moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm upamiętni bohaterstwo lotników

Posłowie chcą oddać hołd polskim lotnikom, którzy „walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i swym poświęceniem przyczynili się do alianckiego zwycięstwa”. Projekt uchwały w tej sprawie przyjęła dziś sejmowa Komisja Obrony Narodowej. W tym roku przypada 75. rocznica bitwy o Anglię, w której znaczącą rolę odegrali Polacy.


Projekt uchwały upamiętniającej bohaterstwo polskich lotników zgłosili posłowie Platformy Obywatelskiej. Poparli go wszyscy członkowie komisji. Dokument musi jeszcze zostać zaakceptowany przez cały Sejm.

„Upamiętnienie polskich lotników z czasów II wojny światowej to ocalenie od zapomnienia naszej przeszłości, a przez to danie wzorców godnego postępowania młodemu pokoleniu” – napisali posłowie PO w uzasadnieniu do projektu. Ich zdaniem 75. rocznica Bitwy o Anglię jest najlepszą okazją, by przypomnieć nie tylko o dwóch najbardziej znanych dywizjonach myśliwskich – 302. i 303., ale i o innych polskich lotnikach walczących podczas II wojny światowej. Słowa uznania należą się także mechanikom, personelowi naziemnemu, technikom lotnictwa, ochotniczkom z Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet czy żołnierzom z 1 Samodzielnej Myśliwskiej Eskadry Lotniczej, która powstała w lipcu 1943 roku na terenie ZSRR.

Posłowie podkreślają w uzasadnieniu projektu, że siły powietrzne to wojskowa elita, a polscy lotnicy słyną z profesjonalizmu. „Dusza pilota w pełni odzwierciedla naturę niepoprawnego Polaka. Pogarda śmierci, niepowstrzymany poryw w walce, to wszak cechy żołnierza polskiego. Lotnicy polscy w pełni potwierdzali te pełne zapału porywy już od pierwszych dni września 1939 roku. Determinacja ta wynikała z indywidualnych predyspozycji, oddania dowódcom i wielopokoleniowego poświęcenia się ojczyźnie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Sejmowa komisja zajmowała się także poprawkami Senatu do ustawy podnoszącej wydatki na obronność z 1,95 do 2 proc. PKB. Chodzi o uchwaloną 27 maja nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych. Senat wprowadził do niej pięć poprawek.

Jednak posłowie na dzisiejszym posiedzeniu odrzucili większość z nich. Przepadła m.in. propozycja senatorów, by zwolnić MON z obowiązku zasięgania opinii sejmowej Komisji Obrony Narodowej przy wydawaniu zarządzenia dotyczącego programu rozwoju Sił Zbrojnych.

– Posłom zależy, aby MON prosiło ich o opinię, nie rozumiem więc dlaczego senatorowie wtrącają się w tę sprawę – przekonywał poseł Zbyszek Zaborowski (SLD).

JT

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze

~SG
1436809380
@Emu Anglicy zawsze byli dwulicowi, udowodnili to juz wiele razy, a ostatnio ponownie kiedy to zignorowali europejskie sankcje wobec Rosji i dalej robia z nimi interesy, ale co sie dziwic skoro polowa Londynu nalezy do Moskwiczan.
69-14-E8-61
~Emu
1436326980
Ciekawi mnie, czy projekt uchwały wspomni o haniebnej postawie Brytyjczyków odmawiającej polskim żołnierzom udziału w defiladzie zwycięstwa w Londynie:" - 8 czerwca 1946, w rok po zakończeniu II wojny światowej - ulicami Londynu przeszła wielka parada zwycięzców. W kolumnie, która ciągnęła się kilkanaście kilometrów, zabrakło Polaków. Zaproszenie na paradę otrzymali od Brytyjczyków tylko żołnierze dywizjonu 303, i to na krótko przed defiladą. Anglicy nie życzyli sobie, by w defiladzie brali udział przedstawiciele sił lądowych i marynarki wchodzących w skład Polskich Sił Zbrojnych, które przecież stanowiły jedną z najliczniejszych narodowych formacji walczących przeciwko hitlerowskim Niemcom. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie liczyły w 1945 roku ok. 200 tys. żołnierzy (na Wschodzie ponad 100 tys.)." Cały czas należy to angolom pamiętać, że woleli przypodobac się Stalinowi niż uszanować bohaterstwo Polsków w obronie Anglii.
22-89-18-60

Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
 
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Podziemna potęga
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Bolko” w służbie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
Darłowo czeka na śmigłowce
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Pretorianie na Mazurach
Defense Without Politics
JWK z odznaką pamiątkową
Obradowała Rada Gabinetowa
Chciałem walczyć z Niemcami
Rywalizacja strzelców wyborowych
They Train Together, They Fight Together
Security Game
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Stulatka hydrografia
Iran uderza w USA
Rozpoznają skażenie Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Nauka zimowego pływania
Ważka bliżej
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Śmierć bohatera
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
For the Right Cause
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Arsenał Iranu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Militaria na Zamku Królewskim
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO