moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Baltops”, czyli morska demonstracja jedności

Rozpoczynające się właśnie ćwiczenia „Baltops 2015” to wydarzenie wyjątkowe. Po raz pierwszy od dłuższego czasu odbywają się one bez udziału Rosji. W odróżnieniu też od poprzednich edycji, organizatorzy powołują się na artykuł V Traktatu Waszyngtońskiego. Innymi słowy: NATO zamierza zademonstrować, że w razie potrzeby nie zostawi swoich wschodnich sojuszników na pastwę losu – pisze Łukasz Zalesiński, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl
 
Pierwszy akt przedstawienia zakończył się wczoraj. Do portu w Gdyni zawinęło dziesięć okrętów, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Niemiec. Dziś od rana wchodzą kolejne. I tak do soboty, kiedy to jako ostatni zacumuje tutaj potężny amerykański desantowiec USS „San Antonio”, zdolny pomieścić nawet 700 żołnierzy piechoty morskiej, cztery śmigłowce oraz wojskowe pojazdy.
 
Łącznie w Gdyni pojawi się 41 okrętów, choć w fazie morskiej, która rozpoczyna się w poniedziałek weźmie ich udział jeszcze więcej, bo aż 49. Do tego dochodzi przeszło 60 samolotów i śmigłowców oraz blisko sześć tysięcy żołnierzy. Swoje siły wystawi siedemnaście państw członkowskich i krajów partnerskich NATO. Skromną reprezentację wysyła nawet Gruzja.

Liczby te na pewno robią wrażenie, podobnie zresztą, jak sam scenariusz ćwiczeń, który zakłada między innymi przeprowadzenie desantu morskiego w Ustce. Ale tegoroczny „Baltops” jest wyjątkowy również z innego powodu. Po raz pierwszy od dłuższego czasu nie weźmie w nim udziału Rosja. I choć ćwiczenia nadal gromadzą państwa działające w ramach Partnerstwa dla Pokoju, w tym roku organizatorzy przywołują również artykuł V Traktatu Waszyngtońskiego. Mówi on, że atak na każdy, nawet najmniejszy kraj członkowski NATO, jest uderzeniem w cały Sojuszu, i że wszyscy jego członkowie w takim wypadku powinni zaangażować się militarnie. Organizując serię podobnych przedsięwzięć, NATO wysyła swoim sojusznikom ze środkowej i wschodniej Europy jasny sygnał: w razie potrzeby nie zostaniecie sami.
 
Obecność tak wielkich sił Sojuszu na Bałtyku jest niezwykle ważna, zwłaszcza w kontekście wzmożonej aktywności Rosji w tym rejonie. Wystarczy wspomnieć liczne ostatnio przypadki przechwyceń rosyjskich samolotów wojskowych, które niebezpiecznie zbliżały się choćby do państw bałtyckich oraz rosyjskie okręty paradujące wzdłuż morskich granic Litwy, czy Łotwy. Polski resort obrony podkreśla, że seria ćwiczeń NATO na tak zwanej wschodniej flance nie jest wymierzona w Rosję i ma przede wszystkim charakter obronny, jednak w niespokojnych czasach, jakie nastały trzeba być gotowym na każdy, choćby najmniej prawdopodobny i odległy scenariusz.
 
Abstrahując nawet od miejsca, czasu i konkretnej sytuacji geopolitycznej: wysyłanie okrętów na morze zawsze ma ogromne znaczenie dla stabilności regionu. Przecież to właśnie drogą morską przerzucana jest dziś większość towarów. Zakłócenie transportu, mniej nawet: wprowadzenie atmosfery zagrożenia i niepewności, mogłoby się w znaczący sposób odbić na gospodarce w całym regionie. Dlatego właśnie każde państwo z dostępem do morza, jak powietrza, potrzebuje też silnej wojskowej obecności na nim.
 

Łukasz Zalesiński
Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
 
Iranian Chess Game
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Modernizacja Sokołów
Cienka niebieska linia
Polscy weterani i książę Harry
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Klasy wojskowe po nowemu
W Indiach mieli swój drugi dom
Pamięć o tragedii
„Górale” zdobywają miasto
Irańskie szachy
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Umowa na Feniksy
Thin Blue Line
Oko na Europę
Agresja sowieckiego kolosa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowa misja i nowy sprzęt
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Polscy nurkowie na Islandii
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Walka i dyplomacja
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
Głos (z) płonącej Warszawy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Dead to the World
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Selekcja w pigułce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Modernizacja starów 266
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Z maratonu programowania do wojska
GROM Challenge
Sprawdzają Brutusa
Defendery 2019 – część 4
Natowskie brygady pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO