moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lepsze karabiny dla piechoty

Będą miały ulepszony regulator gazowy, zmodyfikowany węzeł iglicy, łoże zintegrowane z szynami montażowymi oraz nowy tłumik płomienia. Tak zmodernizowane karabiny maszynowe UKM-2000 już w tym roku otrzymają żołnierze z jednostek zmechanizowanych. To pierwsza partia broni. Umowę zawarto na cztery lata i jest warta prawie 25 milionów złotych.

Polskie wojsko używa karabinów maszynowych UKM-2000P od dekady. W wyposażeniu naszych żołnierzy są trzy typy tej broni. Wersja dla piechoty jest oznaczona jako UKM-2000P, desantowa – UKM-2000D, pokładowa – UKM-2000C i jest w uzbrojeniu m.in. Rosomaków.

Żołnierze chwalą produkowane przez ZM Tarnów UKM-y, a szczególnie ich celność. Jednak z doświadczeń misji w Afganistanie i Iraku wynika, że trzeba poprawić ich ergonomię oraz zwiększyć trwałość. Jak wyjaśnia Marek Kołdras, pełnomocnik do spraw komunikacji ZM Tarnów, firma przygotowała już pakiet poprawek, bazując na wytycznych dostarczonych przez wojsko. – Zmianie uległo ponad 60 procent części i zespołów, w tym te najważniejsze, zapewniające niezawodność broni – podkreśla.

UKM-2000 mają teraz m.in. nowy regulator gazowy i ulepszony węzeł iglicy. Przekonstruowano w nich tłumik płomienia oraz zmodernizowano komorę zamkową. Poza tym broń wyposażona została w łoże zintegrowane z szynami montażowymi i zespół amortyzatora mechanizmu odrzutowego.

Ulepszone karabiny mają być nie tylko łatwiejsze w użyciu i naprawach, ale również tańsze w codziennej eksploatacji. – Nowa konstrukcja donośnika umożliwia strzelanie amunicją ślepą bez specjalnej wkładki – wyjaśnia Kołdras.

Kiedy nowe UKM-2000 trafią do żołnierzy? Już w tym roku. Inspektorat Uzbrojenia MON kilka dni temu podpisał z ZM Tarnów kontrakt na dostawę 378 sztuk tej broni. Czteroletnia umowa jest warta 25 milionów złotych.

Karabiny mają być dostarczone w czterech transzach. W 2015 roku 60 sztuk, w 2016 roku – 108, a w 2017 i 2018 roku – po 105. Armia kupuje nie tylko samą broń. – Pozyskujemy również autorskie prawa majątkowe do dokumentacji technicznej – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów

dodaj komentarz

komentarze

~solo
1435948320
25 milionów dzielone przez 378 sztuk = słynne powiedzenie, gdzie zaczyna się wojsko tam kończy się logika
AF-72-F9-A5
~gruby
1434134220
OA-10 stosuje lufy dla tej amunicji o średnicy zewnętrznej 1",ukm ma około 18mm, jeżeli ta bron (tzn UKM) przy pojedynczym strzelaniu nie ma 1 MOA/300m to jest po prostu fatalna.
6B-75-9B-99
~Hi
1433947380
Od paru lat ZM Tarnów nie potrafi nawet przemyślanej kolby zaproponować do km - ostatnia nie składa się za komorą zamkową tylko w połowie długości. Rewelacja!
F1-DA-23-17
~głowa
1433861040
>Pozyskujemy również autorskie prawa majątkowe do dokumentacji technicznej < A to wojsku na co? Gdybym był producentem wybiłbym wojskowym to z głowy!
13-35-5D-18

Kosmiczna wystawa
Gdy ucichnie artyleria
Starcie pancerniaków
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Torpeda w celu
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Wellington „Zosia” znad Bremy
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Plan na WAM
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Brytyjczycy na wschodniej straży
Zasiać strach w szeregach wroga
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Polski „Wiking” dla Danii
Jesteśmy dziećmi wolności
Abolicja dla ochotników
Mity i manipulacje
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Arteterapia dla weteranów
Standardy NATO w Siedlcach
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Grecka walka z sabotażem
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Dzień wart stu lat
Sukces Polaka w biegu z marines
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
OPW budują świadomość obronną
Czy to już wojna?
Ku wiecznej pamięci
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Kraków – centrum wojskowej medycyny
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Marynarze podjęli wyzwanie
Nowe zasady dla kobiet w armii
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Awanse w dniu narodowego święta
Pięściarska uczta w Suwałkach
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Im ciemniej, tym lepiej
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Rusza program „wGotowości”
Mundurowi z benefitami
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
„Road Runner” w Libanie
Sportowcy na poligonie
Kaman – domknięcie historii
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO