moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory przyleciały do Łasku

Dwa supernowoczesne amerykańskie samoloty F-22 Raptor wylądowały dziś rano w Łasku. Ich wizyta to kolejny znak jedności USA i europejskich członków NATO w sytuacji militarnego zaangażowania Rosji na Ukrainie. Raptory pozostaną w Polsce do końca dnia, a następnie wrócą do Niemiec, gdzie stacjonują od kilku dni.

– Po raz pierwszy F-22 zostały rozmieszczone w Europie i Polsce w ramach nowego partnerstwa i wspólnych szkoleń. Chodzi o to, żebyśmy współpracowali jako sojusznicy i jako narody, byśmy potrafili razem walczyć, jeśli zajdzie taka potrzeba – podkreślał dziś w Łasku gen. Christopher J. Bence, zastępca dowódcy 3 Armii Lotniczej Stanów Zjednoczonych. Wysłanie F-22 do Europy ma bowiem demonstrować jedność Amerykanów z europejskimi sojusznikami wobec ciągle utrzymującej się rosyjskiej aktywności na Ukrainie.

Amerykanie poznają polską bazę

REKLAMA

Dwa supernowoczesne samoloty wylądowały w Łasku dziś rano. Na razie nie wiadomo, czy będą ćwiczyć wspólnie z polskimi pilotami. – Amerykanom chodziło przede wszystkim o zapoznanie się z przestrzenią powietrzną w tej części Europy, a także możliwościami łaskiej bazy – tłumaczy ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W Polsce F-22 pozostaną do końca dnia. Potem wrócą do bazy w niemieckim Spangdahlem, gdzie czasowo stacjonują.

Raptory to w tej chwili najnowocześniejsze samoloty bojowe świata. Parametrami technicznymi i możliwościami górują zarówno nad maszynami rosyjskimi, jak i chińskimi. Zostały zbudowane w technologii stealth – zarówno kształt kadłuba, skrzydeł, jak i materiały, z których je skonstruowano, sprawiają, że samoloty pozostają trudno wykrywalne dla radarów. Raptory są bardzo szybkie (ich prędkość maksymalna przekracza 2,5 tysiąca kilometrów na godzinę), a przy tym niezwykle zwrotne. Można je uzbroić w rakiety powietrze–powietrze i bomby kierowane, w wyposażeniu posiadają też 20-milimetrowe działko. Zostały przeznaczone przede wszystkim do walki powietrznej, mogą jednak niszczyć także cele na ziemi, prowadzić rozpoznanie i walkę radioelektroniczną.

F-22 to wspólne dzieło Boeinga oraz firmy Lockheed Martin. Łącznie wyprodukowały one 187 tego typu samolotów oraz osiem prototypów. Koszt jednej maszyny sięga 190 milionów dolarów. W amerykańskich siłach powietrznych Raptory służą od 2005 roku. Po raz pierwszy w boju zostały użyte rok temu. W nocy z 22 na 23 września zaatakowały pozycje Państwa Islamskiego w Syrii.

Jak USA zaangażują się w Polsce?

Dzisiejsza wizyta F-22 w Łasku zbiegła się z rozpoczęciem kolejnej zmiany Rotational Detachment, czyli rotacyjnego pododdziału lotnictwa USA. – W Polsce pojawią się amerykańskie F-16 stacjonujące na co dzień zarówno w Niemczech, jak i Stanach Zjednoczonych, piloci oraz obsługa naziemna – informuje ppłk Goławski. W sumie zmiana będzie liczyła 370 żołnierzy. – Dziś w Łasku wylądują pierwsze cztery Jastrzębie, kolejnych dziesięć powinno przylecieć w najbliższych dniach – zapowiada. Amerykanie do końca września będą ćwiczyć ze swoimi polskimi partnerami.

W Łasku od 2011 roku na stałe stacjonuje amerykański pododdział, tzw. Aviation Detachment, który przygotowuje wizyty większych grup lotników. A ci pojawiają się w Polsce raz na kwartał i trenują z Polakami minimum dwa tygodnie, maksymalnie miesiąc. Są to na przemian piloci i obsługa F-16 oraz transportowych Herculesów. – To bardzo istotny polityczno-wojskowy sygnał zaangażowania Stanów Zjednoczonych w naszym kraju – podkreślał dziś w Łasku Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej.

Aktywność Amerykanów może przynieść Polsce także inne wymierne korzyści. Dziś po południu wiceminister Kupiecki ma się spotkać z przedstawicielami Kongresu USA. – Będziemy rozmawiali o sposobie realizacji prezydenckiej inicjatywy European Reassurance Initiative. Dotyczy ona wzmocnienia sił wojskowych i rozbudowy infrastruktury sojuszniczej przy wsparciu USA – zapowiada wiceminister Kupiecki.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Filip Modrzejewski/Foto Poork

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1441607340
. .. ma nawet równe 2 długopisy .. .Moc.
71-0B-8B-3F
~oficer sztabu
1441452840
do końca tygodnia, a odleciały już w środę
4D-87-A5-12
~leniviec
1441247100
"W Polsce F-22 pozostaną do końca dnia. Potem wrócą do bazy w niemieckim Spangdahlem, gdzie czasowo stacjonują." To bardzo poważne ostrzeżenie dla potencjalnego agresora. W razie czego, możemy się spodziewać, że nasi sojusznicy przyślą OBYDWIE swoje maszyny nawet na 6, a w razie kryzysu - nawet na 8 godzin, po czym wycofają je do Niemiec - czyli do kraju, na którym im naprawdę zależy. To jest żenujące. "Dwa supernowoczesne amerykańskie samoloty F-22 Raptor wylądowały dziś rano w Łasku." Dwa! DWA!!! Putin się zes...ł w gacie ze strachu! "Raptory są bardzo szybkie (ich prędkość maksymalna przekracza 2,5 tysiąca kilometrów na godzinę)" Ja nie rozumiem... jak w tak poważnym portalu może pisać takie bzdety "redaktor", który nie ma pojęcia o lotnictwie. "bardzo szybkie", to wg sz.p. redaktora 2,5 tysiąca kilometrów na godzinę? Gdyby "redaktor" wiedział cokolwiek o współczesnym lotnictwie, to by wiedział, że SZYBKIE, to były np. MiG-31 (prędkość maks. 2,83 Ma) z 1975r lub - jeszcze starsze - North American XB-70 Valkyrie (Mach 3,1 (3309 km/h) z 1964r. "Po raz pierwszy w boju zostały użyte rok temu. W nocy z 22 na 23 września zaatakowały pozycje Państwa Islamskiego w Syrii." Po raz pierwszy i jedyny. Jako myśliwce, NIGDY nie wzięły udziału w żadnej walce. Tak naprawdę nie wiadomo, czy najdroższy samolot świata w ogóle do czegokolwiek się nadaje w walce.
C0-8D-F0-DE

Włoskie Air Policing w Polsce
 
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
How Much Does Independence Weigh?
Upadek mitu mocarstwa
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Rekordowy budżet obronny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czekamy na FA-50
Ogień z Abramsów
„Albatros” pisze swoją historię
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Dodatek za ochronę granicy
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Pioruny w linii
BohaterON-y rozdane
Kolejne Rosomaki WEM
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Pioruny dla Norwegii
Ryzykowna gra ajatollahów
NATO pozostaje w gotowości
Narada byłych szefów BBN-u
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Polska zmiana w zespole NATO
Muzeum polskiego superbohatera
F-15 przyleciały do Łasku
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Nowe okręty dla MW RP
Borsuk już na poligonie
Nowy wymiar sił powietrznych
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Nasz szczęśliwy okręt
Polski duch w Londynie
Ukraina otrzyma Patrioty?
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Polsko-koreańska debata
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Śladem profesjonalistów
Zostań szeregowym zawodowym!
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
W Sejmie o Patriotach
Artyleria na Marsie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO