moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W armii nie będzie już stalowych hełmów

Od września wszyscy polscy żołnierze będą wyposażeni w hełmy kompozytowe. Zastąpią one całkowicie stare stalowe osłony używane jeszcze przez niektóre jednostki wojskowe. Ich wymiana trwała w sumie aż 21 lat. A już od 2018 roku ma wejść kolejny, nowocześniejszy model hełmu kompozytowego.

O tym, że z armii na dobre znikają stalowe hełmy, poinformował na Twitterze gen. Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych: „Od 1 września wszyscy żołnierze jednostek wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu mają mieć w wyposażeniu hełmy kompozytowe”.

Pierwsze egzemplarze tych hełmów pojawiły się w Siłach Zbrojnych RP w 1994 roku i od tego czasu były stopniowo wprowadzane do kolejnych jednostek. Trwa to zatem już 21 lat. Dlaczego tak długo? – Kolejność wprowadzania hełmów była uzależniona od potrzeb sił zbrojnych, jak również od możliwości finansowych Ministerstwa Obrony Narodowej – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wbrew pozorom nie jest to całkiem błahy wydatek. Tylko w lipcu 2014 roku MON zapłacił pięć milionów złotych za 5175 sztuk hełmów dla wojsk powietrznodesantowych. A w polskim wojsku służy około 100 tysięcy żołnierzy.

– Pierwsze egzemplarze hełmów kompozytowych otrzymywały więc jednostki o wysokim stopniu gotowości bojowej, na przykład realizujące zadania w polskich kontyngentach wojskowych. Dopiero potem kolejne – dodaje ppłk Pietrzak.

Żołnierze 1 Batalionu Zmechanizowanego otrzymali nowe hełmy jako jedni z pierwszych w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. – Różnica między stalowymi a kompozytowymi jest olbrzymia. Te nowe są lżejsze, chronią boki głowy i mają świetne mocowanie, dzięki któremu można hełm dokładnie dopasować. W stalowym służył do tego jeden skórzany pasek – śmieje się mjr Robert Jabłoński, dowódca 1 Batalionu. Zwraca też uwagę, że nowy hełm świetnie „współpracuje” z takimi elementami wyposażenia żołnierza jak okulary noktowizyjne czy maska przeciwgazowa. Ma odpowiednie mocowania na akcesoria.

Chodzi o obecnie obowiązujący model, bo wraz z upływem lat zmieniał się wzór bojowego hełmu kompozytowego, który trafiał do jednostek Wojska Polskiego. Pierwszy miał wzór 93. Posiadał certyfikat WITU oraz niemieckiego Ośrodka Badań Strzeleckich w Mellrichstadt. Malowany był na zielono i miał fasunek wykonany ze sztucznej skóry barwionej na czarno. Do hełmu stosowano pokrowce w obowiązującym do dziś kamuflażu wz. 93, czyli „Pantera”.

W roku 2006 wprowadzono wzór 2005. Opracowały go wspólnie Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz przedsiębiorstwo Maskpol SA. Kształt czerepu wzorowano m.in. na amerykańskim hełmie PASGT i niemieckim – Schubert. Zastosowano w nim nowy materiał – aramid, który znacząco zwiększył właściwości balistyczne hełmu. Po uwagach żołnierzy w 2008 roku wprowadzono w nim czteropunktową wersję fasunku, którym lepiej mocuje się hełm na głowie. Nowe jest też wyposażenie wnętrza, stworzone z systemu pasków i siateczki. Chrzest bojowy hełmu nastąpił w czasie operacji w Iraku i Afganistanie.

Model ten w październiku 2014 roku trafił do 15 Batalionu Saperów 15 Brygady Zmechanizowanej, dowodzonego przez podpułkownika Roberta Kamińskiego. – Właściwie mogę mówić o samych jego zaletach, bo wad nie zauważyłem. Ma świetną amortyzację, a tylny pasek sprawia, że jest bardzo stabilny, nie spada na czoło – chwali podpułkownik.

W tym roku wojska powietrznodesantowe dostały jeszcze inny model hełmu – HA-03. Trafił do 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Hełm jest wygodny i stabilny. To przeciwieństwo starego, stalowego „orzeszka”. Przestaliśmy przypominać grupy rekonstrukcji historycznej – komentował dowcipnie testy nowych hełmów st. szer. Maciej Kęsek z 16 Batalionu Powietrznodesantowego.

HA-03 można dopasować do głowy za pomocą ośmiu poduszek amortyzujących i pasków. Wyposażony jest w dwie szyny na akcesoria oraz uchwyt noktowizora. Podczas skoku są one zasłaniane pokrowcem, żeby nie zahaczyły o linki spadochronu.

Wkrótce powstanie jeszcze nowocześniejszy model hełmu kompozytowego dla polskiej armii. – Planujemy, że od roku 2018 będzie obowiązywał nowy wzór, opracowany w ramach pracy rozwojowej „Zaawansowane indywidualne systemy walki TYTAN” – zapowiada ppłk Marek Pietrzak. – Hełmy kompozytowe będą wprowadzane do wszystkich jednostek sił zbrojnych, również do służby przygotowawczej, Narodowych Sił Rezerwowych oraz do szkolnictwa wojskowego. Hełmy stalowe będą natomiast przechowywane na ewentualny czas wojny, by przy zwiększonej liczbie żołnierzy każdego zabezpieczyć – dodaje.

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Zespół Reporterski Centralnej Grupy Działań Psychologicznych

dodaj komentarz

komentarze

~sadf
1439451120
Przepraszam ale to nieprawda. Pomimo tego że kompozytowe hełmy są lepsze od stalowych to te które wprowadza polska armia mają w tej chwili więcej wad jak zalet. W tej chwili to przestarzała konstrukcja. Mocowanie w porównaniu do nowoczesnych hełmów jest bardzo kiepskie. Nie pasują do aktywnych ochronników słuchu, nie wspomnę już u braku szyn montażowych.
DF-33-6B-38
~walt
1439373300
Tylko dlaczego nikt nie mówi, że nowe hełmy mają 10 lat gwarancji a potem nie wolno ich używać ani na strzelnicach w czasie strzelań ani przy wykorzystaniu środków bojowych. I tak co roku trzeba będzie kupować nową partię hełmów, żeby wymieniać te, którym kończy się gwarancja. PARANOJA I WIECZNE SPONSOROWANIE PRODUCENTA!! Ciekawe kto ma tam udziały???
47-36-9F-EB
~bd
1439370540
Moje marzenie wymiana OP1 one po prostu się rozpadają po każdym założeniu.
95-7A-90-32
~grzesiek
1439363580
a kiedy wycofacie gustliki?
21-D1-BF-6A
~taki jeden
1439363340
– Właściwie mogę mówić o samych jego zaletach, bo wad nie zauważyłem. - widać, że pułkownik tkwi jeszcze w stalowych orzeszkach skoro nie widzi w tym archaicznym modelu same zalety..
20-23-C1-79
~Maro
1439353380
Po drodze był jeszcze hełm wz. 2000.
A2-29-DF-2D

Ich zadanie – zdobyć informację
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Jihadist Mill
Modernizacja bombowców
Święto specjalsów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Czarna taktyka Agatu
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Wywiad AK w służbie aliantów
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Zdążyć przed deszczem
Medale dla uczestników walk w Karbali
Zmiany w przepisach mundurowych
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kierunek: Afganistan
Sprawdzian dla WOT-u
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
„Baltic Protector”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Uchylone wrota piekieł
Tu się zadań nie wybiera
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Jelcze dla Wisły
Szef NATO w Warszawie
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Kampania wyborcza poza armią
Żołnierze pomagają powodzianom
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Fabryka dżihadystów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Region Without a Key
F-16 wracają do Polski
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
15 lat JFTC
Nowy batalion podhalańczyków
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Modernizacja floty powietrznej
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Obrady Rady Unii Europejskiej
Pomóżmy bliskim żołnierza
Nano-drony dla specjalsów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Follow Me
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Targi Air Fair 2019
Dołącz do zawodowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO