moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Awans dla 101 letniego kombatanta

14 czerwca 2015 r., podczas uroczystości patriotyczno – religijnych w Wierszach Maciej Jankowski – podsekretarz stanu w MON wręczył 101 – letniemu kombatantowi Andrzejowi Rakowi akt mianowania na stopień kapitana i szablę nadaną za zasługi bojowe przez Ministra Obrony Narodowej.

Kpt. Andrzej Rak walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., później został wywieziony na Syberię, a w listopadzie 1944 r. został wcielony do 1 Armii WP na terenie ZSRR. Jego szlak bojowy wiódł przez Baranowicze, Królewiec, Pruszków, Warszawę, Kołobrzeg, Odrę, Nysę, Berlin i zakończył się na Łabie.

Kpt. Andrzej Rak jest członkiem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, którego prezes płk rez. Alfred Kabata wystąpił z wnioskiem do MON o mianowanie go na stopień kapitana.

Kpt. Andrzej został również uhonorowany przez Bożenę Żelazowską - zastępcę szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medalem Obrońców Ojczyzny 1939-1945.
Uroczystości w Wierszach poświęcone były upamiętnieniu walk partyzanckich i utworzeniu w 1944 r. podczas powstania warszawskiego tzw. Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.

W imieniu organizatorów zaproszonych gości, wśród których, była także Beata Biały – dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON, powitała Urszula Przymus – prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.

Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana msza św., której przewodniczył ks. infułat Mieczysław Józefczyk, żołnierz Grupy Kampinos AK walczącej na tych terenach w 1944 r. Po jej zakończeniu odbył się apel poległych, oddano salwę honorową i złożono kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy Grupy Kampinos AK.

Przyjęto również w poczet członków Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej kombatantów, byłych żołnierzy Grupy Kampinos AK: kpt. w st. spocz. Mariana Denkiewicza, ks. infułata por. w st. spocz. Mieczysława Józefczyka, por. w st. spocz. Stanisława Lipińskiego.

Źródło: płk rez. Alfred Kabata

red. PZ

autor zdjęć: Teresa Stroińska - Macińska

dodaj komentarz

komentarze


Niemiecki plan zniszczenia Polski
„Road Runner” w Libanie
Premiera na MSPO: Pocisk dalekiego zasięgu Lanca
Dwie agresje, dwie okupacje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Brytyjczycy żegnają Malbork
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Kurs dla najlepszych w SERE
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
NATO – jesteśmy z Polską
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Orlik na Alfę
Black Hawki nad Warszawą
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Wielkie zbrojenia za Odrą
Zwycięska batalia o stolicę
Pożegnanie z Columbią
Czołgiści w ogniu
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Debiut polskich Patriotów
W poszukiwaniu majora Serafina
Brytyjczycy na wschodniej straży
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Święto Wojsk Lądowych
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Trenują przed „Zapadem ‘25”
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Defendery skompletowane
Cios w plecy
Największy transport Abramsów w tym roku
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Rekompensaty na nowych zasadach
Z najlepszymi na planszy
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Krok ku niezależności
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Hekatomba na Woli
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
17 września 1939. Nigdy więcej
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Husarz z polskim instruktorem
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO