moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO wzmacnia siły reagowania

40 tysięcy żołnierzy będą liczyć Siły Odpowiedzi NATO, dzięki zwiększeniu komponentów: lotniczego, morskiego oraz sił specjalnych. W Sojuszu powstaną też jednostki sztabowe, m.in. w Polsce. To najważniejsze decyzje, jakie podjęli ministrowie obrony państw NATO. W szczycie w Brukseli uczestniczy wicepremier Tomasz Siemoniak.


Pierwszy dzień spotkania poświęcono kwestii zwiększenia Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force). Szefowie resortów obrony państw należących do Sojuszu  zdecydowali, że wielonarodowe siły zostaną wzmocnione przez zwiększenie komponentów sił powietrznych, morskich oraz specjalnych. Dzięki temu obsługiwane do tej pory przez 13 tysięcy osób NRF, będą liczyć 40 tysięcy osób.

Przeniesienie uprawnień

Ministrowie rozmawiali także o tym, kto ma decydować o wykorzystaniu wojsk Sojuszu. Do tej pory Siły Odpowiedzi NATO podlegały Naczelnemu Dowódcy Sił NATO w Europie (SACEUR), ale decyzję o ich wykorzystaniu podejmowała Rada Północnoatlantycka. W Brukseli ustalono, że decyzję o mobilizacji żołnierzy nadal będą podejmowali politycy, ale zwiększą się uprawnienia naczelnego dowódcy, który sam będzie mógł postanowić o ich wcześniejszym przygotowaniu do działania. Dzięki temu wojska będą mogły szybciej realizować zadania.  

– Planowanie z wyprzedzeniem i szybkie podejmowanie decyzji to dwie strony tego samego medalu. Oznacza to, że jesteśmy w stanie szybciej i skuteczniej reagować na zagrożenia wszędzie tam, skąd mogą pochodzić – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Podczas konferencji prasowej szef NATO podkreślał także rolę Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force), które zostały wydzielone z Sił Odpowiedzi NATO.  Mowa o tzw. „Szpicy”, która przeszła egzamin w Polsce podczas ćwiczeń „Noble Jump”.  Uczestniczyło w nich ponad 2 tys. żołnierzy oraz 440 sztuk sprzętu z Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier, USA, Belgii i Polski.

Zaplecze logistyczne

Na szczycie w Brukseli zapadła także decyzja o utworzeniu nowych jednostek sztabowych Sojuszu, które będą zapewniać wsparcie jednostkom NRF i siłom wysyłanym do walki. Będą się one mieścić w Polsce, Bułgarii, Estonii, Rumunii oraz na Litwie i Łotwie. Każde z nich będzie obsługiwało 40 osób. - Będziemy zabiegali o to, żeby ta obecność NATO w Polsce, na wschodzie Europy była trwała i gwarantowała nam bezpieczeństwo – mówił po spotkaniu szef MON, Tomasz Siemoniak.

Sekretarz generalny NATO przyznawał, że podjęte decyzje są reakcją na zmieniającą się pod względem bezpieczeństwa światową sytuację. Ale – jak zaznaczył – nie mają one na celu wywołania konfrontacji. – Musimy być silni i równocześnie otwarci na dialog, taka jest idea NATO – podkreślał.

Ministrowie dyskutowali również o wydatkach obronnych państw Sojuszu oraz sytuacji na wschodniej flance. Jutro odbędzie się kolejne spotkanie. Będzie w nim uczestniczył minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak. Zaplanowano też rozmowę na temat zaangażowania sił Sojuszu w Afganistanie.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Otworzyli bramy Auschwitz
 
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kuźnie oficerskich kadr
Pustynna burza wokół Husajna
„Tarzan” wróci do domu
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Jakie zmiany w mundurówce?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Amerykanie odmładzają F-16
Kutno w sieci LogHubs
Trudny rok na misjach
IBCS dla Polski
155 mm dla US Army
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Symulator Orlika w Dęblinie
Wojsko walczy z COVID-19
Na rozgrzewkę – zapasy
Hartowanie spadochroniarzy
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kwalifikacja odbędzie się …
Trudny egzamin przed misją
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Komandosi znad Garigliano
Taktyka w Górach Izerskich
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jest Warszawa
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Na straży niebieskiej linii
Powstali przeciw carskiej potędze
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Nurkowie w głębinach
Krok po kroku do cyberwojska
Armia Fight Night znów w akcji
Laserowa artyleria US Army
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Dama odeszła do historii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Saperzy zimą otworzą ogień
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Najlepsi wśród „górali”
WBH upublicznia swoje archiwa
Obrady ministrów obrony NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO