moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Społeczeństwo a wojna

Dlaczego przegrywamy wojnę z dżihadystami? Czy jesteśmy przygotowani na wzmożony napływ ludzi do Europy? – między innymi na te pytania starają się odpowiedzieć uczestnicy czwartej międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu „Społeczeństwo a wojna”, zorganizowanej przez Zakład Socjologii Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Naukowcy spotkali się 14–15 października w Domu Pielgrzyma na Górze Świętej Anny na Opolszczyźnie. W tym roku temat debaty odpowiadał bardzo aktualnym problemom: „Konflikt kultur i problemy wielokulturowości we współczesnym świecie”.

Na konferencję przyjechali badacze m.in. z: Wyżej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, Uniwersytetu Kalabryjskiego, tureckiego Firat University oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, Jagiellońskiego i Łódzkiego oraz innych uczelni krajowych. W toku obrad próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy wielokulturowość stała się potrzebą współczesności – wyznacznikiem symbiozy i koegzystencji zróżnicowanych kulturowo narodów, czy może jest przyczynkiem powstawania negatywnych zjawisk na styku kultur.

Większość z omawianych 25 różnorodnych tematów wskazywała na to, że świat nauki pilnie „odrabia lekcję”, prowadząc wieloaspektowe badania nad dotykającymi nas dziś zagrożeniami.

Tłem do rozważań o współczesności był referat prof. dr. hab. Janusza Sztumskiego z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Częstochowie nt. „Wzmożony napływ ludzi do Europy i jego wpływ na zjawisko wielokulturowości na jej obszarze”. Opisał on przyczyny i skutki migracji ludności od czasów rzymskich. Wniosek – przemieszczanie się ludów nie jest niczym nowym.

Z kolei dr hab. Ryszard Machnikowski z Uniwersytetu Łódzkiego, analizując plany Al-Kaidy z 2005 roku, próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przegrywamy wojnę z dżihadystami. Jednym z powodów, zdaniem naukowca, jest zbyt wąskie i przez to złudne postrzeganie zagrożenia jedynie przez pryzmat terroryzmu.

Refleksją popartą badaniami na temat działania władz polskich i organizacji pozarządowych na rzecz ewakuacji Polaków z Donbasu na przełomie lat 2014/2015 podzielił się dr Michał Lubicz-Miszewski z WSWL. Jej wydźwięk nie był zbyt optymistyczny: jako państwo, a także społeczeństwo, nie jesteśmy przygotowani do exodusu w skali globalnej, który właśnie się rozpoczął.

Piotr Bernabiuk

autor zdjęć: Marcin Ogdowski, WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
O bezpieczeństwie u prezydenta
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Zimowi podhalańczycy
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Pies pomaga walczyć z PTSD
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Na styku zagrożeń
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Człowiek, który sprzedał ciszę
Utraceni, lecz nie zapomniani
Maj polskich żywych torped
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Ferie z wojskiem
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Together on the Front Line and Beyond
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Co dalej z Tarczą Wschód?
To nie mogło się udać, ale…
Outside the Box
Pod nową czaszą
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Moc z powietrza
Amunicja do granatników z Niewiadowa
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Partnerstwo Polski i Litwy
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawdzili się na macie i w ringu
Partnerstwo daje siłę
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Waiting for the F-35
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Kierunek Rumunia
Experience It Yourself
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Premier wojenny
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Co nowego w przepisach?
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Amerykański szogun
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Przeprowadzka CSWOT-u
Medale na lodzie i śniegu
Ekstremalnie ważny cel
PKW „Noteć” – koniec misji
Pucharowy medal na desce
Szwedzi z Piorunami
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Litwa stawia na poligony
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO