moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarka świętuje i zaprasza na pokład

– To ważny czas dla marynarzy. Za kilka dni zwodowany zostanie okręt patrolowy ORP „Ślązak”, a w sierpniu pierwszy z niszczycieli min typu „Kormoran II” – podkreślał kadm. Marian Ambroziak, Inspektor MW, podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu.


Centralne obchody Święta Marynarki Wojennej dotychczas organizowane były w Gdyni. Jednak w tym roku ich gospodarzem zostało Świnoujście. To ukłon w stronę stacjonującej w tym mieście 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, która wiosną obchodziła 50-lecie powstania. – Ten rok jest dla nas wyjątkowo ważny, ponieważ zbiegło się w nim kilka jubileuszy. Prócz samej flotylli, pół wieku istnienia świętowała także nasza Komenda Portu Wojennego i 12 Woliński Dywizjon Trałowców. 40 lat temu powołany do życia został 8 Dywizjon Przeciwlotniczy – wylicza kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 FOW.

Świnoujście – wejdź na okręt podwodny

Obchody Święta Marynarki rozpoczęły się w niedzielę rano. O godzinie 8 na okrętach podniesiono wielką galę banderową. Godzinę później w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla odprawiono mszę w intencji Marynarki Wojennej. Oficjalne uroczystości odbyły się na Placu Słowiańskim. Wzięli w nich udział między innymi gen. broni Marek Tomaszycki, Dowódca Operacyjny RSZ oraz kadm. Marian Ambroziak, Inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym. – Marynarka Wojenna to nie tylko Rodzaj Sił Zbrojnych, ale również jeden z głównych filarów polskiej morskiej racji stanu. Świetnie wyszkolona i profesjonalna kadra w połączeniu z nowoczesną technologią jest bowiem gwarancją bezpieczeństwa Polski na morzu – podkreśla kadm. Ambroziak. W rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że już wkrótce siły morskie wzbogacą się o nowe okręty.

Od godziny 12 mieszkańcy i turyści zwiedzali okręty zacumowane przy Wybrzeżu Władysława IV. Swoje pokłady otworzyły: fregata ORP „Gen. K. Pułaski”, jeden z trałowców, okręt rakietowy ORP „Grom” i podwodny ORP „Sęp” oraz niszczyciel min ORP „Mewa”, który kilka dni temu powrócił z misji Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.


Widzowie obejrzeli między innymi pokaz załadunku pojazdów na pokład okrętów transportowo-minowych. W planach były także pokazy lotnicze: ratownictwa w wykonaniu załogi śmigłowca Mi-14PŁ/R, a także przelot zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Niestety, nie doszły do skutku ze względu na pogodę. – Nasi goście mogli zobaczyć wyposażenie Grupy Nurków Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców, sprzęt 8 Batalionu Saperów, armaty i wóz dowodzenia 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz mobilną komorę dekompresyjną i wóz Wojskowej Straży Pożarnej – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski. – Frekwencja dopisała – dodaje.

W programie znalazły się też koncerty, między innymi Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.

Gdynia – 21 salw armatnich

W obchody święta marynarki włączyła się też Gdynia. – W sobotę i niedzielę, w godzinach 10 – 12.30 oraz 14 – 16.30 chętni mogli wejść na pokład okrętu hydrograficznego ORP „Heweliusz” oraz trałowca ORP „Wigry”. Zacumowały one przy nabrzeżu skweru Kościuszki – informuje kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

W niedzielę z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” oddanych zostało 21 wystrzałów armatnich, która składają się na salut świąteczny. Tego dnia turyści i mieszkańcy Trójmiasta zwiedzali okręt za darmo.

Święto Marynarki Wojennej tradycyjnie obchodzone jest w ostatnią niedzielę czerwca. Historia polskich sił morskich sięga XV wieku. Nowoczesna marynarka została powołana do życia zaraz po rozbiorach, na mocy rozkazu Marszałka Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku. W czasie II wojny światowej okręty pod biało-czerwoną banderą przepłynęły łącznie przeszło milion dwieście tysięcy mil morskich, eskortowały 787 konwojów, wzięły udział w 1162 operacjach bojowych i patrolach, zniszczyły 45 okrętów i 20 samolotów nieprzyjaciela. W latach 1939 – 1945 śmierć poniosło 450 polskich marynarzy.

Po wojnie polska Marynarka była częścią wojsk Układu Warszawskiego, zaś po politycznym przełomie zaczęła się systematycznie zbliżać do NATO, by wreszcie wejść w jego struktury. Dziś okręty Marynarki Wojennej RP regularnie biorą udział w sojuszniczych misjach, a także międzynarodowych manewrach pod auspicjami Sojuszu Północnoatlantyckiego i Partnerstwa dla Pokoju.

Marynarka Wojenna RP dysponuje obecnie około 40 okrętami oraz 40 jednostkami pomocniczymi, które współpracują z kilkudziesięcioma samolotami i śmigłowcami lotnictwa morskiego. Służy w niej około ośmiu tysięcy marynarzy. Wzdłuż polskiego wybrzeża zlokalizowane są również specjalistyczne jednostki brzegowe.

Święto Marynarki Wojennej tradycyjnie już wieńczy obchody Święta Morza. Po raz pierwszy zostało ono zorganizowane w 1932 roku w Gdyni. Miało podkreślać związki Rzeczypospolitej z Bałtykiem.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr. ppor. Radosław Pioch, Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~boss
1435554720
dzien dobry ,ciekawe wszyscy swietują a bylej kadrze w rezerwie zabrano wstep na obiekty sportowe ...wstyd !!!!!
47-78-DC-A4

„Robot” w akcji
 
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Rozpoczynamy nową erę
Rok Żelaznej Dywizji
Jedna misja, jeden zespół
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Warszawa – miasto nieujarzmione
Przetrwać do świtu
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Defendery 2019 – część 3
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Chorwacki test polskich kadetów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Walka i dyplomacja
Umarły dla świata
Defendery 2019 – część 4
Polska nie pozostanie osamotniona
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Historia Liberatora wyjaśniona
Polskie firmy na targach w Londynie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Nowa misja i nowy sprzęt
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Samochód do desantowania
Głos (z) płonącej Warszawy
A Torn Subcontinent
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Thin Blue Line
Śląskie sceny z życia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Iranian Chess Game
Zapal światło dla ofiar Katynia
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Większe dotacje na budowę strzelnic
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Sprawdzają Brutusa
Oko na Europę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wrzesień ’39 na południu Polski
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kosmiczny gość
Klasy wojskowe po nowemu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO