moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy żołnierze założą rogatywkę?

Wykonana jest z nowoczesnych materiałów, a jej front zdobi orzeł haftowany szarą nitką. Nowe polowe nakrycie głowy dla żołnierzy zaprojektował Soyers, komandos z Lublińca. – Wzorowałem się na czapce z 1937 roku – mówi operator. Rogatywkę chwalą koledzy i dowódca JWK Lubliniec. Jest szansa, że czapka zostanie przetestowana na użytek wprowadzenia do umundurowania.


Żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów jest autorem projektu nowej czapki, a jej prototypowe egzemplarze wykonała firma z Lublińca produkująca mundury i wyposażenie dla żołnierzy. – Koncepcja powstała trzy lata temu, ale dopiero teraz postanowiłem ją urzeczywistnić – opowiada Soyers. Dlaczego wpadł na taki pomysł? – Służyłem na siedmiu misjach, na których spędziłem prawie cztery lata. Podróżowałem po świecie, szkoląc się z żołnierzami różnych państw. Przekonałem się, że niemal wszyscy wojskowi mają polowe nakrycie głowy – mają je Węgrzy, Słowacy, Amerykanie, Niemcy, Brazylijczycy. A polscy żołnierze nie – mówi komandos.

Beret to za mało

Zgodnie z obowiązującymi przepisami mundurowymi, żołnierz może na głowie nosić beret lub hełm (wyjątkiem są siły powietrzne i marynarka wojenna), a gdy służy na misji – także kapelusz.

– Beret zawsze będzie symbolem podkreślającym elitarność danej formacji i nic w tej kwestii się nie zmieni. Ale coraz więcej ludzi dostrzega, że beret nie wystarcza, bo pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Potrzebujemy nakrycia głowy, które będzie chroniło żołnierza przed deszczem i słońcem – mówi jeden z komandosów.

Żołnierze narzekają, że podczas deszczu woda wsiąka w beret, a brak daszka sprawia, że leje się żołnierzom po oczach. Właśnie dlatego w niektórych sytuacjach wojskowi sięgają po prywatne, niezgodne z przepisami, nakrycia głowy, na przykład różnego rodzaju bejsbolówki. – To źle wygląda. Każdy ma na głowie coś innego. Poza tym na cywilnych czapkach nie możemy nosić znaku orła wojskowego – dodaje Soyers.


Dlatego komandos przygotował nowatorski projekt czapki, która jednocześnie nawiązuje do przedwojennych tradycji wojska polskiego. – Wzorowałem się na historycznych mundurach i czapce z 1937 roku. To był punkt wyjścia do stworzenia funkcjonalnej rogatywki z nowoczesnych materiałów – mówi.

Czapkę wykonano z materiałów, z jakich powstają żołnierskie mundury. W niektórych miejscach ma ona wszyte wzmocnienia i siatki poprawiające wentylację powietrza. Daszek – wzorowany na projekcie z 1937 roku – jest szeroki lecz niezbyt długi. Front rogatywki zdobi orzeł, wyhaftowany szarą nitką. Czapkę przygotowano w dwóch rodzajach kamuflażu: multicam i A-Tacs, a obecnie opracowywana jest także wersja w kamuflażu wz. 93 „Pantera”. Z tyłu rogatywki można regulować jej rozmiar.

Dotychczas w Lublińcu uszyto kilka modeli. Każdy z nich żołnierze testowali przez kilka tygodni. Na podstawie wskazówek użytkowników, autor wprowadził w modelu drobne korekty.

Nie tylko na poligon

Pomysł popiera generał Roman Polko. – Rogatywka to po prostu funkcjonalne nakrycie głowy. Alternatywą dla żołnierzy z pewnością nie jest beret, tylko czapka z daszkiem – mówi generał – Właśnie dlatego podoba mi się projekt „Rogatywka 2015”. Łączy funkcjonalność, rzeczywiste potrzeby z narodową tradycją – dodaje.

W jakich sytuacjach żołnierze mogliby nosić rogatywkę? Podczas ćwiczeń na poligonach, szkoleń w terenie, wielokilometrowych marszów po górach i działań w lesie. Z rogatywki korzystać mogliby także wojskowi spadochroniarze, którzy na lotniskach oczekują na samolot i desantowanie. – Używać jej można by zawsze, gdy dokucza nam zła pogoda. Nawet, gdy chodzimy na terenie jednostki, a wieje silny wiatr i zacina deszcz – podkreśla komandos.

Pomysł wprowadzenia nowej czapki polowej został entuzjastycznie przyjęty w jednostce w Lublińcu. Chwalą go koledzy Soyersa, dowódca Zespołu Bojowego, a także dowódca JWK płk Wiesław Kukuła. Na jednym z portali społecznościowych powstał także fanpage „Rogatywka 2015”. Można tam osoby obejrzeć zdjęcia czapki i podyskutować. – Chciałbym, aby z tym pomysłem identyfikowali się żołnierze nie tylko z Lublińca. Jestem otwarty na sugestię i różnego rodzaju propozycje – zapewnia „projektant”.

Długa procedura

Jeszcze nie wiadomo, kiedy – i czy w ogóle – żołnierze dostaną nową czapkę polową. Wprowadzenie nowego nakrycia głowy do wyposażenia wojskowych wymaga bowiem czasu. Mjr Krystian Boryń z Wydziału Działań Komunikacyjnych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wyjaśnia, że pomysłodawca powinien zgłosić koncepcję do dowódcy swojej jednostki, a dopiero ten drogą służbową przesyła wniosek do Inspektoratu Wsparcia. Pułkownik Kukuła zapowiada, że skieruje taki wniosek, gdy projekt Soyersa uzyska pozytywną opinię wszystkich środowisk w jednostce.

Ale potem wcale nie będzie łatwiej. Dokumenty z uzasadnieniem trafiają do Szefa Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. On wydaje opinię i przesyła do Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej, który ma zbadać projekt. – To nie jest prosta sprawa i wymaga dokładnej analizy. Wnioski żołnierzy o zmiany w umundurowaniu nie zdarzają się często – mówi mjr Boryń.

Jeżeli czapka miałaby być używana przez żołnierzy przez cały rok, to wówczas wybranie wykonawcy prototypów i testy zajmą 12 miesięcy. Jeżeli projekt zostanie oceniony pozytywnie, dopiero wtedy zostaną określone zasady jego użytkowania. Następnym krokiem są zakupy i wyposażenie żołnierzy. Wówczas autor wprowadzonego projektu racjonalizatorskiego może liczyć na wynagrodzenie od wojska.

Komandos z Buzdyganem

Soyers – pomysłodawca nowej rogatywki – to tegoroczny laureat Buzdygana, nagrody przyznawanej przez redakcję „Polski Zbrojnej”. 38-letni komandos jest jednym z najbardziej doświadczonych żołnierzy jednostki z Lublińca. W armii służy od 18 lat. Siedmiokrotnie był w Afganistanie. Na misjach brał udział w ponad 200 „operacjach specjalnych najwyższego ryzyka”.

MKS

autor zdjęć: Projekt Rogatywka 2015

dodaj komentarz

komentarze

~cywil
1556053200
Pomysł z rogatywką jak najbardziej trafny ze wzgledów nie tylko historycznych ale tez praktycznych coprawda mówi to cywil jednakze biorac pod uwage to ze żolnierze kampanii Wrzesniowej oraz Podziemia Niepodleglosciowego nosili rogatywki niestydzac sie tego to czemu nie wrócic
F2-2A-64-1E
~kaka
1478292060
Rewelacja. Beraty to porażka. Po czym poznać bambra wlecie, po berecie. Rogatywka to nasze, piekne, polskie nakrycie żołnerza
1D-B3-12-D8
~Brutus
1450689120
Idea słuszna, niewątpliwie należy przywrócić wojsku ten charakterystyczny element. Jednak jak obserwuję tego typu projekty to zadziwia mnie niewiedza osób realizująca tego typu projekty. W II RP istniały dwa modele rogatywki polowej. Nie wiem czemu wszyscy bazują na rogatywce wz.37 tymczasem była także rogatywka polowa wz.34 o odmiennych cechach. Moim zdaniem właśnie rogatywka wz.34 bardziej pasuje jako materiał wyjściowy do współczesnej rogatywki polowej. Prośba do Sojersa zrób ją od nawa na bazie wz.34 a efekt będzie o wiele lepszy.
33-D3-DC-0A
~fgh
1439635020
1. na pewno armia potrzebuje czapki polowej, beret nie spełnia żadnej funkcji... w lecie gorąco w zimie zimno nie chroni przed słońcem, wiatrem, deszczem... 2. jak zaznaczone większość armii ma tego typu nakrycie głowy widać jest na to zapotrzebowanie i jest to praktyczne. 3. pytanie do jakiego stopnia ta czapka ma być tradycyjnego kroju... najważniejsza jest funkcjonalność a jak widać na zdjęciu żołnierz pierwsze co to sprasował te "różki" żeby nie przeszkadzały a nie zapominajmy że te różki mogą przeszkadzać podczas noszenia słuchawek noktowizji potrzeby szybkiego zdjęcia osprzętu którego paski mogą zaczepiać itp itp itp
06-D6-CC-42
~monthy
1439402160
wraca nowe...jak pisał poeta
AA-1C-C2-CA
~RKM
1439166600
Na przodzie nad daszkiem powinna być mała klamra. Czapka rogatywka fason będzie stylistycznie zgrabnie wyglądać na głowie żołnierza.
D2-84-C0-DA
~jarek.m
1438879200
pomysł świetny, wzór bardzo dobry sam bym się wyposażył kilka praktycznych rad dla twórcy, aby uniknąć klasycznego wyrolowania przez cwaniaczków po drodze 1. zgłoś zgodnie z procedurami dowódcy niech biurokracja mieli, ale 2. zarejestruj wzór rogatywki jako wzór przemysłowy najlepiej w OHIM (będziesz miał wyłączność na całą UE), 3. zleć firmie produkcję/dystrybucję/sprzedaż - nie sprzedawaj im praw z rejestracji wzoru, udziel licencji 4. a jeśli chodzi o operatorów to jeśli teraz używają nieregulaminowych czapek z logo znanych firm, to sądzę, że równie chętnie użyją nieregulaminowej rogatywki - czekając na zatwierdzenie wzoru przez biurokrację 5. bonus czapkę będą mogli kupić cywile zgłoś się do dowolnego rzecznika patentowego ogarnie kwitologię za uczciwe pieniądze - omijaj radców prawnych i adwokatów (nie mają o tym pojęcia) tyle rad z dobrego serca - take it or leave it, up to you
FA-58-7B-CB
~rober
1438799220
Naprawdę polska armia ma większe problemy niż rogatywka - komu i do czego ona potrzebna. Może zamiast takich bzdur więcej pieniędzy na hełmy kompozytowe , FOO dla pododdziałów, wymianę starych po rosyjskich pojazdów itd. ... a my zastanowimy się nad takimi bzdurami jak frak czy może rogatywka do munduru polowego a ja się pytam po co ? Bo dziadek w 38 r taką nosił ...dziś mamy 2015 i o wiele ważniejsze potrzeby
0D-DB-13-C6
~Jarek
1438776600
Rogatywka,to element umundurowania,który jak najbardziej wyróżniał żołnierza polskiego od innych formacji. Sam służyłem w latach '90-'92 i miałem szczęście nosić rogatywkę. Bardzo dobra czapka,chroniąca przed słońcem. Dziwię się,dlaczego została wycofana. Pewnie jakiś cymbał na górze,doszedł do wniosku,że to relikt przeszłości,a beret będzie szczytem nowoczesności.
77-8C-D8-5D
~Wola
1438690440
Wspaniały pomysł! Tego rogatywki kroju czapki polowe były w LWP- służyłem 81-83, i nadal na służbie. Czołem! http://www.comnieboli.com/2011/06/first-regiment-of-grudziadz.html
3D-DE-5F-F5
~boss
1438534740
wszystko fajnie i pieknie !!! ale ktos zarobi na tym ! ? nie mowie,ze znajomi nie daj Boze !! u nas na okretach non stop testowano rozny ,,uniform ,,mundur cwiczebny ale my 80...90 roczniki 2 komplety mielismy tz strazaka i w nim sluzylismy ew. smerfa na okretach a pisze bo nasi ...Panowie @@? sic !!!w warszawie zabrali nam obiekty sportowe resortowe dla emerytow ,rencistow ,misionarzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i bądz nie daj Boze sprawny na czas ,,W,,
19-85-8D-0D
~erst13
1438521360
W LWP w 1964-6 taką nosiłem.
FE-EA-89-C2
~prastarzec
1438519920
Już od dawna wiele środowisk, nie tylko wojskowych postuluje o przywrócenie rogatywki do munduru polowego. Jak w artykule: wiele armii ma nakrycia głowy odwołujące się do tradycji, zachowujące tradycyjny kształt jednak wykonanych z nowoczesnych materiałow. Żołnierzom potrzebne jest nakrycie chroniące twarz przed słońcem. Popieram ten projekt w pełni. Rogatywka to przecież symbol WP. Następnym krokiem odnośnie nakryć głowy, powinna być zmiana koloru czapki zimowej z czarnej na khaki i powrócenie do noszenia rogatywki do munduru galowego przez ŻW.
56-04-B3-2A
~Fajny Pomysl
1438519680
Fajny pomysl, uwazam, ze powinnismy dbac po laczenie naszej historii z tradycja, a nie tylko slepo kopiowac zachodnie wzorce, zapominajac o naszej historii! :)
2A-88-62-6B
~Denko
1438514220
Propozycja rogatywki jak najbardziej uzasadniona, nie tylko ze względów historycznych ale jak widać również ze względów czysto praktycznych. Czynione do tej pory próby zaprezentowania rogatywki nawet prezydentowi Komorowskiemu nie udały się ze względów politycznych. Podstawowy argument sprzeciwu to głupi argument, że rogatywka jako nakrycie głowy w mundurze polowym została skompromitowana w czasach PRL. Propozycja bardzo mi się podoba ze względu na historyczny fason i ze względu na praktyczne uzasadnienie. Pewnie PiS będzie musiało to wprowadzić bo PO trzęsie gaciami ze strachu przed politycznym pomówieniem.
22-89-18-60

Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
 
Szable w dłoń! Lance do boju!
„Dragon” wskazał cel
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Polska kończy prezydencję w Grupie V4
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Równanie do najlepszych
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Święto Dowództwa Generalnego
Afganistan. Czas wracać do domu
Grupy niszczycieli czołgów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Hitler idzie na wschód
Co ze sprawdzianem z WF?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
CePeLek czeka na weteranów
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Nowe książeczki wojskowe
„Czarne karabiny” na Mazurach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Żandarmeria świętuje
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Certyfikowani na start
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Misje kształtują charakter
Course on Diplomacy
Siła braterstwa
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Podoficer, czyli lider
Nigdy nie zostawiamy swoich
Nagroda nie tylko od dowódcy
MSPO – przygotowania idą pełną parą
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Karakal w natarciu
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Dragon ’21” zakończony
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Gorzka parada zwycięstwa
Kurs na dyplomację
Studenci w sytuacji kryzysowej
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
PKW Turcja już działa
„Albatros” wyszedł na morze
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO