moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prawdziwy początek wojny

Z polskiego punktu widzenia data wybuchu II wojny światowej była oczywista. Do niedawna – pisze Artur Bartkiewicz w najnowszym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”. W artykule „Zaczęło się we wrześniu?” publicysta podąża tropem kilku bardzo różnych teorii, według których początek wojny nie miał nic wspólnego z Westerplatte.

Autor przypomina w tekście między innymi hipotezę historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. Według niej pierwszym aktem agresji III Rzeszy na Polskę był nalot na położony 20 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej Wieluń. „Zapis w dzienniku bojowym 76 Eskadry Bombowców Nurkujących wskazuje, że 29 bombowców typu Ju-87B, które miały zaatakować polskie miasto, wystartowało z lotniska Nieder-Ellguth o godz. 4.02 czasu polskiego, a nad celem pojawiło się o 4.35. Wtedy też na Wieluń miały spaść pierwsze bomby” – pisze publicysta.

W 15-tysięcznym miasteczku, które nie było żadnym strategicznym celem, mogło wówczas zginąć nawet ponad dwa tysiące ludzi.

Wieluń to jednak tylko jedna z hipotez. Inne tropy prowadzą dalej, od Czechosłowacji aż po Abisynię, czyli dzisiejszą Etiopię, zaatakowaną 3 października 1935 roku przez faszystowskie Włochy. „Inwazja na Abisynię i będąca jej następstwem aneksja tego kraju była pierwszą po minionej wojnie światowej zbrojną próbą obalenia panującego ładu, a reakcja Wielkiej Brytanii i Francji na zaatakowanie państwa, które było członkiem protoplasty ONZ, czyli Ligi Narodów, stanowiła zapowiedź tego, jak zachowa się Zachód już wkrótce, gdy III Rzesza rozpocznie działania wobec Czechosłowacji, a później Polski” – czytamy w tekście.

Najciekawsza jednak hipoteza, o której wspomina Artur Bartkiewicz, sięga kilkudziesięciu lat przed 1 września 1939 roku. Ale o tym przeczytajcie już we wrześniowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.

PZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Powrót Iksa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
US Army zaprasza do świętowania
Ważne decyzje w Brukseli
Szermierze i pięściarki na podium
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Orka dobiła do brzegu
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Polski wkład w operację „Overlord”
Sojusznicza medycyna pola walki
Apetyt Smoka rośnie
Airbus A330 MRTT
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Twardy ma moc
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Zasadzka w leśnych ostępach
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Śmierć w sercu Azji
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Podróż w ciemność
Na straży odporności Polski
Zbrodnicza farsa
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Mundur, medale i duma
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Od dronów po lufy armatnie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
SKON o budżecie MON-u
Priorytety na szczyt NATO
Mewa pisze historię
Sportowe jubileusze
Okręt skrojony na Bałtyk
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Bez zmian w emeryturach
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Ramię w ramię z Amerykanami
Sprawdzian charakteru
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Poznański gen wolności
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Wojna pod lupą
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Zatrzymać drona
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Niebo bez dominacji
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO