moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cztery medale pięcioboistów

Złoty medal i trzy brązowe wywalczyli reprezentanci Polski na 55. Mistrzostwach Świata w Pięcioboju Nowoczesnym. Tytuł mistrzowski zdobyła kobieca drużyna w składzie: st. szer. Oktawia Nowacka, Anna Maliszewska i Aleksandra Skarzyńska. Na trzecim stopniu podium stanęła drużyna męska oraz obie polskie sztafety. Mistrzostwa odbyły się w Berlinie.

Czempionat w Niemczech rozpoczął się bardzo obiecująco dla biało-czerwonych. W sztafecie mężczyzn trzecią lokatę zajęli szer. rez. Szymon Staśkiewicz z Zielonogórskiego Klubu Sportowego Drzonków i szer. Jarosław Świderski z Wojskowego Zespołu Sportowego z Zegrza. Natomiast brąz w sztafecie kobiet wywalczyły st. szer. Oktawia Nowacka z WZS Zegrze i Aleksandra Skarzyńska z Uczniowskiego Klubu Sportowego G-8 Bielany Warszawa.

Pierwszy taki tytuł od 7 lat

Dwa kolejne medale reprezentanci Polski zapewnili sobie w rywalizacji indywidualnej. Nowacka, Skarzyńska i Maliszewska (UKS Żoliborz Warszawa) jako jedyne w stawce 17 drużyn pełnym składem zakwalifikowały się do finałowej rozgrywki. Tym samym już przed finałem zawodów Polacy mieli pierwszy od siedmiu lat tytułu mistrzowski dla naszego pentatlonu.

Jeszcze przed kwalifikacjami ppłk rez. Jerzy Świnoga, były szef zegrzyńskiego WZS, prognozował, że wszystkie Polki zgłoszone do startu drużynowego awansują do finału. – Stać je na zakwalifikowanie do czołowej „36”. Mam nadzieję, że dwie z nich ukończą rywalizację w czołowej „dziesiątce”, a jedna stanie na podium – mówił oficer pracujący obecnie w Polskim Związku Szermierczym.

St. szer. Oktawia Nowacka wywalczyła z koleżankami pierwszy od siedmiu lat złoty medal dla polskiego pięcioboju nowoczesnego.

Z kwalifikacją do finału pułkownik się nie pomylił, jednak zbyt optymistycznie prognozował występy indywidualne pięcioboistek. Polki nie odegrały tu bowiem znaczącej roli. Żadnej z nich nie udało się stanąć na podium i wywalczyć przepustki na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Maliszewska była 20., Skarzyńska 23., a Nowacka 28.

Brąz drużyny męskiej

Kwalifikacje były również pomyślne dla polskich pięcioboistów. W stawce 18 drużyn tylko trzy zakwalifikowały do finału po trzech zawodników zgłoszonych do rywalizacji drużynowej. Udało się to Koreańczykom z Południa, Rosjanom i Polakom. W walce o medal drużynowy biało-czerwonych reprezentowali: szer. Jarosław Świderski, Sebastian Stasiak i szer. Michał Gralewski.

Najlepiej z Polaków zaprezentował się ten trzeci – Sebastian Stasiak, który był 11. Świderski finiszował na 18. pozycji, a Gralewski na 20. Z kolei szer. rez. Szymon Staśkiewicz został sklasyfikowany na 30. miejscu. W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyli Koreańczycy, srebro Rosjanie, a brąz Polacy.

Przed rokiem na czempionacie w Warszawie biało-czerwoni wywalczyli jedynie brązowy medal. Zdobył go mikst w składzie: st. szer. Oktawia Nowacka – Szymon Staśkiewicz. W Berlinie w ostatniej konkurencji mistrzostw para Nowacka – Staśkiewicz zajęła szóstą lokatę. Zwyciężyli Czesi – Natalia Dianova i Jan Kuf. Srebro zdobyła para rosyjska, a brąz amerykańska.

W klasyfikacji medalowej berlińskich mistrzostw triumfowali gospodarze, którzy zdobyli dwa złote krążki i srebrny. Drugie miejsce zajęli Chińczycy – wywalczyli złoto i srebro. Na trzeciej pozycji – ze złotem i trzema brązami – uplasowali się Polacy. Medale w Berlinie zdobywali jeszcze Ukraińcy (1 złoty – 0 srebrnych – 1 brązowy), Koreańczycy Południowi (1 – 0 – 0), Czesi (1 – 0 – 0) i Rosjanie (0 – 4 – 0).

szus

autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pamięć o tragedii
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wojsko wraca do Łomży
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
W Indiach mieli swój drugi dom
Zapal światło dla ofiar Katynia
GROM Challenge
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Chorwacki test polskich kadetów
Nowa misja i nowy sprzęt
Wrzesień ’39 na południu Polski
Rok Żelaznej Dywizji
Agresja sowieckiego kolosa
Polskie firmy na targach w Londynie
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
Walka i dyplomacja
Umarły dla świata
Irańskie szachy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja Sokołów
Sprawdzają Brutusa
Głos (z) płonącej Warszawy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jedna misja, jeden zespół
Defendery 2019 – część 4
Cienka niebieska linia
Stalin czekał i kalkulował
Samochód do desantowania
Rozpoczynamy nową erę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Oko na Europę
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
A Torn Subcontinent
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Defendery 2019 – część 3
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Historia Liberatora wyjaśniona
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Terytorialsi na wysokościach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Iranian Chess Game
Klasy wojskowe po nowemu
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Z maratonu programowania do wojska
Śląskie sceny z życia
Kosmiczny gość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO