moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kielce światową stolicą przemysłu zbrojeniowego

Prawie 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, na których swoje produkty prezentuje ponad 560 firm z 28 krajów. Dziś rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – Zaufanie resortu obrony i polskiej armii do krajowych dostawców sprzętu wojskowego rośnie z roku na rok – podkreślał szef MON Tomasz Siemoniak, otwierając targi w Kielcach.

Wicepremier Tomasz Siemniak i Ine Eriksen Soreide, minister obrony Norwegii.

Przemówienie wicepremiera Siemoniaka zainaugurowało XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – Jestem tutaj po raz piąty z rzędu i widzę, jak na naszych oczach zmienia się oferta polskiego przemysłu – mówił minister obrony.

Kieleckie targi to trzecia w Europie wystawa wojskowego sprzętu i uzbrojenia obok imprezy w Paryżu i Londynie. MSPO od lat umacnia swoją pozycję na rynku. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna edycja znów pobije rekordy. W targach bierze bowiem udział największa jak dotąd liczba wystawców – ponad 560, którzy zaprezentują największą w historii liczbę produktów. Wśród zagranicznych uczestników jest m.in. 46 firm ze Stanów Zjednoczonych, 35 z Niemiec i 22 z Francji.

Śmigłowce, drony, czołgi

Podobnie jak w poprzednich latach na MSPO najwięcej jest produktów ściśle związanych z programami modernizacyjnymi w polskiej armii. I tak uwagę przykują z pewnością śmigłowce szturmowe. Wojsko jest w trakcie realizacji programu „Kruk”, w ramach którego zamierza kupić kilkadziesiąt „latających czołgów”. Mają one zastąpić coraz bardziej wyeksploatowane maszyny Mi-24. W Kielcach swoje śmigłowce zaprezentują Turcy – T129, Francuzi – Tiger oraz Amerykanie – AH64 Apache.


Film: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej i WIW

„Kruk” to nie jedyny program modernizacji technicznej sił zbrojnych, który mocno wpłynął na kształt tegorocznych targów. Bogatą ofertę pokażą także producenci bezzałogowców. Armia przymierza się do zakupu tego rodzaju urządzeń w kilku wersjach. Nic dziwnego, że zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy przywiozły do Kielc drony rozpoznawcze i bojowe.

Niemal jedną trzecią powierzchni zajmuje wystawa Wojska Polskiego. Armia pokazuje najnowszy sprzęt oraz uzbrojenie, które ma w wyposażeniu. Można zobaczyć m.in. Leoparda 2A5, bezzałogowce, kilka modeli robotów inżynieryjnych oraz sprzęt i broń żołnierzy wojsk specjalnych.

Norwegia gościem honorowym

Tradycją MSPO jest organizacja tzw. wystawy narodowej. W tym roku jej gospodarzem jest Norwegia. Skandynawowie pokażą m.in. system rakietowy NASAMS oferowany w postępowaniu na zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu w ramach programu „Narew”, przeznaczone do niszczenia okrętów rakiety NSM, które są w wyposażeniu Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych, oraz ważącego zaledwie 18 g drona wielkości dłoni: PD-100 PRS. – Współpraca polsko-norweska w zakresie obronności od wielu lat układa się doskonale i służy rozwojowi struktur NATO w północnej części Sojuszu. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego daje doskonałą możliwość do poszerzenia naszych kontaktów – mówiła w Kielcach Ine Eriksen Soreide, minister obrony Królestwa Norwegii.

Tomasz Siemoniak zapowiedział, że Polska i Norwegia prowadzą negocjacje w sprawie uruchomienia  programów badawczo-rozwojowych oraz tzw. inicjatywy smart defense, czyli np. wspólnych zakupów broni i amunicji. Szefowa norweskiego resortu obrony zapowiedziała, że wspólne  zakupy mogą dotyczyć m.in. nowych okrętów podwodnych.


Na zakończenie czterodniowych targów najlepszym produktom zostaną przyznane nagrody Defender. Swoje wyróżnienia nada także patron honorowy salonu – Prezydent RP, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Inspektorat Wsparcia. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych nagrodzi z kolei najlepsze stoisko.

XXIII Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu towarzyszą m.in. XXI Międzynarodowe Targi Logistyki oraz liczne sympozja, debaty i konferencje. W MSPO uczestniczy również Wojskowy Instytut Wydawniczy, wydawca portalu polska-zbrojna.pl, miesięcznika „Polska Zbrojna” oraz dwumiesięcznika „Przegląd Sił Zbrojnych”. Znajdziecie nas w hali F na stoisku numer 32 Ministerstwa Obrony Narodowej.

REKLAMA

MC, KW

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Armia medyków
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zwiadowcy trenują na Mazurach
F-16 kończą misję w Estonii
Rubiny w walce z epidemią
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Co z tegorocznym MSPO?
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowy wiceminister w MON
Poszukiwania Magneto
Patrioty z polskimi przyczepami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MBDA w walce o „Narew”
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Gotowi na „Defendera”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Widzieć i nie być widzianym
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sukcesy sportowców w mundurach
Pilot F-16 oślepiony laserem
Podchorążowie za sterami Bielików
Woda z Odry zdatna do picia
Amerykanie odmładzają F-16
Na zakupy do sklepu AMW
Army of Medics
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Obradowała Rada Gabinetowa
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Online z mistrzami sportu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pracowity tydzień flotylli
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowy tor przeszkód zawiszaków
NATO walczy z koronawirusem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Partyzanci rozgromili ubeków
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Specjalsi świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO