moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Młoda armia na poligonie

Pobudka o szóstej rano. Zaprawa poranna, toaleta, ścielenie łóżek i apel. Śniadanie w namiocie i zajęcia do samego wieczora. Wszystko jak w wojsku chociaż prawdziwymi żołnierzami jeszcze nie są. Na poligonie w Żaganiu ponad 500 uczniów klas mundurowych z całej Polski poznawało smak żołnierskiej służby.
- Myśleliśmy, że będą narzekania na wczesną porę wstawania, poranny chłód. Czekałam na utyskiwania dziewcząt, że wszystko dzieje się zbyt szybko, że nie mają czasu na makijaż...A tu nic takiego nie ma. Mało tego, mówią, że jest fajnie i chętnie wrócą na kolejne takie ćwiczenia – mówi z uśmiechem Edyta Gwoździk, wychowawczyni klasy mundurowej z Zespołu Szkół z Opatowa. Na co dzień uczy języka polskiego, która – jak żartuje – do tej pory bardziej kochała teatr niż wojsko.

Obozowisko Karliki na żagańskim poligonie z lotu ptaka wygląda pewnie jak małe mrowisko. Nic dziwnego, w II Centralnym Zlocie Klas Mundurowych bierze udział 525 uczniów oraz 37 nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Jeśli dodać do tego blisko 100 instruktorów, głównie ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca oraz żołnierzy obsługi z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, to wszystko wygląda jak spore polowe miasteczko.

Zgodnie z wojskowymi zasadami, zgrupowanie ma swojego komendanta. Jest nim Bogdan Fiałkowski, wiceprezes stowarzyszenia Commando, który zlot organizuje po raz drugi. Komendant zadbał, aby młodzież poczuła wojskowy dryl. Przemarsze odbywają się w kolumnach, nie ma samowolnego wałęsania się, a gdy umundurowana klasa maszeruje jej śpiew słychać z daleka.

Podczas zlotu uczniowie rywalizują o miano najlepszej klasy mundurowej. Nie chodzi więc o wynik indywidualny, ale - zwyczajem wojskowym – na pierwszym miejscu jest zespół. Klasa musi tworzyć jeden organizm, zwartą, dobrze współpracującą i rozumiejącą się grupę. Młodzi ludzie, którzy marzą, o tym by w przyszłości zostać żołnierzami, mają świadomość tego, że reprezentują nie tylko siebie, i że to od nich, od ich zachowania i starań zależy dobre imię ich szkoły. - Miałam pecha bo się przeziębiłam i jeden dzień musiałam spędzić w łóżku - żali się Monika Połetek, która właśnie ogląda najnowszy w polskiej armii czołg Leopard 2A5. - Koledzy i koleżanki brali wtedy udział w marszobiegu, a ja niestety nie mogłam im pomóc. Mówili, że było to bardzo wyczerpujące ale nikt nie narzekał - wyznaje filigranowa blondynka.

Marszobieg to była najtrudniejsza konkurencja, która odbyła się podczas dwudniowych zawodów. Słowo „marsz” w nazwie jest mylące. Tak naprawdę, aby uzyskać dobry wynik, całą 8 kilometrową trasę po poligonowych bezdrożach trzeba pokonać biegiem. W dodatku, zawodnicy muszą po drodze wykonać dodatkowe zadania. W jednym miejscu trzeba jak najszybciej przenieść kilka ciężkich skrzynek z amunicją, w innym przetransportować na noszach rannych, a w jeszcze innym - jak najdalej rzucić granatem. Rzecz jasna nie mogło się obyć bez strzelania. Tylko jak precyzyjnie zgrać muszkę ze szczerbinką i celnie trafić, skoro po przebiegnięciu połowy dystansu tak trudno opanować oddech czy drżenie rąk...

- Niestety na trasie dwóch naszych kolegów zasłabło. Od połowy dystansu jadą w sanitarce. Zasłabnięcia nie były groźne jednak z tego powodu nasza drużyna będzie miała dodane aż cztery minuty – ubolewa Adam Koszewski z Zespołu Szkół w Ostródzie. Adam na co dzień biega i te treningi dziś zaprocentowały – wyprzedził kolegów o kilkaset metrów. Jednak zadaniem, które czeka w punkcie do którego dotarł, jest przepchnięcie uszkodzonego samochodu terenowego. Sam nie da rady. Musi czekać na kolegów.

W tym samym czasie na placach ćwiczeń część uczniów uczy się rozkładania i składania karabinków kałasznikowa, przyjmowania postawy strzeleckiej. Wielu z nich pierwszy raz strzela z broni krótkiej. Z karabinków strzelają częściej podczas zajęć w szkołach. Pistolet jest nowością. Ciężki, nieporęczny, trudny do utrzymania w dłoniach. W jednym z punktów nauczania szkoli się pluton z Ukrainy. Chłopcy, którzy uczą się w Liceum Wojskowym w Kijowie przyjechali na zlot na specjalne zaproszenie. - Bardzo nam się tu podoba. Szkolenie jest ciekawe. Najbardziej dał nam się we znaki marszobieg. Uzyskaliśmy drugi czas ale jeszcze kilka klas startowało po nas więc nie wiemy jaki będzie ostateczny rezultat - mówi kadet Daniel Gruszczyński.

Chociaż słońce zaczyna chować się za widnokręgiem uczestnicy zlotu nie kończą zmagań. Rywalizacja jednak przenosi się na teren obozowiska. Przed trybuną trwa walka o miano najlepiej maszerującego pododdziału. Po przejściu krokiem defiladowym zaczyna się drugi przemarsz. Tym razem uczniowskie plutony popisują się opanowaniem piosenki marszowej. W las niosą się więc echem słowa znanych wojskowych szlagierów marszowych o Zosi, która powinna otworzyć okienko, o sercu ukrytym w plecaku czy ułanach...

Dzień na zlocie kończą występy artystyczne. Uczniowie prezentują swoją szkołę, region z którego pochodzą, siebie i to czym zajmują się, gdy kończą lekcje. Forma prezentacji – dowolna. Z czego chłopcy i dziewczęta skwapliwie skorzystali. Podczas występów estradowych słychać więc wiersze, prezentacje w gwarze kaszubskiej, popisy taneczne oczywiście w żołnierskim rytmie, a nawet prezentacje śpiewane w hip-hopowym rytmie. Uczniowie szczególnie chętnie popisują się sprawnością fizyczną i perfekcyjnym opanowaniem elementów musztry. Aplauz wywołał pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu chłopców w szkarłatnych beretach.

W ostatnim dniu rywalizacji, uczniów obserwowali dyrektorzy szkół, nauczyciele i przedstawiciele kuratoriów uczestniczący w VI Ogólnopolskiego Forum Szkół we Wrocławiu. - Mogliśmy poznać armię od środka, poczuć smaczki żołnierskiego życia. Młodzież miała okazję poznać historię wojska i jego tradycji. Myślę, że dla nich to wspaniała lekcja szacunku wobec patriotycznych wartości - ocenia Małgorzata Beczek, dyrektor Zespołu Szkół Numer 1 z Mińska Mazowieckiego, w której jest pięć klas o profilu wojskowym.    

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Przemysław Fiałkowski, kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Defense Without Politics
 
Trzy cele na ścieżce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dowodzę najlepszymi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Terytorialsi nie stracą dodatku
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Granice pod kontrolą podhalańczyków
PKW Orlik na półmetku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Wojskowi medycy w gotowości
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Sześć dekad pod wirnikiem
Obradowała Rada Gabinetowa
Rakiety w celu
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Nowy wiceminister w MON
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Logistycy transportują środki ochronne
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Poprad w kolejnej jednostce
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Medycy WOT kontra COVID-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
PGZ pomaga w walce z epidemią
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Ochotnik do Polski
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Edukacja na platformie
Policja i wojsko kontra COVID-19
Certyfikacja na „Tarczowni”
Dwa oblicza agenta wywiadu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Saperzy w walce z Covid-19
Następca RPG-7
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
„Gwiezdne wojny” Reagana
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Sukcesy sportowców w mundurach
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO