moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Upamiętnią asa polskiego lotnictwa

Na Ukrainie powstaje kaplica i miejsce pamięci poświecone legendarnemu pilotowi, generałowi Stanisławowi Skalskiemu. W miejscu urodzenia asa polskiego lotnictwa wznosi je ksiądz Stanisław Majkrzak, proboszcz tamtejszej parafii, a zarazem były żołnierz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.


Budowle mają być gotowe jesienią tego roku, na 100. rocznicę urodzin generała. – Pragnę upamiętnić wielkiego człowieka w miejscu, w którym przyszedł na świat – tłumaczy ksiądz Stanisław Majkrzak, proboszcz katolickiej parafii w Kodymie na południu Ukrainy. Słynny pilot urodził się tutaj 27 listopada 1915 roku.

Jak podkreśla duchowny, izba będzie też przypominała o polskiej historii. – Tutaj ludzie nadal myślą, że II wojna rozpoczęła się w 1941 roku i nie wiedzą, że Polacy od 1 września 1939 roku nieprzerwanie walczyli z Niemcami – ubolewa ksiądz.

Pamięć dla młodych

Kodyma należała do Rzeczypospolitej do II rozbioru, który nastąpił w 1793 roku. Pozostało tu jednak wielu ludzi o polskich korzeniach. – Dziś mieszkańcy mają bardzo nikłą świadomość swojego pochodzenia, czemu winna jest rusyfikacja, bolszewizacja i ateizacja – mówi ks. Majkrzak.

Po 1917 roku bolszewicy zakazali praktyk religijnych i pozamykali kościoły. Ostatnim proboszczem w Kołymie, z którą była związana rodzina polskiego lotnika, był jego stryj, ksiądz Antoni Skalski. Katolicka parafia została reaktywowana po 90 latach, a ks. Majkrzak jest jej proboszczem od 2012 roku.


Ponieważ dawny kościół został przerobiony na cerkiew, parafia wynajmuje chałupę, w której są odprawiane msze. Latem 2013 roku proboszcz rozpoczął budowę kaplicy połączonej z miejscem pamięci słynnego pilota.

Festyn na górze

Powstał już budynek kaplicy i części katechetycznej. – Pozostaje jeszcze wykonanie wieży, wykończenie i wyposażenie wnętrz oraz miejsca pamięci generała – wylicza ksiądz.

Jak dodaje, w miejscowym muzeum ekspozycja dotycząca Skalskiego jest chaotyczna i skromna. – Trzeba czegoś bardziej trafiającego do tutejszych młodych ludzi – uważa proboszcz. Dlatego przy parafii chce urządzić ekspozycję multimedialną, gdzie m.in. będą wyświetlane filmy o generale, przetłumaczone na ukraiński.

Budowla w Kodymie powstaje dzięki prywatnym składkom i darowiznom, m.in. z parafii polskich. Pieniądze zbiera też Komitet Budowy Kaplicy i Miejsca Pamięci Generała Skalskiego. – Zorganizowaliśmy już ponad 70 zbiórek na terenie diecezji tarnowskiej – mówi Elżbieta Gołąb z komitetu.

5 lipca komitet zaprasza na Górę Korab w Jaworznej w Beskidzie Wyspowym, gdzie odbędzie się festyn połączony ze zbiórką funduszy na budowę w Kodymie.

Wsparcie żołnierzy

W upamiętnianie słynnego pilota włącza się też wojsko, z którym ksiądz jest związany poprzez swoją służbę zasadniczą. Odbył ją w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. – Na początku tego roku przedstawiciel brygady zasiadał w jury małopolskiego konkursu dla uczniów z wiedzy o gen. Skalskim – mówi kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy jednostki.


Żołnierze z rzeszowskiej brygady oraz noszącego imię gen. Skalskiego 1 Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w Krakowie – Balicach, będą też obecni na festynie w Jaworznej. – Wystawią posterunek honorowy podczas mszy na cmentarzu z I wojny światowej oraz zorganizują wojskowy tor przeszkód do uczestników festynu – opowiada Elżbieta Gołąb.

Jesienny cel

Mimo tych starań budowa w Kodymie idzie wolno. Brakuje bowiem dobrych materiałów i fachowców. Problemem są też rosnące ceny. Jak wylicza ksiądz, na same materiały potrzeba jeszcze około 317 tys. złotych.

– Marzę, by udało się zebrać potrzebne środki i w listopadzie tego roku, w 100. rocznicę urodzin gen. Skalskiego, otworzyć miejsce pamięci oraz poświęcić świątynię – mówi ks. Majkrzak.

Budowę można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: Bank Spółdzielczy w Krościenku n/D, nr 11 8817 0000 3001 0001 7398 0104 z dopiskiem „na budowę kaplicy”.

As myśliwski

Generał brygady Stanisław Skalski walczył w kampanii wrześniowej w 142 Eskadrze Myśliwskiej i uczestniczył w bitwie o Anglię. Dowodził też Polskim Zespołem Myśliwskim, znanym Cyrkiem Skalskiego w Tunezji i na Malcie. Podczas wojny zestrzelił samodzielnie 18 niemieckich maszyn i trzy wspólnie z innymi pilotami. Dzięki temu został najskuteczniejszym polskim pilotem myśliwskim w historii.

Po wojnie Skalski wrócił do Polski, gdzie został aresztowany przez UB pod fałszywym zarzutem szpiegostwa. W 1950 roku sąd skazał go na karę śmierci, którą zamieniono na dożywocie. Sześć lat później pilot został uwolniony i zrehabilitowany. Gen. Skalski zmarł w 2004 roku, spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

AD

autor zdjęć: Komitet Budowy Kaplicy i Miejsca Pamięci Generała Skalskiego

dodaj komentarz

komentarze


Syndrom Karbali
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Adaptacja i realizm
Biało-czerwona na Monte Cassino
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Huta Częstochowa bliżej wojska
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ostatni most
Hornet czyli „polski Shahed”
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Czerwieńsze będą…
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Groźny incydent w Libanie
Armia testuje roboty do transportu
Jest nowy szef BBN
Bez schematów
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rzeźnik w rękach GROM-u
Bieg ku pamięci bohaterów
JW Agat: idziemy po młodych!
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Wraki w sonarze
Przyszłość „Łucznika”
Skrzydlaci komandosi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Borsuki zdały wodny egzamin
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Początek wielkiej historii
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ready for Every Scenario
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Uczczono ofiary zamachu majowego
Nauki i nauczki z Afganistanu
Wyścig Stalina
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Borsuk po słowacku
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Wojsko zaprasza rodziny
Wodny chrzest Borsuków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Specjalsi przeciw flocie cieni
Wypadek w PKW UNIFIL
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
NATO i USA o Iranie
Terytorialsi zapraszają
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Symbol skupiający wiele znaczeń
Bez zmian w emeryturach
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Od cyberkursu po mundurówkę
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO