Wojskowi biatloniści ze srebrem i brązem

Trzy medale wywalczyli żołnierze w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Biatlonie Letnim. Kapral Krystyna Guzik zdobyła srebro, a starsza szeregowa Magdalena Gwizdoń i starszy szeregowy Krzysztof Pływaczyk – brąz. Na zakończenie czempionatu w Kościelisku-Kirach seniorzy i juniorzy walczyli o medale w biegu ze startu wspólnego.

Beata Lassak z BKS WP Kościelisko – trzykrotna złota medalistka wśród juniorek

W najbardziej widowiskowej konkurencji biatlonowej – biegu ze startu wspólnego – Monika Hojnisz nie dała żadnych szans rywalkom. Brązowa medalistka mistrzostw świata z 2013 roku (w biatlonie zimowym, w biegu ze startu wspólnego) na dystansie 5 km wyprzedziła o 47 s kpr. Krystynę Guzik z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Dwa kolejne miejsca zajęły również reprezentantki WZS Wrocław. Brąz wywalczyła st. szer. Magdalena Gwizdoń, a czwarta była szer. Anna Mąka. Na piątej pozycji zakończyła rywalizację Weronika Nowakowska-Ziemniak. Aktualna wicemistrzyni świata w sprincie (w biatlonie zimowym) ośmiokrotnie „pudłowała” podczas strzelania i musiała wykonać osiem rund karnych. Z Hojnisz, która oddała trzy niecelne strzały, przegrała o blisko trzy minuty. Guzik biegła dwie karne rundy, Gwizdoń trzy, a Mąka pięć.

Seniorzy na start

W rywalizacji seniorów triumfował Grzegorz Guzik. Zawodnik z Biathlonowego Ludowego Klubu Sportowego Żywiec wygrał z czasem 26 min 30 s. Złoty medalista musiał odbyć trzy rundy karne. Srebro – ze stratą 30,3 s – wywalczył Dawid Malina z Ryfamy Rybnik.

Wicemistrz zaliczył aż dziewięć okrążeń w „karnym ogródku”. Brązowy medal – drugi w tych mistrzostwach – zdobył st. szer. Krzysztof Pływaczyk. Reprezentant Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko pięć razy „pudłował” i stracił do zwycięzcy 45,5 s. Pięć karnych rund musiał pokonać również czwarty na mecie st. szer. Łukasz Szczurek. Z Pływaczykiem przegrał o 10,5 s.

Komplet medali dla pań

W mistrzostwach, których gospodarzem był Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko, komplet złotych medali wywalczyły: seniorka – Monika Hojnisz z katowickiego AZS AWF i juniorka – Beata Lassak z BKS WP Kościelisko. Z kolei drugie miejsca w biegu indywidualnym, sprincie i biegu ze startu wspólnego zajęła kapral Krystyna Guzik. Jej mąż Grzegorz zdobył w Kościelisku-Kirach złoto i dwa srebrne medale. Z kolei dwa złote i srebrny wywalczył lekkoatleta Dawid Malina. Udany start w czempionacie zanotował też junior Tomasz Zięba z BKS WP Kościelisko, który otrzymał dwa złote krążki.

Kapral Krystyna Guzik udział w mistrzostwach kraju w biatlonie letnim zakończyła z trzema srebrnymi krążkami

Po trzy medale indywidualne mogli zdobyć tylko biatloniści startujący w kategorii seniorów i juniorów. Juniorzy młodsi, młodzicy i młodzicy młodsi w ostatnim dniu mistrzostw rywalizowali w konkurencji sztafet. W rywalizacji indywidualnej w kategorii juniorów młodszych dwa złote krążki zdobył reprezentant gospodarzy Marcin Szwajnos. Dwukrotny mistrz poprowadził sztafetę juniorów młodszych BKS WP Kościelisko po złoty medal.

W sumie reprezentanci gospodarzy w biegach sztafetowych wywalczyli cztery medale. Podobnie jak juniorzy młodsi złoto zdobyły młodziczki młodsze, natomiast srebro młodziczki i juniorki młodsze. Z kolei w rywalizacji indywidualnej biatloniści z BKS WP Kościelisko wywalczyli 23 medale, w tym siedem złotych oraz po osiem srebrnych i brązowych.

Medale gospodarzy

– Jestem zadowolony z osiągnięć żołnierzy i reprezentantów mojego klubu – mówi mł. chor. Adam Jakieła, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w biatlonie i trener klubowy biatlonistów i biatlonistek z BKS WP Kościelisko. – Dzisiaj dałem odpocząć szer. elew Kindze Mitoraj i zwolniłem ją z udziału w biegu ze startu wspólnego. Nie chciałem jej przemęczać. Zdobywając przez ostatnie dwa dni dwa srebrne medale udowodniła, że szybko powinna powróci do formy, jaką miała przed szkoleniem przygotowawczym do Narodowych Sił Rezerwowych – dodaje chorąży.