moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cztery medale pięcioboistów

Złoty medal i trzy brązowe wywalczyli reprezentanci Polski na 55. Mistrzostwach Świata w Pięcioboju Nowoczesnym. Tytuł mistrzowski zdobyła kobieca drużyna w składzie: st. szer. Oktawia Nowacka, Anna Maliszewska i Aleksandra Skarzyńska. Na trzecim stopniu podium stanęła drużyna męska oraz obie polskie sztafety. Mistrzostwa odbyły się w Berlinie.

Czempionat w Niemczech rozpoczął się bardzo obiecująco dla biało-czerwonych. W sztafecie mężczyzn trzecią lokatę zajęli szer. rez. Szymon Staśkiewicz z Zielonogórskiego Klubu Sportowego Drzonków i szer. Jarosław Świderski z Wojskowego Zespołu Sportowego z Zegrza. Natomiast brąz w sztafecie kobiet wywalczyły st. szer. Oktawia Nowacka z WZS Zegrze i Aleksandra Skarzyńska z Uczniowskiego Klubu Sportowego G-8 Bielany Warszawa.

Pierwszy taki tytuł od 7 lat

Dwa kolejne medale reprezentanci Polski zapewnili sobie w rywalizacji indywidualnej. Nowacka, Skarzyńska i Maliszewska (UKS Żoliborz Warszawa) jako jedyne w stawce 17 drużyn pełnym składem zakwalifikowały się do finałowej rozgrywki. Tym samym już przed finałem zawodów Polacy mieli pierwszy od siedmiu lat tytułu mistrzowski dla naszego pentatlonu.

Jeszcze przed kwalifikacjami ppłk rez. Jerzy Świnoga, były szef zegrzyńskiego WZS, prognozował, że wszystkie Polki zgłoszone do startu drużynowego awansują do finału. – Stać je na zakwalifikowanie do czołowej „36”. Mam nadzieję, że dwie z nich ukończą rywalizację w czołowej „dziesiątce”, a jedna stanie na podium – mówił oficer pracujący obecnie w Polskim Związku Szermierczym.

St. szer. Oktawia Nowacka wywalczyła z koleżankami pierwszy od siedmiu lat złoty medal dla polskiego pięcioboju nowoczesnego.

Z kwalifikacją do finału pułkownik się nie pomylił, jednak zbyt optymistycznie prognozował występy indywidualne pięcioboistek. Polki nie odegrały tu bowiem znaczącej roli. Żadnej z nich nie udało się stanąć na podium i wywalczyć przepustki na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Maliszewska była 20., Skarzyńska 23., a Nowacka 28.

Brąz drużyny męskiej

Kwalifikacje były również pomyślne dla polskich pięcioboistów. W stawce 18 drużyn tylko trzy zakwalifikowały do finału po trzech zawodników zgłoszonych do rywalizacji drużynowej. Udało się to Koreańczykom z Południa, Rosjanom i Polakom. W walce o medal drużynowy biało-czerwonych reprezentowali: szer. Jarosław Świderski, Sebastian Stasiak i szer. Michał Gralewski.

Najlepiej z Polaków zaprezentował się ten trzeci – Sebastian Stasiak, który był 11. Świderski finiszował na 18. pozycji, a Gralewski na 20. Z kolei szer. rez. Szymon Staśkiewicz został sklasyfikowany na 30. miejscu. W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyli Koreańczycy, srebro Rosjanie, a brąz Polacy.

Przed rokiem na czempionacie w Warszawie biało-czerwoni wywalczyli jedynie brązowy medal. Zdobył go mikst w składzie: st. szer. Oktawia Nowacka – Szymon Staśkiewicz. W Berlinie w ostatniej konkurencji mistrzostw para Nowacka – Staśkiewicz zajęła szóstą lokatę. Zwyciężyli Czesi – Natalia Dianova i Jan Kuf. Srebro zdobyła para rosyjska, a brąz amerykańska.

W klasyfikacji medalowej berlińskich mistrzostw triumfowali gospodarze, którzy zdobyli dwa złote krążki i srebrny. Drugie miejsce zajęli Chińczycy – wywalczyli złoto i srebro. Na trzeciej pozycji – ze złotem i trzema brązami – uplasowali się Polacy. Medale w Berlinie zdobywali jeszcze Ukraińcy (1 złoty – 0 srebrnych – 1 brązowy), Koreańczycy Południowi (1 – 0 – 0), Czesi (1 – 0 – 0) i Rosjanie (0 – 4 – 0).

szus

autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
 
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Krwawe walki o Monte Cassino
Obradowała Rada Gabinetowa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Chciałem walczyć z Niemcami
Noc deportacji
We Are All Darfur
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Harpie podpisana!
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nauka latania
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał Iranu
Żyj zdrowiej
O Patriotach na WAT
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Szturmani na Lipie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Czerwoni w odwrocie
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Nowy wiceminister w MON
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
F-35 – polska Harpia
Obronny „Brave Band”
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Sowieci w lodowej pułapce
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Iskra – dama polskiego lotnictwa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zagłada Parośli
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Cenni pracownicy w mundurach
Double Eagle po nowemu
Podziemna potęga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO