moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oświadczenia majątkowe złożone

Ile zarobiłeś, jakie masz nieruchomości i kredyty – to tylko część informacji, które żołnierze muszą podać w oświadczeniu majątkowym. W tym roku dokument powinno złożyć 27,5 tysiąca osób. Choć termin już upłynął, nadal oświadczenia nie wypełniło 368 wojskowych. Niezdyscyplinowani muszą liczyć się z karą, np. upomnieniem lub naganą.


Żołnierze składają oświadczenia majątkowe od 2008 roku. Obowiązek dotyczy wszystkich oficerów oraz podoficerów, ale jedynie tych, którzy pełnią służbę w strukturach logistycznych i finansowych. W tym roku to w sumie 27 479 żołnierzy w całej Polsce. Do 31 marca każdy z nich musiał wypełnić formularz, podając w nim dane m.in. o wynagrodzeniach, nieruchomościach i samochodach, które posiada, oraz o zaciągniętych kredytach. Oświadczenia zbiera, analizuje i archiwizuje Żandarmeria Wojskowa.

Kary dla niezdyscyplinowanych

– Zazwyczaj najwięcej dokumentów otrzymujemy pod koniec ustawowego terminu. Podobnie było i w tym roku – mówi płk Tomasz Piekarski, szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Ale byli i tacy, którzy w ogóle nie złożyli oświadczenia. – To w sumie 368 żołnierzy. Powiadomimy o tym ich przełożonych. A do samych zainteresowanych wyślemy wezwania, by dopełnili obowiązku – dodaje płk Piekarski.

Żołnierze będą mieli dwa tygodnie na dostarczenie dokumentów. Jeśli po tym czasie ich nie złożą, muszą liczyć się z karą. Dowódcy jednostek wojskowych będą musieli wszcząć wobec nich postępowanie dyscyplinarne. Może się to dla żołnierza skończyć upomnieniem, naganą, karą finansową, odwołaniem z zajmowanego stanowiska, a nawet usunięciem ze służby.

Zdecydowana większość, bo ponad 75 proc. tych, którzy nie wypełnili oświadczeń, to osoby, które odeszły w tym roku z armii. – Jednak obowiązek złożenia oświadczeń wciąż ich dotyczy, bo 31 grudnia jeszcze służyli. A w dokumencie podaje się dane zgodne ze stanem majątkowym tego dnia – dodaje oficer z Żandarmerii. Byłych żołnierzy postępowanie dyscyplinarne już nie obejmie. Jeśli jednak będą chcieli podjąć gdzieś pracę, mogą mieć kłopoty. – Bywa, że organy wydające poświadczenia bezpieczeństwa proszą nas o informacje dotyczące na przykład tego, w jakich latach dana osoba była zobowiązana do składania oświadczenia. Dla niektórych fakt, że żołnierz nie dopełnił takiego obowiązku, może świadczyć o braku wiarygodności – przestrzega szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych ŻW. Dodaje jednak, że po otrzymaniu upomnienia byli żołnierze przeważnie przysyłają oświadczenie.

Coraz mniej błędów

Analizą nadesłanych przez żołnierzy dokumentów zajmą się pracownicy Oddziału Oświadczeń Majątkowych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Dane w nich zawarte porównają z dokumentami złożonymi w poprzednich latach. W razie wątpliwości Żandarmeria będzie potwierdzać informacje z oświadczenia z tymi, które są w państwowych rejestrach, m.in. w starostwach powiatowych, urzędach gminy czy urzędach skarbowych.

Jakie błędy najczęściej popełniają żołnierze w oświadczeniach? Przeważnie podają niepełne informacje o kredytach czy majątku objętym wspólnotą małżeńską. – Żołnierze nie wpisywali na przykład danych o wynagrodzeniu małżonka. A zgodnie z przepisami można je pominąć tylko wtedy, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową lub są w separacji – mówi oficer. Często bywało też, że w formularzach nie było danych o zarobkach z tytułu służby za granicą. – Choć należności pieniężne z zagranicznej misji są nieopodatkowane i niewykazywane w zeznaniu podatkowym, w oświadczeniu obowiązkowo należy je wpisać – podkreśla Wojciech Jurkiewicz, szef Wydziału Ewidencji i Archiwizacji Oddziału Oświadczeń Majątkowych Żandarmerii Wojskowej.

Jednak Żandarmeria podkreśla, że z roku na rok błędów jest coraz mniej, bo żołnierze coraz lepiej radzą sobie z wypełnianiem oświadczeń.

Zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oświadczenie majątkowe są zobowiązani złożyć oficerowie zawodowi (z wyjątkiem oficerów zajmujących stanowiska sędziów sądów wojskowych i prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury) oraz podoficerowie pełniący zawodową służbę wojskową w instytucjach finansowych i logistycznych. W dokumencie należy wykazać dochody osiągnięte w całym poprzednim roku podatkowym według stanu na 31 grudnia.

Dom, oszczędności, kredyt czy samochód – to podstawowe informacje o majątku, jakie żołnierze muszą podać w oświadczeniu.

W dokumencie należy wpisać dokładną powierzchnię nieruchomości (mieszkania, gospodarstwa rolnego, działki budowlanej), adres, tytuł prawny : własność, współwłasność małżeńska.
Kolejna rubryka to oszczędności. Tu żołnierz oświadcza, ile zgromadził gotówki, jakie ma lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne oraz pożyczki, jeśli ich komuś udzielił. Jeśli zaś sam zaciągnął kredyt, musi podać, w jakim banku lub od kogo pożyczył pieniądze oraz na jakich warunkach.
Kolejna sprawa to majątek ruchomy, czyli zabytkowe meble, dzieła sztuki, samochody osobowe, łodzie – jeśli ich wartość przekracza szacunkowo 10 tysięcy złotych.
W rubryce „inne dane” żołnierze muszą wpisać wszelkie dochody, jakie uzyskują z pracy na etacie, umowy o dzieło, członkostwa w spółdzielniach, dzierżawy lub innych źródeł.

 

PG

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Pamięć o tragedii
 
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Chorwacki test polskich kadetów
A Torn Subcontinent
Rok Żelaznej Dywizji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Kosmiczny gość
Stalin czekał i kalkulował
Z maratonu programowania do wojska
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Defendery 2019 – część 4
Umarły dla świata
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Wojsko wraca do Łomży
Historia Liberatora wyjaśniona
Oko na Europę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Samochód do desantowania
Agresja sowieckiego kolosa
Zapal światło dla ofiar Katynia
Klasy wojskowe po nowemu
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Thin Blue Line
Sprawdzają Brutusa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowy wiceminister w MON
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja Sokołów
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cienka niebieska linia
Śląskie sceny z życia
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na wysokościach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Defendery 2019 – część 3
Walka i dyplomacja
Polska nie pozostanie osamotniona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wrzesień ’39 na południu Polski
Polskie firmy na targach w Londynie
Irańskie szachy
GROM Challenge

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO