moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oświadczenia majątkowe złożone

Ile zarobiłeś, jakie masz nieruchomości i kredyty – to tylko część informacji, które żołnierze muszą podać w oświadczeniu majątkowym. W tym roku dokument powinno złożyć 27,5 tysiąca osób. Choć termin już upłynął, nadal oświadczenia nie wypełniło 368 wojskowych. Niezdyscyplinowani muszą liczyć się z karą, np. upomnieniem lub naganą.


Żołnierze składają oświadczenia majątkowe od 2008 roku. Obowiązek dotyczy wszystkich oficerów oraz podoficerów, ale jedynie tych, którzy pełnią służbę w strukturach logistycznych i finansowych. W tym roku to w sumie 27 479 żołnierzy w całej Polsce. Do 31 marca każdy z nich musiał wypełnić formularz, podając w nim dane m.in. o wynagrodzeniach, nieruchomościach i samochodach, które posiada, oraz o zaciągniętych kredytach. Oświadczenia zbiera, analizuje i archiwizuje Żandarmeria Wojskowa.

Kary dla niezdyscyplinowanych

– Zazwyczaj najwięcej dokumentów otrzymujemy pod koniec ustawowego terminu. Podobnie było i w tym roku – mówi płk Tomasz Piekarski, szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Ale byli i tacy, którzy w ogóle nie złożyli oświadczenia. – To w sumie 368 żołnierzy. Powiadomimy o tym ich przełożonych. A do samych zainteresowanych wyślemy wezwania, by dopełnili obowiązku – dodaje płk Piekarski.

Żołnierze będą mieli dwa tygodnie na dostarczenie dokumentów. Jeśli po tym czasie ich nie złożą, muszą liczyć się z karą. Dowódcy jednostek wojskowych będą musieli wszcząć wobec nich postępowanie dyscyplinarne. Może się to dla żołnierza skończyć upomnieniem, naganą, karą finansową, odwołaniem z zajmowanego stanowiska, a nawet usunięciem ze służby.

Zdecydowana większość, bo ponad 75 proc. tych, którzy nie wypełnili oświadczeń, to osoby, które odeszły w tym roku z armii. – Jednak obowiązek złożenia oświadczeń wciąż ich dotyczy, bo 31 grudnia jeszcze służyli. A w dokumencie podaje się dane zgodne ze stanem majątkowym tego dnia – dodaje oficer z Żandarmerii. Byłych żołnierzy postępowanie dyscyplinarne już nie obejmie. Jeśli jednak będą chcieli podjąć gdzieś pracę, mogą mieć kłopoty. – Bywa, że organy wydające poświadczenia bezpieczeństwa proszą nas o informacje dotyczące na przykład tego, w jakich latach dana osoba była zobowiązana do składania oświadczenia. Dla niektórych fakt, że żołnierz nie dopełnił takiego obowiązku, może świadczyć o braku wiarygodności – przestrzega szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych ŻW. Dodaje jednak, że po otrzymaniu upomnienia byli żołnierze przeważnie przysyłają oświadczenie.

Coraz mniej błędów

Analizą nadesłanych przez żołnierzy dokumentów zajmą się pracownicy Oddziału Oświadczeń Majątkowych Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Dane w nich zawarte porównają z dokumentami złożonymi w poprzednich latach. W razie wątpliwości Żandarmeria będzie potwierdzać informacje z oświadczenia z tymi, które są w państwowych rejestrach, m.in. w starostwach powiatowych, urzędach gminy czy urzędach skarbowych.

Jakie błędy najczęściej popełniają żołnierze w oświadczeniach? Przeważnie podają niepełne informacje o kredytach czy majątku objętym wspólnotą małżeńską. – Żołnierze nie wpisywali na przykład danych o wynagrodzeniu małżonka. A zgodnie z przepisami można je pominąć tylko wtedy, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową lub są w separacji – mówi oficer. Często bywało też, że w formularzach nie było danych o zarobkach z tytułu służby za granicą. – Choć należności pieniężne z zagranicznej misji są nieopodatkowane i niewykazywane w zeznaniu podatkowym, w oświadczeniu obowiązkowo należy je wpisać – podkreśla Wojciech Jurkiewicz, szef Wydziału Ewidencji i Archiwizacji Oddziału Oświadczeń Majątkowych Żandarmerii Wojskowej.

Jednak Żandarmeria podkreśla, że z roku na rok błędów jest coraz mniej, bo żołnierze coraz lepiej radzą sobie z wypełnianiem oświadczeń.

Zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oświadczenie majątkowe są zobowiązani złożyć oficerowie zawodowi (z wyjątkiem oficerów zajmujących stanowiska sędziów sądów wojskowych i prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury) oraz podoficerowie pełniący zawodową służbę wojskową w instytucjach finansowych i logistycznych. W dokumencie należy wykazać dochody osiągnięte w całym poprzednim roku podatkowym według stanu na 31 grudnia.

Dom, oszczędności, kredyt czy samochód – to podstawowe informacje o majątku, jakie żołnierze muszą podać w oświadczeniu.

W dokumencie należy wpisać dokładną powierzchnię nieruchomości (mieszkania, gospodarstwa rolnego, działki budowlanej), adres, tytuł prawny : własność, współwłasność małżeńska.
Kolejna rubryka to oszczędności. Tu żołnierz oświadcza, ile zgromadził gotówki, jakie ma lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne oraz pożyczki, jeśli ich komuś udzielił. Jeśli zaś sam zaciągnął kredyt, musi podać, w jakim banku lub od kogo pożyczył pieniądze oraz na jakich warunkach.
Kolejna sprawa to majątek ruchomy, czyli zabytkowe meble, dzieła sztuki, samochody osobowe, łodzie – jeśli ich wartość przekracza szacunkowo 10 tysięcy złotych.
W rubryce „inne dane” żołnierze muszą wpisać wszelkie dochody, jakie uzyskują z pracy na etacie, umowy o dzieło, członkostwa w spółdzielniach, dzierżawy lub innych źródeł.

 

PG

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
Ważka bliżej
Double Eagle po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Własne interesy Europy
Arsenał Iranu
Rywalizacja strzelców wyborowych
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Nowy wiceminister w MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Krwawe walki o Monte Cassino
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chciałem walczyć z Niemcami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
For the Right Cause
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
They Train Together, They Fight Together
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nauka zimowego pływania
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
JWK z odznaką pamiątkową
Pretorianie na Mazurach
Darłowo czeka na śmigłowce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Symulatory strzelań Rosomaków
Stulatka hydrografia
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Śmierć bohatera
Podziemna potęga
Obradowała Rada Gabinetowa
We Are All Darfur
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO