moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska lądowe świętują

Ich zadaniem jest obrona kraju, udział w operacjach NATO, misjach pokojowych i pomoc w razie klęsk żywiołowych. Wojska lądowe tworzy 50 tysięcy żołnierzy, to m.in. jednostki pancerne i zmechanizowane, aeromobilne, a także oddziały wsparcia bojowego i zabezpieczenia. W Rzeszowie odbył się uroczysty apel z okazji ich święta.

– W dzisiejszych czasach trzeba mieć sojuszników. Ale potrzebna jest też własna silna armia. Dlatego chciałabym podziękować żołnierzom wojsk lądowych za pełną zaangażowania i poświęcenia służbę – mówił wiceminister Maciej Jankowski podczas głównych uroczystości Święta Wojsk Lądowych.

Medale i odznaczenia

Na apelu w Rzeszowie spotkali się dowódcy i żołnierze jednostek lądowych z całej Polski. Wojskowi odebrali medale i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, szefa MON i dowódcę generalnego. Odznaczenie Honorowe Wojsk Lądowych dostał dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Leszek Surawski, Kordzik Honorowy z Orłem Wojsk Lądowych otrzymał dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzej Kuśnierek. Przyznano także tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz RP, listy gratulacyjne, medale „Za Długoletnią Służbę” i „Zasługi dla Obronności Kraju”.

Debata europejskich dowódców

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było zatwierdzenie wytycznych ramowych dla polsko-niemieckiej grupy roboczej. Dokument podpisał inspektor wojsk lądowych gen. dyw. Janusz Bronowicz oraz gen. broni Jorg Vollmer. Polsko-niemiecka grupa odpowiedzialna będzie za planowanie współpracy między wojskami lądowymi obu państw.

 

Z okazji Święta Wojsk Lądowych w Rzeszowie odbyło się także forum dowódców wojsk lądowych z Czech, Belgii, Francji, Holandii i Niemiec. Generałowie dyskutowali m.in. na temat uchodźców i sytuacji na Ukrainie. Z kolei na Politechnice Rzeszowskiej zorganizowano dwudniową konferencję poświęconą misji wojskowej w Afganistanie.

Oficjalne uroczystości zakończyła defilada pododdziałów. Sympatycy armii mogą jeszcze wziąć udział w pikniku wojskowym. Dzisiaj i jutro w Rzeszowie będzie można obejrzeć uzbrojenie i wyposażenie wojsk lądowych, m.in. czołgi Leopard i PT-91, transporter Rosomak, moździerze, wyrzutnie rakiet i armatohaubice.

Siła lądowców

Wojska lądowe to podstawowy i najliczniejszy rodzaj sił zbrojnych. Służy w nich prawie 50 tysięcy żołnierzy, czyli ponad połowa polskiej armii. Ich zadaniem jest obrona kraju, udział w operacjach NATO, różnego rodzaju misjach zagranicznych: pokojowych i humanitarnych oraz akcjach likwidacji klęsk żywiołowych. – Wojska lądowe mają bronić kraj przed atakiem lądowo-powietrznym i być gotowe do walki w sytuacji zagrożenia militarnego w każdym rejonie Polski. Dysponują dużą siłą ognia i manewrowością – podkreśla ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 Minister Maciej Jankowski odznaczył żołnierzy

Siły lądowe tworzą m.in. wojska pancerne i zmechanizowane, aeromobilne, wsparcia bojowego, zabezpieczenia i logistyczne. Do najważniejszych struktur w wojskach lądowych należą: Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (część polska), trzy dywizje: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej; 12 Dywizja Zmechanizowana; 16 Dywizja Zmechanizowana; trzy samodzielne brygady: 6 Brygada Powietrznodesantowa; 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. W ich skład wchodzą także pułki przeciwlotnicze, saperów, inżynieryjne, chemiczne, rozpoznawcze oraz jednostki dowodzenia, zabezpieczenia i wsparcia, a także centra i ośrodki szkolenia.

Jednostki lądowe podlegają Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz istniejącemu w jego strukturach Inspektoratowi Wojsk Lądowych. Na czele inspektoratu stoi gen. dyw. Janusz Bronowicz.

Nie tylko Leopardy

– Wojska lądowe są stale modernizowane. Przykładem może być choćby zakup czołgów 2A5 i 2A4 Leopard wraz z dodatkowym sprzętem dla 34 Brygady Kawalerii Pancernej – przypomina ppłk Pietrzak.

W uzbrojeniu sił lądowych jest obecnie ok. 900 czołgów. Poza niemieckimi Leopardami są to PT-91 Twardy oraz T-72. Żołnierze używają także ok. 700 transporterów opancerzonych Rosomak (w najbliższych latach do jednostek trafią kolejne) i ok. 1000 bojowych wozów piechoty BWP-1. Artylerzyści dysponują m.in. wyrzutniami rakiet WR-40 Langusta, armatohaubicami Dana, samobieżnymi armatohaubicami Krab i samobieżnymi haubicami 2S1 Goździk.

Ponadto w wyposażeniu lądowców są m.in. zestawy przeciwpancerne Spike, broń strzelecka oraz różnego rodzaju pojazdy, np. samochody terenerowo-osobowe i quady.

Historyczne zwycięstwo

Swoje święto wojska lądowe obchodzą w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. 12 września 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką, którą do walki prowadził wezyr Kar Mustafa. Wiedeńska wiktoria to jeden z najważniejszych triumfów polskiego wojska, jest też uznawana za jedną z najważniejszych bitew w dziejach Europy.

W 1996 roku minister obrony narodowej Stanisław Dobrzański zdecydował, że wojska lądowe świętować będą właśnie 12 września na pamiątkę wiktorii wiedeńskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze

~sello
1442049360
haha jakimi KRAB-ami ..dysponuje wojsko, przecież to włąsność PGZ ...a nie wojska, kolejna sciema !
B5-75-80-39

Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Thin Blue Line
Wojsko wraca do Łomży
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
Kosmiczny gość
Głos (z) płonącej Warszawy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Klasy wojskowe po nowemu
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Z maratonu programowania do wojska
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Umarły dla świata
Polska nie pozostanie osamotniona
Cienka niebieska linia
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Sprawdzają Brutusa
Walka i dyplomacja
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowa misja i nowy sprzęt
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Defendery 2019 – część 4
Defendery 2019 – część 3
Wrzesień ’39 na południu Polski
Chorwacki test polskich kadetów
GROM Challenge
Historia Liberatora wyjaśniona
Rozpoczynamy nową erę
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rok Żelaznej Dywizji
Modernizacja Sokołów
Agresja sowieckiego kolosa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Terytorialsi na wysokościach
Polskie firmy na targach w Londynie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
W Indiach mieli swój drugi dom
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Iranian Chess Game
Oko na Europę
Zapal światło dla ofiar Katynia
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Nowy wiceminister w MON
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stalin czekał i kalkulował
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO