych.
autor zdjęć: st. mar. pchor. Katarzyna Garus

komentarze