moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
15 sierpnia – defilada i piknik

Na ten dzień czekają wszyscy miłośnicy wojska. 15 sierpnia przez centrum Warszawy przemaszeruje 1,5 tysiąca żołnierzy, a wśród sprzętu można będzie wypatrzeć m.in. nowoczesne czołgi Leopard 2A5, transportery Rosomak czy słynne HMMWV. Na niebie pojawi się 60 samolotów i śmigłowców. Zapraszamy na paradę, a potem na Festyn Żołnierski!

Trening przed defiladą w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Fot. sierż. Paweł Gołębiowski

Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jednak najbardziej oczekiwana część obchodów – w Alejach Ujazdowskich. Chodzi oczywiście o coroczną defiladę wojskową, która rozpocznie się w samo południe i przejdzie Alejami pomiędzy placem Trzech Krzyży a ulicą Jurija Gagarina. W tym roku weźmie w niej udział ponad 1,5 tysiąca żołnierzy, w tym 900 w kolumnach marszowych i blisko 500 w pojazdach. Warszawskimi ulicami przejedzie bowiem około 170 sztuk ciężkiego sprzętu.

Komandosi na ulicach Warszawy

Po raz pierwszy w wojskowej paradzie weźmie udział Morska Jednostka Rakietowa z Siemirowic z wyrzutniami pocisków rakietowych oraz wozami kierowania środkami walki. Na ulicach stolicy pojawią się też pojazdy używane przez wojska specjalne. Komandosi z GROM-u zaprezentują Mercedesa Gelendwagen i Toyotę Hilux, operatorzy z NIL-a pojazd MATV MRAP, a z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu – HMMWV Spec. Prawdziwą gratką dla miłośników wojskowych pojazdów będzie przejazd amerykańskich transporterów Stryker.

Na defiladzie nie zabraknie sprzętu artyleryjskiego – samobieżnych armatohaubic 152 mm Dana, wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta, haubic samobieżnych 155 mm Krab i radiolokacyjnego zestawu rozpoznania artyleryjskiego Liwiec.

Trening przed defiladą w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Fot. sierż. Paweł Gołębiowski

Przez centrum Warszawy przejadą również 42 czołgi – Leopardy (2A5 i 2A4 ) i PT-91 Twardy, 14 transporterów Rosomak i ponad 30 innych wozów opancerzonych, w tym wozy BWP-1. Będzie też można zobaczyć opancerzone samochody Skorpion-3, quady, przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe Osa, Hibneryty z armatą ZU 23x2 z 12 BZ, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza i transportery minowania narzutowego Kroton.

Wojska inżynieryjne z kolei pokażą pojazd saperski Topola oraz trał mechaniczny zdalnie sterowany Bożena wieziony na przyczepie samochodu Jelcz.

„Iskry” nad Warszawą

Oprócz przemarszu Alejami Ujazdowskimi wojsko przygotowuje także pokazy lotnicze. Nad Warszawą pojawi się ponad 60 samolotów i śmigłowców. Jako pierwszy zaprezentuje się Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”, później zobaczymy pilotów z Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. – Wystąpimy w składzie sześciu samolotów w ugrupowaniu „Grot”. Podczas przelotu wypuścimy biało-czerwone dymy – mówi kpt. pil. Maciej Kopiel z „Iskier”.


Na niebie pojawią się śmigłowce, w tym Mi-8, Mi-17, Mi-24 i W-3 Sokół, samoloty z jednostek lotnictwa taktycznego: F-16, Su-22, MiG-29 oraz transportowego: C-130 Hercules, C-295M CASA i M-28 Bryza. Przedstawiciele Dowództwa Generalnego zastrzegają jednak, że jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, pokazy lotnicze zostaną odwołane.

Podczas parady zobaczymy ponad pół tysiąca żołnierzy pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych. – Każdy pododdział razem z pocztem sztandarowym będzie liczył ponad 50 żołnierzy – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Oprócz żołnierzy ze Szwadronu Kawalerii i jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego: orkiestry i batalionu, Alejami przedefilują reprezentanci wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Wystąpią też pododdziały poszczególnych jednostek, w tym z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa i 10 Brygady Logistycznej. Ci ostatni wystąpią w umundurowaniu polowym w kamuflażu pustynnym. W defiladzie wezmą też udział pododdziały reprezentacyjne wojsk sojuszników – 15 żołnierzy wojsk lądowych USA oraz 30 z wojsk lądowych Kanady.


Baw się z wojskiem na stadionie

Nie mniej atrakcji będzie czekać na pikniku przy Stadionie PGE Narodowym. Tu będzie można zobaczyć m.in. wyposażenie i uzbrojenie polskich komandosów. Na wystawach zostaną też zaprezentowane m.in. czołgi, Rosomaki i BWP-y, samobieżna haubica Goździk, bezzałogowy statek powietrzny BSP, radar średniego zasięgu NUR 15M, gąsienicowy transporter pływający PTS-M, opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2 Żbik czy most Daglezja. Odbędą się dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz spotkania z żołnierzami – sportowcami, uczestnikami mistrzostw olimpijskich.

Niebywała atrakcja czeka na najmłodszych – tor saperski dla dzieci. Centrum Reagowania Epidemiologicznego zademonstruje elementy szpitala polowego zakaźnego. Z kolei logistycy przyjadą z polową piekarnią, w której wypieką 1000 bochenków chleba. Pieczywo zostanie rozdane publiczności. Na zgłodniałych czekać też będzie wojskowa grochówka wydawana z kuchni polowych. Dodatkowo swój kunszt kulinarny zaprezentują żołnierze reprezentacji kucharzy wojska polskiego.

Festyn Żołnierski na Błoniach Stadionu PGE Narodowego rozpocznie się o godz. 13 i potrwa do 18. Uatrakcyjnią go występy wojskowych artystów, a o godz. 16.45 na scenie głównej koncert zespołu Bracia, podczas którego gościnnie wystąpi Krzysztof Cugowski.

Swoje stanowiska promocyjno-informacyjne wystawi podczas pikniku ponad 10 jednostek i instytucji wojskowych. 6 Brygada Powietrznodesantowa pokaże sprzęt spadochronowy, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej wyposażenie drużyny, 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia sprzęt saperskiego patrolu rozminowania, a Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków z Gdyni sprzęt nurkowy MW. Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ustawi też punkt poboru krwi. Zapraszamy także na stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego - wydawcy portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna”. Przygotowaliśmy niespodzianki dla naszych czytelników.

W innej części stolicy Muzeum Wojska Polskiego organizuje dzień otwarty, w ramach którego zwiedzającym udostępnione zostaną: od godziny 9 – ekspozycja plenerowa, od 11 – ekspozycja Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, a od godz. 12 – ekspozycje stałe.

Wstęp wszędzie bezpłatny. Zapraszamy!

PG

autor zdjęć: sierż. Paweł Gołębiowski, 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Konrad Kaczmarz, 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Twardy2015
1439608440
Już dawno nie widziałem w Internecie takiej bałamutnej informacji na temat programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Zamiast szczegółowego programu migawki z tego co było rok temu,, mgliste informacje o utrudnieniach w ruchu. Już zaczynam podejrzewać, że program jest ściśle tajny
E1-FD-F6-7D
~maqt
1439285100
Popieram pytanie. O której będzie defilada i piknik na narodowym?
A4-DD-D4-05
~sb
1439281920
Wszystko zaczyna się o godz. 12:00 (przemowa Prezydenta RP) w Alejach Ujazdowskich.
1E-C1-3A-56
~trillux
1439115480
A wiadomo o której rozpocznie się sama defilada i piknik? Pozdrawiam
3B-77-F7-65

Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
 
They Train Together, They Fight Together
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Własne interesy Europy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Defense Without Politics
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Podziemna potęga
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Stulatka hydrografia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rywalizacja strzelców wyborowych
Nauka zimowego pływania
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
We Are All Darfur
Czerwoni w odwrocie
Ważka bliżej
For the Right Cause
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szturmani na Lipie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Symulatory strzelań Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Double Eagle po nowemu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Żyj zdrowiej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
O Patriotach na WAT
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał Iranu
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Chciałem walczyć z Niemcami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Krwawe walki o Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO