moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
15 sierpnia – defilada i piknik

Na ten dzień czekają wszyscy miłośnicy wojska. 15 sierpnia przez centrum Warszawy przemaszeruje 1,5 tysiąca żołnierzy, a wśród sprzętu można będzie wypatrzeć m.in. nowoczesne czołgi Leopard 2A5, transportery Rosomak czy słynne HMMWV. Na niebie pojawi się 60 samolotów i śmigłowców. Zapraszamy na paradę, a potem na Festyn Żołnierski!

Trening przed defiladą w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Fot. sierż. Paweł Gołębiowski

Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jednak najbardziej oczekiwana część obchodów – w Alejach Ujazdowskich. Chodzi oczywiście o coroczną defiladę wojskową, która rozpocznie się w samo południe i przejdzie Alejami pomiędzy placem Trzech Krzyży a ulicą Jurija Gagarina. W tym roku weźmie w niej udział ponad 1,5 tysiąca żołnierzy, w tym 900 w kolumnach marszowych i blisko 500 w pojazdach. Warszawskimi ulicami przejedzie bowiem około 170 sztuk ciężkiego sprzętu.

Komandosi na ulicach Warszawy

Po raz pierwszy w wojskowej paradzie weźmie udział Morska Jednostka Rakietowa z Siemirowic z wyrzutniami pocisków rakietowych oraz wozami kierowania środkami walki. Na ulicach stolicy pojawią się też pojazdy używane przez wojska specjalne. Komandosi z GROM-u zaprezentują Mercedesa Gelendwagen i Toyotę Hilux, operatorzy z NIL-a pojazd MATV MRAP, a z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu – HMMWV Spec. Prawdziwą gratką dla miłośników wojskowych pojazdów będzie przejazd amerykańskich transporterów Stryker.

Na defiladzie nie zabraknie sprzętu artyleryjskiego – samobieżnych armatohaubic 152 mm Dana, wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta, haubic samobieżnych 155 mm Krab i radiolokacyjnego zestawu rozpoznania artyleryjskiego Liwiec.

Trening przed defiladą w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Fot. sierż. Paweł Gołębiowski

Przez centrum Warszawy przejadą również 42 czołgi – Leopardy (2A5 i 2A4 ) i PT-91 Twardy, 14 transporterów Rosomak i ponad 30 innych wozów opancerzonych, w tym wozy BWP-1. Będzie też można zobaczyć opancerzone samochody Skorpion-3, quady, przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe Osa, Hibneryty z armatą ZU 23x2 z 12 BZ, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza i transportery minowania narzutowego Kroton.

Wojska inżynieryjne z kolei pokażą pojazd saperski Topola oraz trał mechaniczny zdalnie sterowany Bożena wieziony na przyczepie samochodu Jelcz.

„Iskry” nad Warszawą

Oprócz przemarszu Alejami Ujazdowskimi wojsko przygotowuje także pokazy lotnicze. Nad Warszawą pojawi się ponad 60 samolotów i śmigłowców. Jako pierwszy zaprezentuje się Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”, później zobaczymy pilotów z Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. – Wystąpimy w składzie sześciu samolotów w ugrupowaniu „Grot”. Podczas przelotu wypuścimy biało-czerwone dymy – mówi kpt. pil. Maciej Kopiel z „Iskier”.


Na niebie pojawią się śmigłowce, w tym Mi-8, Mi-17, Mi-24 i W-3 Sokół, samoloty z jednostek lotnictwa taktycznego: F-16, Su-22, MiG-29 oraz transportowego: C-130 Hercules, C-295M CASA i M-28 Bryza. Przedstawiciele Dowództwa Generalnego zastrzegają jednak, że jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, pokazy lotnicze zostaną odwołane.

Podczas parady zobaczymy ponad pół tysiąca żołnierzy pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych. – Każdy pododdział razem z pocztem sztandarowym będzie liczył ponad 50 żołnierzy – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Oprócz żołnierzy ze Szwadronu Kawalerii i jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego: orkiestry i batalionu, Alejami przedefilują reprezentanci wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Wystąpią też pododdziały poszczególnych jednostek, w tym z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa i 10 Brygady Logistycznej. Ci ostatni wystąpią w umundurowaniu polowym w kamuflażu pustynnym. W defiladzie wezmą też udział pododdziały reprezentacyjne wojsk sojuszników – 15 żołnierzy wojsk lądowych USA oraz 30 z wojsk lądowych Kanady.


Baw się z wojskiem na stadionie

Nie mniej atrakcji będzie czekać na pikniku przy Stadionie PGE Narodowym. Tu będzie można zobaczyć m.in. wyposażenie i uzbrojenie polskich komandosów. Na wystawach zostaną też zaprezentowane m.in. czołgi, Rosomaki i BWP-y, samobieżna haubica Goździk, bezzałogowy statek powietrzny BSP, radar średniego zasięgu NUR 15M, gąsienicowy transporter pływający PTS-M, opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2 Żbik czy most Daglezja. Odbędą się dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz spotkania z żołnierzami – sportowcami, uczestnikami mistrzostw olimpijskich.

Niebywała atrakcja czeka na najmłodszych – tor saperski dla dzieci. Centrum Reagowania Epidemiologicznego zademonstruje elementy szpitala polowego zakaźnego. Z kolei logistycy przyjadą z polową piekarnią, w której wypieką 1000 bochenków chleba. Pieczywo zostanie rozdane publiczności. Na zgłodniałych czekać też będzie wojskowa grochówka wydawana z kuchni polowych. Dodatkowo swój kunszt kulinarny zaprezentują żołnierze reprezentacji kucharzy wojska polskiego.

Festyn Żołnierski na Błoniach Stadionu PGE Narodowego rozpocznie się o godz. 13 i potrwa do 18. Uatrakcyjnią go występy wojskowych artystów, a o godz. 16.45 na scenie głównej koncert zespołu Bracia, podczas którego gościnnie wystąpi Krzysztof Cugowski.

Swoje stanowiska promocyjno-informacyjne wystawi podczas pikniku ponad 10 jednostek i instytucji wojskowych. 6 Brygada Powietrznodesantowa pokaże sprzęt spadochronowy, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej wyposażenie drużyny, 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia sprzęt saperskiego patrolu rozminowania, a Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków z Gdyni sprzęt nurkowy MW. Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ustawi też punkt poboru krwi. Zapraszamy także na stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego - wydawcy portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna”. Przygotowaliśmy niespodzianki dla naszych czytelników.

W innej części stolicy Muzeum Wojska Polskiego organizuje dzień otwarty, w ramach którego zwiedzającym udostępnione zostaną: od godziny 9 – ekspozycja plenerowa, od 11 – ekspozycja Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, a od godz. 12 – ekspozycje stałe.

Wstęp wszędzie bezpłatny. Zapraszamy!

PG

autor zdjęć: sierż. Paweł Gołębiowski, 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Konrad Kaczmarz, 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Twardy2015
1439608440
Już dawno nie widziałem w Internecie takiej bałamutnej informacji na temat programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Zamiast szczegółowego programu migawki z tego co było rok temu,, mgliste informacje o utrudnieniach w ruchu. Już zaczynam podejrzewać, że program jest ściśle tajny
E1-FD-F6-7D
~maqt
1439285100
Popieram pytanie. O której będzie defilada i piknik na narodowym?
A4-DD-D4-05
~sb
1439281920
Wszystko zaczyna się o godz. 12:00 (przemowa Prezydenta RP) w Alejach Ujazdowskich.
1E-C1-3A-56
~trillux
1439115480
A wiadomo o której rozpocznie się sama defilada i piknik? Pozdrawiam
3B-77-F7-65

Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Szef NATO w Warszawie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
To był realny plan odbudowy Polski
Trzecia Setka Komandosa
Pogromcy czołgów poszukiwani
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Herculesem dookoła świata
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Step ahead in a different world
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Podniebny trening transportowców
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Cel – bezpieczna Europa
A Biting and Tracking Commando
Generała Andersa akces do NATO
Drugie życie Wilczego Szańca
Kraby na służbie w Sulechowie
„Zoom na proobronność”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pancerna walka w mieście
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Podwyżki dla pracowników wojska
Spędź sobotę w WAT
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Trening na wieżowcu i nad wodą
201 maratonów w 201 krajach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Rok intensywnych ćwiczeń
Jastrzębie widzą w ciemności
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
75 lat od wielkiej ucieczki
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Premier odwiedził GROM
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
US Army od kuchni
Panie bez taryfy ulgowej
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Wizja marszałka prysła w Rydze
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
General Anders Joins NATO
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Kampania wyborcza poza armią
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO