moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pięciobojowe sztafety na medal

Dwa brązowe medale zdobyli reprezentanci Polski już na otwarciu 55. Mistrzostw Świata w Pięcioboju Nowoczesnym. W sztafecie mężczyzn trzecią lokatę zajęli szer. rez. Szymon Staśkiewicz i szer. Jarosław Świderski. Natomiast brąz w sztafecie kobiet wywalczyły st. szer. Oktawia Nowacka i Aleksandra Skarzyńska. Gospodarzem czempionatu, który zakończy się 5 lipca, jest Berlin.

St. szer. Oktawia Nowacka.

Przed rokiem kibice czekali na medal biało-czerwonych do ostatniego dnia mistrzostw świata. Brąz wywalczyli w sztafecie mieszanej st. szer. Oktawia Nowacka z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Szymon Staśkiewicz, zawodnik z Zielonogórskiego Klubu Sportowego Drzonków, który dzień po zdobyciu medalu rozpoczął we Wrocławiu kurs przygotowujący do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Tym razem nasi reprezentanci stanęli na podium dużo szybciej, bo już po rozegraniu pierwszych konkurencji. W sztafecie mężczyzn triumfował w Berlinie duet gospodarzy w składzie Marvin Faly Dogue i Alexander Nobis. Niemcy zgromadzili 1544 punkty i o cztery wyprzedzili Rosjan – Aleksandra Kukarina i Kirilla Bieljakowa. Szer. rez. Szymon Staśkiewicz i szer. Jarosław Świderski z zegrzyńskiego WZS stracili do Rosjan 20 oczek i o tyle samo wyprzedzili czwartych na mecie Ukraińców.

Biało-czerwoni nie rozpoczęli jednak rywalizacji o medal najlepiej. W pierwszej konkurencji – pływaniu – zajęli 11. pozycję na 18 duetów. Po szermierce Polacy awansowali na czwartą lokatę, a po jeździe konnej przesunęli się w klasyfikacji o oczko wyżej. Na starcie biegu przełajowego połączonego ze strzelaniem Rosjanie mieli dziewięć sekund przewagi nad Włochami i 11 s nad Polakami. Duetowi z Rosji nie udało się jednak obronić pierwszej lokaty, a Włochom drugiej. Na pierwsze miejsce awansowali Niemcy, na drugie spadli Rosjanie, a trzecie utrzymali Polacy. Włosi fatalnie spisali się w ostatniej konkurencji – rywalizację ukończyli na 11. pozycji.

Niezwykle emocjonująca była ostatnia konkurencja w sztafecie kobiet. Po pływaniu, szermierce i jeździe konnej pierwsze miejsce z 843 punktami zajmowały Włoszki. Pięć punktów mniej miały Chinki, po 829 oczek zgromadziły Rosjanki i Niemki, a o jedno mniej Litwinki. Polki – z 817 punktami – były szóste. Biegnąca na pierwszej zmianie Aleksandra Skarzyńska biegła i strzelała wyśmienicie. Do strefy zmian dobiegła na drugiej pozycji za prowadzącą Chinką. Druga z Polek – st. szer. Oktawia Nowacka – dała się wyprzedzić na trasie Litwince Linie Batuleviciute. Na finiszu Polka i Litwinka stoczyły zaciętą walkę o srebro. Zwycięsko wyszła z niej rywalka Nowackiej, która była szybsza o sekundę. Prowadząca Chinka ukończyła bieg 18–19 sekund przed goniącym ją duetem polsko-litewskim.

Polki po pływaniu zajmowały 10. pozycję na 17 sztafet. Po rywalizacji na szermierczej planszy Nowacka ze Skarzyńską awansowały na piątą lokatę. W jeździe konnej nasze pięcioboistki zanotowały 10. wynik i w klasyfikacji łącznej spadły na szóste miejsce. W biegu połączonym ze strzelaniem szybsze od Polek były tylko Białorusinki, które dzięki temu awansowały na czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Włoszki w ostatniej konkurencji wypadły słabo. Z 12. wynikiem w biegu ze strzelaniem w końcowej klasyfikacji spadły na dziewiąte miejsce.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Własne interesy Europy
 
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podziemna potęga
For the Right Cause
Chciałem walczyć z Niemcami
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Defense Without Politics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Ważka bliżej
Symulatory strzelań Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
JWK z odznaką pamiątkową
They Train Together, They Fight Together
Pretorianie na Mazurach
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Nauka zimowego pływania
Rozpoznają skażenie Rosomaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Obradowała Rada Gabinetowa
Krwawe walki o Monte Cassino
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Śmierć bohatera
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Darłowo czeka na śmigłowce
Double Eagle po nowemu
Arsenał Iranu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Iran uderza w USA
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Stulatka hydrografia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO