moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walczyli o Nóż Komandosa

Szeregowy Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów oraz posterunkowy Szymon Kulka, policjant z Ropy zostali zwycięzcami XIX edycji Biegu o Nóż Komandosa. W tym roku w najstarszym biegu przełajowym w Polsce wzięło udział ponad 600 osób. Zarówno cywile jak i mundurowi pokonywali trasę w lesie pod Lublińcem w mundurze.

– W tym roku musieliśmy ustalić limity przy zapisach na bieg, ponieważ chętnych było naprawdę dużo – mówił przed rozpoczęciem Biegu o Nóż Komandosa Zbigniew Rosiński, prezes WKB Meta. – Ustaliliśmy, że będzie to maksymalnie 800 osób.

Niestety na starcie biegu nie stawili się wszyscy, którzy deklarowali chęć pobiegnięcia. Trasę w lesie w Kokotku pod Lublińcem zdecydowało się pokonać ponad 600 osób. Startowali zarówno przedstawiciele wojska, policji, służb więziennictwa, jak i cywile. Do startu zakwalifikował się również więzień. – Możliwość pobiegnięcia to była dla niego nagroda za dobre zachowanie – wyjaśnia Rosiński. Zaznacza, że cywile mogą brać udział w biegu wyłącznie wtedy, gdy będą ubrani w mundur i wojskowe buty z minimum 18-centymetrową cholewką.

W biegu po raz pierwszy wystartowała Marta Potasińska, wdowa po generale Włodzimierzu Potasińskim, dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Bieg o Nóż Komandosa nosi jego imię. Mimo obaw, ukończyła bieg. Na mecie znalazła się po 44 minutach i 32 sekundach. Najstarszym zawodnikiem był 65-letni kpt. rez. Jan Dudek z Tarnowskich Gór. W biegu rywalizowali również obcokrajowcy ze Słowacji, Niemiec i Turcji.

Biegacze startowali w dwóch kategoriach: mężczyzn – dystans liczył 10 kilometrów oraz kobiet, które musiały przebiec 5 kilometrów. – Cała trasa wiedzie przez las i jest w miarę spokojna, biegacze najwięcej siły potrzebują, by pokonać „górę płaczu”, która jest niemal pionowa. To właśnie tam odpada najwięcej zawodników, to miejsce selekcji dla zawodników biegu – opowiada Zbigniew Rosiński i dodaje, że w tym roku biegu nie ukończyło 19 osób. – Najczęstszą przyczyną rezygnacji z biegu były obtarte stopy – mówi Rosiński.

Bieg kobiet wygrała szer. Karolina Pilarska, od wielu lat związana z Wojskowym Klubem Biegacza Meta, zwyciężczyni Biegu o Nóż Komandosa w 2009 roku. Przebiegła trasę w 24 minuty 30 sekund. Tuż za nią na mecie pojawiła się sierżant Anna Wojtulewicz z Policji w Białymstoku. Trzecia na mecie była policjantka ze Złotoryi Anna Ficner. W kategorii mężczyzn najlepszy okazał się posterunkowy Szymon Kulka z Ropy. Ukończył 10-kilometrową trasę w czasie 35 minut, 40 sekund. Ponad minutę później na mecie znalazł sięszer. Tomasz Grycko z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Jego wynik to 36 minut, 47 sekund. Trzeci na mecie był młodszy aspirant Paweł Piotraschke, policjant Komendy w Słupsku. Bieg mężczyzn ukończyło 536 osób.

Medale zwycięzcom wręczył m.in. płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej w Lublińcu, która wspiera inicjatywę Wojskowego Klubu Biegacza. Nagrodą główną w biegu jest bojowy nóż komandosa.

Pierwszy raz Bieg o Nóż Komandosa odbył się w 1997 r., ukończyły go wówczas 52 osoby. Organizatorem biegu jest Zbigniew Rosiński, prezes WKB Meta, który działa w Lublińcu. Bieg nosi imię gen. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: EK

dodaj komentarz

komentarze


Kutno w sieci LogHubs
 
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Malutka na poligonie
Nurkowie w głębinach
Na rozgrzewkę – zapasy
Trudny rok na misjach
Kwalifikacja odbędzie się …
We Never Stop
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Hartowanie spadochroniarzy
Kierunek: Litwa
Dama odeszła do historii
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Wojsko – plan na życie
Trudny egzamin przed misją
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kuźnie oficerskich kadr
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Dołącz do zawodowców
Żydzi od Andersa
Jest Warszawa
Telefon dla seniora
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Żołnierze testują nauczycieli
Pustynna burza wokół Husajna
Armia Fight Night znów w akcji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Amerykanie odmładzają F-16
Obrady ministrów obrony NATO
Symulator Orlika w Dęblinie
Agenci wywiadu na bobslejach
Pandemię pokonamy szczepieniami
Komisje sejmowe o umowie z USA
155 mm dla US Army
Co musi umieć kierowca czołgu
Komandosi znad Garigliano
Na straży niebieskiej linii
Ferie z gwiazdami sportu
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
WBH upublicznia swoje archiwa
Laserowa artyleria US Army
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jakie zmiany w mundurówce?
Wojsko walczy z COVID-19
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Daglezje na większe przeprawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO