Sukces maratończyków w Mungyeong. Polska piąta na igrzyskach

Pięć medali - trzy złote, srebrny i brązowy, zdobyli polscy sportowcy w ostatnim dniu VI Letniej Olimpiady Wojskowej w Korei Południowej. Dzięki sukcesom maratończyków Polska zajęła ostatecznie piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Reprezentanci Wojska Polskiego wywalczyli w sumie 10 krążków złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych.

Maratończycy na medal

W ostatnim dniu igrzysk na pierwszym miejscu podium stanęli: szer. Iwona Lewandowska i drużyna kobiet (Lewandowska, st. szer. Monika Stefanowicz i szer. Olga Kalendarova-Ochal) oraz drużyna mężczyzn (st. szer. Henryk Szost, st. mar. Marcin Chabowski i st. szer. Błażej Brzeziński). Nasi maratończycy wywalczyli jeszcze srebrny krążek (Chabowski) i brązowy (Stefanowicz).

Nie liczyły się czasy, a zajęte miejsca

– Maraton trochę nas podciągnął w klasyfikacji medalowej. Awansowaliśmy z siódmego miejsca na piąte. I z tego się cieszymy – mówi st. mar. Marcin Chabowski. – Po raz kolejny udowadniamy, że warto na nas stawiać. W zeszłym roku było trochę łatwiej zdobywać medale na wojskowych mistrzostwach świata. Wywalczyłem wtedy tytuł mistrzowski w dosyć spokojnym biegu – dodaje wicemistrz indywidualny i mistrz drużynowy.

W biegu na trasie w Mungyeong nie były ważne osiągnięte przez zawodników czasy. Najważniejsze były zajęte przez nich miejsca. Maratończycy musieli więc wraz z trenerami przygotować odpowiednią taktykę. – Przez cały czas zastanawiałam się, jak ten bieg się rozegra. Starałam się tylko trzymać grupę jak najdłużej, by potem w odpowiednim miejscu zaatakować – mówi o swoim planie szer. Iwona Lewandowska. – Ten maraton był trudny ze względu na ukształtowanie terenu oraz dlatego, że to był typowy bieg taktyczny – dodaje st. mar. Marcin Chabowski.

Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk reprezentanci WP mieli powody do radości. Druga z lewej st. szer. Oktawia Nowacka podwójna złota medalistka w pięcioboju nowoczesnym

– Do 30 km tempo było wolne. Potem było bardzo mocne szarpnięcie. I tak z piątej pozycji stopniowo przesunąłem się na drugą. Jednak zawodnicy z Afryki mają duże lepsze rekordy życiowe w półmaratonie i na 10 km, więc ten zapas prędkości mają większy i przy takim taktycznym biegu na pewno łatwiej było Etiopczykowi w barwach Bahrajnu wytrzymać to tempo. Skupiłem się na tym, aby dobiec na pozycję medalową – relacjonuje Chabowski.

Podwójna złota medalistka do 35 km biegła w czołowej grupce. – Nawet nie czułam jakiegoś większego zmęczenia. Tempo, w jakim dobiegłyśmy do półmetka nie było dla mnie mocne. Dopiero na 35 km urwałam się rywalkom i biegłam sama na pierwszej pozycji – opowiada Lewandowska. – Cieszę się, że udało mi się utrzymać prowadzenie do samego końca. A muszę przyznać, że ostatni podbieg pod stadion, to była najgorsza część trasy i już miałam wrażenie, że nie ruszam nogami. Ale jak wbiegłam na stadion to wiedziałam, że mam jeszcze dużo siły – dodaje biegaczka, która na ostatnich stu metrach biegła ciesząc się ze zwycięstwa.

St. mar. Marcin Chabowski przyznaje, że „plan wykonał na 90 procent”. - Niestety złotego medalu indywidualnie nie udało mi się zdobyć – tłumaczy marynarz. Z kolei mł. chor. Grzegorz Gajdus, trener naszych maratończyków, był bardzo zadowolony z postawy wszystkich zawodników. – Liczyłem na cztery medale, a jest pięć. Sądziłem, że będzie złoty w rywalizacji indywidualnej mężczyzn. Jednak Henryk Szost złapał dzisiaj kontuzję – mówi szkoleniowiec.

Rosja przed Brazylią i Chinami

Reprezentacja Rosji - triumfatorzy klasyfikacji medalowej igrzysk

Klasyfikację medalową igrzysk wygrali Rosjanie, którzy w ostatnim dniu rywalizacji w ogóle nie stanęli na podium. Reprezentacja Rosji zdobyła 135 krążków (59 złotych, 43 srebrne, 33 brązowe). Drugie miejsce zajęła Brazylia (34 – 26 – 24), a trzecie Chiny (32 – 31 – 35). Czwartą lokatę wywalczyła reprezentacja gospodarzy (19 – 15 – 25), a piąte Polska (10 – 13 – 19). Francja zajęła szóste miejsce (9 – 9 – 11), Niemcy siódme (8 – 10 – 15), a Bahrajn ósme (7 – 2 – 4). Na poprzednich igrzyskach w Rio de Janeiro Polacy zajęli czwartą pozycję, ale w Brazylii nie startowała Rosja.

Zgasł znicz na stadionie w Mungyeong

Ceremonia zakończenia VI Wojskowych Igrzysk w Korei Południowej odbyła się na stadionie w Mungyeong. Sportowcy ze 117 krajów nie defilowali już jak podczas otwarcia imprezy w żołnierskich mundurach, a w reprezentacyjnych dresach. PłkAbdulhakeem Alshano, prezydent Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM), podziękował Han Minkoo, południowokoreańskiemu ministrowi obrony, za organizację igrzysk. Przekazał też flagę CISM przedstawicielom Chin, którzy w 2019 roku będą gospodarzami kolejnej najważniejszej wojskowej imprezy czterolecia.