moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstała nowa Agencja Mienia Wojskowego

Od dziś dwie agencje zajmujące się nieruchomościami i dobytkiem polskiej armii będą działać jako jedna Agencja Mienia Wojskowego. Usprawni to m.in. gospodarowanie i pozwoli zaoszczędzić 20 milionów złotych rocznie na zmniejszeniu struktur. Dużą nowością jest zaś to, że Agencja będzie mogła sprzedawać sprzęt wojskowy i broń, także za granicę.

Prace nad ustawą, która połączyła obie instytucje, trwały niemal dwa lata. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło bowiem zamiar połączenia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego w 2013 roku. Przedstawiciele resortu tłumaczyli, że jest to uzasadnione ekonomicznie i organizacyjnie. Obie agencje działały bowiem niezależnie, a miały takie same lub podobne zadania, np. dotyczące obrotu nieruchomościami. Istnienie zaś dwóch struktur zajmujących się prawie tym samym, to wyższe, zdublowane koszty działania.

Dziś ustawa łącząca obie agencje wchodzi w życie. Nowa instytucja zachowała nazwę Agencji Mienia Wojskowego. Podmiotem przejmującym jest jednak Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, mająca bardziej rozbudowane struktury (pracuje w niej ok. 1000 osób) i szerszy zakres zadań.

REKLAMA

Kupi i sprzeda broń

Do zadań nowej AMW należy m.in. gospodarowanie powierzonym i użyczonym mieniem Skarbu Państwa, przejmowanie i nabywanie mienia oraz obrót nim, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, a także budowanie mieszkań dla żołnierzy.

W gestii Agencji jest również przechowywanie materiałów wybuchowych, broni i amunicji, a także obrót nimi. Nowo powołana instytucja, za zgodą szefa resortu obrony, ma też prawo kupować sprzęt wojskowy i uzbrojenie, środki bojowe, techniczne i materiałowe oraz usługi. Ma je potem przekazywać w użytkowanie ministrowi i podległym mu jednostkom.

Nowością jest przyznanie AMW uprawnień do sprzedaży towarów i usług o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, także za granicę. Ma się m.in. zajmować przechowywaniem materiałów wybuchowych, broni, amunicji i obrotem nimi, a także wyrobami i technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Oznacza to, że będzie mogła handlować sprzętem wojskowym i bronią. A uzyskane pieniądze mają zasilać fundusz modernizacyjny.

– Współczesny rynek uzbrojenia zmienił się. Kupujący broń nie chcą już rozmawiać z producentami, ale wolą z rządem. Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła oferować sprzęt używany, wycofany z wojska, ale także nowy. Oczywiście wszystko odbywałoby się za zgodą szefa MON – podkreślał gen. Włodzimierz Nowak, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, zabierając głos podczas posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej, która w lipcu omawiała ustawę łączącą wojskowe agencje.

Paweł Suski, poseł z sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreśla jeszcze inne zalety nowych rozwiązań: – Wcześniej zdarzało się, że mienie zbędne wojsku, zwłaszcza nieruchomości, przejmowała WAM, która nie zawsze mogła je przeznaczyć na zakwaterowanie. Teraz system zarządzania będzie bardziej spójny i efektywny. Nie bez znaczenia są oszczędności z tytułu połączenia agencji, które resort obrony oszacował na około 20 milionów rocznie.

Z korzyścią dla żołnierzy

Wchodząca dziś w życie ustawa odnosi się także do przepisów o zakwaterowaniu sił zbrojnych. Nowością jest przepis dotyczący żołnierzy zawodowych, którzy na przykład samotnie wychowują małoletnie dzieci. Jeśli AMW nie będzie mogła przydzielić mu kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, to wojskowy będzie mógł zamieszkać wraz z dzieckiem w internacie.

Wprowadzono też korzystniejsze rozwiązania dotyczące zakwaterowania w internacie członków rodziny żołnierza, który pełni służbę z dala od domu. Najbliżsi mogą być zakwaterowani razem z żołnierzem, ale maksymalnie siedem dni w miesiącu. Wcześniej muszą jeszcze uzyskać zgodę dyrektora oddziału regionalnego agencji. Jeśli wojskowy korzysta z darmowego miejsca w internacie na podstawie skierowania, wówczas żona czy dziecko zapłacą połowę kosztów pobytu wraz z nim. W pozostałych przypadkach zakwaterowanie będzie płatne w całości.

Jedna z najważniejszych zmian dla żołnierzy odchodzących z armii dotyczy wypłaty odpraw mieszkaniowych. Nowe rozwiązanie pozwala naliczyć odprawę na dzień wskazany przez żołnierza, a nie jak wcześniej – w dniu wydania decyzji o wypłacie pieniędzy. – Takie rozwiązanie ma też zachęcić do pozostania w służbie tych żołnierzy, którzy rozważali odejście na emeryturę w obawie przed utratą części kwoty wypłacanej przez wojsko – tłumaczy poseł Suski.

W nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu zostały też doprecyzowane m.in. zapisy dotyczące wypłaty świadczenia mieszkaniowego, zakwaterowania wojskowych małżeństw oraz definicji „miejscowości pobliskiej”.

Likwidowana Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 roku. Przekazała w sumie na modernizację sił zbrojnych ponad 1,5 miliarda złotych. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa rozpoczęła swoją działalność w roku 1995. W latach 1996–2014 oddała do użytkowania 14,8 tys. mieszkań. Z przydziału lokalu mieszkalnego korzysta obecnie 13 tys. żołnierzy zawodowych, a z miejsc internatowych – 9 tys. Comiesięczne świadczenie mieszkaniowe otrzymuje z kolei około 52 tys. wojskowych. WAM co roku przekazuje żołnierzom średnio 700–800 nowych mieszkań.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Specjalsi świętują
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO walczy z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Nowy tor przeszkód zawiszaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poszukiwania Magneto
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Widzieć i nie być widzianym
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Army of Medics
Partyzanci rozgromili ubeków
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Armia medyków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Amerykanie odmładzają F-16
Patrioty z polskimi przyczepami
Co z tegorocznym MSPO?
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Pilot F-16 oślepiony laserem
Nowy wiceminister w MON
Podchorążowie za sterami Bielików
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Woda z Odry zdatna do picia
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gotowi na „Defendera”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Na misjach święta inne niż zwykle
Na zakupy do sklepu AMW
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Rubiny w walce z epidemią
MBDA w walce o „Narew”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Pracowity tydzień flotylli
Online z mistrzami sportu
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO