moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odprawy mieszkaniowe będą korzystniejsze?

Żołnierze sami wybiorą okres, według którego zostanie im naliczana odprawa mieszkaniowa. Taką zmianę w przepisach o zakwaterowaniu przyjęła sejmowa podkomisja pracująca nad projektem o Agencji Mienia Wojskowego. Posłowie zgodzili się także na propozycje, aby u żołnierzy mieszkających w internatach mogły zatrzymywać się żony i dzieci.

 

Podczas prac nad ustawą łączącą Agencję Mienia Wojskowego i Wojskową Agencję Mieszkaniową posłowie wprowadzili zmiany dotyczące zakwaterowania żołnierzy. Jedną z propozycji zgłosił płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego. Dotyczyła ona odprawy mieszkaniowej, jaką dostają żołnierze odchodzący z armii. Mają do niej prawo ci, którzy np. nie wykupili służbowego mieszkania.

– Obecnie wysokość odprawy nalicza się w dniu zakończenia służby i jest to krzywdzące dla wielu żołnierzy – mówi płk Babuśka i dodaje, że chodzi o zasady związane z wyliczaniem samej kwoty.

REKLAMA

Przy obliczaniu wysokości odprawy bierze się pod uwagę nie tylko wskaźnik ceny metra kwadratowego określony w przepisach, ale też liczbę członków rodziny żołnierza (tzw. normy mieszkaniowe). Jeśli jednak wojskowy odchodzi ze służby, gdy jego dziecko ukończyło już 25 lat, to w wysokości oprawy nie zostanie uwzględniona kwota, jaką mógłby dostać na dziecko. –Z tego powodu niektórzy tracili nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – dodaje pułkownik.

Dlatego Konwent Dziekanów zaproponował, by żołnierze mieli prawo wyboru najkorzystniejszego okresu do naliczenia wysokości odprawy. Poprawkę zaakceptowali posłowie z sejmowej Podkomisji Obrony Narodowej.

Podkomisja przychyliła się też do drugiej propozycji płk. Babuśki. Zmiana dotyczy przepisów o zakwaterowaniu żołnierzy w internacie. Według obecnych przepisów żona odwiedzająca żołnierza nie może się u niego zatrzymać. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, bliscy żołnierza mieszkającego w wojskowym internacie będą mogli zatrzymać się u niego na siedem dni w miesiącu.

Rozwiązanie ma dotyczyć tylko najbliższych członków rodziny, czyli na przykład żony i dzieci. Goście za swój pobyt będą musieli zapłacić.

Zmiany przewidują też przydzielenie miejsca w internacie dla wojskowych samotnie wychowujących małoletnie dzieci. Jeśli żołnierze nie mają przydzielonego mieszkania, im oraz ich dzieciom będzie przysługiwać miejsce w internacie. Pobyt żołnierza będzie nieodpłatny, jednak za dziecko trzeba będzie zapłacić pełną stawkę.

Poprawki do ustawy musi jeszcze zaakceptować Sejmowa Komisja Obrony Narodowej. Potem ustawę musi uchwalić parlament i podpisać prezydent.

Odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom odchodzącym z wojska, np. tym, którzy nie wykupili wojskowego M. Przy obliczaniu wysokości tego świadczenia bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w poprzednim kwartale (określany w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) i liczbę tzw. norm mieszkaniowych – czyli np. członków rodziny żołnierza.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAM Poznań

dodaj komentarz

komentarze

~pazerniak
1465159980
"Obecnie wysokość odprawy nalicza się w dniu zakończenia służby i jest to krzywdzące dla wielu żołnierzy" - i kto to mówi; półkownik, który i tak ma o jedną normę więcej niż inni. Dziecko to dziecko, a nie 25-cio letni dorołsy człowiek, który potrafi samodzielnie egzystować. Czas z tym rozczeniowym podejściem do służby skonczyć. Jesli ktoś nie ma pomysłu na pracę w cywilu i nie odejdzie wcześniej ze służby, niech wystarczą mu inne wiadczenia za długoletni służbę.
2F-8B-69-0A
~gosc
1434485220
Może warto by podnieść temat wysokości świadczenia mieszkaniowego. koszty wynajmu mieszkań w zależności od miejscowości są praktycznie jednakowe czego nie można powiedzieć o wysokości świadczenia mieszkaniowego.
93-B5-41-4F
~zawodowiec
1434443820
A Dlaczego my szeregowi zawodowi musimy tak duzo placic za grunt w Choszcznie ? Wiecej jak za mieszkanie ?! Dlaczego wam nic nie pisze o 1 normie za mieszkanie tylko odsyla do Dz.U. ?! Dlaczego okłamuje wszytkich ?! Powinno być sprawiedliwie dla wszytkich !
4C-2D-8C-29

84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
 
Ukraiński kurs na Zachód
Dodatki dla specjalsów po nowemu
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Charytatywny rekord Buzdygana
Obrady ministrów obrony NATO
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Żołnierze NATO na polskich drogach
Urodzony żołnierz
„Gepard’ 20” na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Nauka pobierania wymazów
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Jeszcze więcej OPW
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Miasto niezłomne składa broń
Nowe wojskowe karetki kupione
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Święto sportowców w mundurach
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Rozejm dla prowadzenia wojny
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Laserowa artyleria US Army
Coraz więcej chętnych do armii
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
F-16 kończą misję w Estonii
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Szef MON ma koronawirusa
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Among Us, Allies
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Gotowi na trzynastą zmianę
Terytorialsi nie ustają z pomocą
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amunicja z Meska
Włosko-polski czołg?
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Brother from Overseas
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Pilica – ostateczne odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO