moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wolne etaty dla żołnierzy zawodowych

Jednostki wojskowe w całej Polsce szukają kandydatów, którzy swoją przyszłość chcą związać z armią zawodową. Najwięcej miejsc czeka w  korpusie szeregowych zawodowych. Zainteresowani mogą się starać o stanowiska kierowców, operatorów bojowych wozów piechoty, działonowych i strzelców.

Armii zależy, aby osoby ubiegające się o etat żołnierza zawodowego, miały opanowane podstawy wojskowości. Znały regulaminy, musztrę i potrafiły posługiwać się bronią. Dlatego wolne stanowiska czekają głównie na rezerwistów, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową, oraz żołnierzy NSR, którzy mają podpisany kontrakt z armią i przeszli ćwiczenia rotacyjne. O wolne stanowiska mogą starać się także ci, którzy już służą, ale chcieliby przenieść się do innej jednostki.

Poszukiwani działonowi, zwiadowcy…

– My organizujemy średnio dwie kwalifikacje w miesiącu – mówi sierż. Paweł Stawarz, st. podoficer sztabowy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Rekrutacja w tej elitarnej jednostce odbędzie się 17 czerwca. Poszukiwani są szeregowi zawodowi na stanowiska kierowców kategorii C oraz specjalistów obsługi moździerzy.

Wolne etaty ma także 34 Brygada Kawalerii Pancernej. Ochotnicy mogą stawić się w Żaganiu 18 czerwca. – Mamy wolne stanowiska w trzech korpusach: oficerskim, podoficerskim i szeregowych zawodowych. W tym ostatnim przypadku szukamy między innymi działonowych, kierowców czołgów, kierowców kategorii C, mechaników, ślusarzy – mówi kpt. Rafał Nowak, oficer prasowy brygady.

Na stanowiska w korpusie podoficerów ubiegać się mogą sierżanci, starsi sierżanci i młodsi chorążowie mający uprawnienia do użytkowania pojazdów gąsienicowych oraz specjalność dowódczo-pancerną. Żołnierze z tą ostatnią specjalnością poszukiwani są także wśród oficerów.

Z kolei w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej pracę mogą znaleźć kierowcy Rosmaków czy ratownicy medyczni.

Wolne miejsca oferuje też 1 Warszawska Brygada Pancerna w Wesołej. – Na kandydatów będziemy czekać 30 czerwca. Wtedy odbędą się kwalifikacje na stanowiska szeregowych w specjalnościach między innymi kierowców,  działonowych, mechaników i elektromechaników – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy 1 Brygady. Tydzień później do brygady mogą się zgłaszać chętni do służby w charakterze młodszych strzelców i  celowniczych. A 14 lipca jednostka przeprowadzi selekcję na stanowiska młodszych: topografów, rachmistrzów, zwiadowców, radiotelegrafistów i saperów.

Do armii zawodowej można dołączyć także w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Tu poszukiwani są szeregowi zawodowi na stanowiska strzelców. Tyle że jednym z warunków rekrutacji jest minimum 178 cm wzrostu i nie więcej niż 28 lat. Chętni do służby muszą się stawić w jednostce 11 czerwca.

Wymagania i dokumenty

Osoby starające się o etat szeregowego muszą mieć wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Podoficerowie – minimum średnie, a oficerowie – wyższe. Na rekrutację, poza świadectwami z ukończenia szkoły, trzeba zabrać m.in.: certyfikaty z kursów i szkoleń, opinie służbowe, zaświadczenia o stanie zdrowia. Ten ostatni dokument jest niezbędny, by móc przystąpić do testu sprawnościowego.

Kwalifikacja w każdej z jednostek będzie podzielona na: rozmowę oraz test sprawności fizycznej. W niektórych jednostkach kandydatów czeka też  rozmowa z psychologiem oraz wywiad lekarski. 

PG

autor zdjęć: 12 Brygada Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze

~paszeko
1434002340
tylko w żandarmerii było wymagane średnie a w innych rodzajach sił zbrojnych gimnazjum
FD-4E-15-76
~rezerwista
1433865420
kamil czy Ty jesteś głupi? też poszedłem w 2008 i nic takiego nie było, wymagana była wtedy ukończona gimbaza. co do tematu chcecie doświadczonego kierowce-żołnierza z latami doświadczenia jako żołnierz zetki-zawodowy? :D
D5-3F-84-AC
~kamil
1433795640
jak szedłem w 2008 do wojska, to aby kontynuować służbę jako szer zawodowy trzeba było posiadać co najmniej średnie wykształcenie - dziś - gimnazjalne - żenada!!!
5C-6B-17-4A
~ja
1433795460
POtrzebne "mięsko armatnie"! Już pędzę! O mało nóg nie POłamię!
4A-57-54-77
~Kris83
1433783820
A co 30 tysiącami wyszkolonych żołnierzy, którzy zdobyli doświadczenie na poligonach w kraju i misjach zagranicznych, którym naobiecywaliście a teraz po 12 latach służby dla kraju puszczacie ich z torbami?Trzeba było tylko logicznie pomyśleć. Wystarczyło przedłużyć służbę do 25-30 lat w zależności od zajmowanego stanowiska i nie byłoby problemu..... Tak ,tylko co wtedy zrobić z plecakami? pociotkami po ustawionych egzaminach na szkoły podoficerskie, 40 letnimi bratankami z cywila którzy zastępują prawdziwych żołnierzy??? Żenada. Wstyd i hańba dla munduru Wojska Polskiego. Będąc zwierzchnikiem takich Sił Zbrojnych podałbym się do dymisji!!!
C4-C6-B9-DE
~szeregowy
1433774640
niech Ci wszyscy przyszli szeregowi dowiedzą się jak tak na prawde wygląda służba w tym korpusie, i jaka jest "przyszłość" jeżeli tak można nazwać 12 letni okres służby, a potem cywil i wszystko od początku. Teraz wszędzie będa ogłaszać że szukaja kierowców, operatorów, specjalistów itp bo zbliża się okres odejść pierwszych szeregowych którzy zaczeli prace 12 lat temu...a więc skoro szukają specjalistów to czemu tych co są zwalniaja po 12 latach? przyjdzie "nowy" pociotek ze zwolnieniem z biegania, musztry, poligonów itp i jest tylko kłopot? POLSKA ARMIA TO FIKCJA NA PAPIERZE!!!!!! zamiast czytać głupoty na internecie, i słuchać "oficerów" w WKU radze przyszłym szeregowym dowiedzieć się jak jest na prawde
FC-C4-FB-49
~Koleś
1433774040
Po co takie głupoty piszą!!! 3 lata temu namawiali mnie żebym odbył Szkolenie Kadry Rezerwy na które poszedłem bo chciałem się dostać do wojska na zawodowego. Po kursie powiedzieli że muszę szukać etatu na własną rękę jeżdżąc po jednostkach. Jeździłem, dzwoniłem i nic... okazało się że na jedno miejsce na stopień kaprala są w Bydgoszczy 24 osoby chętne z rezerwy a przed nimi są jeszcze starsi szeregowi zawodowi którzy są po kursach podoficerskich i oni w pierwszej kolejności będą mieli miejsce zaklepane, później ci co są w NSR a dopiero po nich rezerwa!!! Po co kłamać!!! Próbowałem się dostać do NSR żeby łatwiej dostać się do wojska- okazało się że też nie ma etatów. Dzwoniłem po kolegach z kursu podoficerskiego żeby się dowiedzieć jak im poszło tzn. czy znaleźli etaty to wyobraźcie sobie że z 50 chłopa to pracę po znajomościach dostało ok. 6 osób. Spytałem się w WKU czy są jakieś inne możliwości a oni żebym się zapisał na kurs oficerski no to się zapisałem. 2 marca 2015 miałem iść na kurs oficerski ( tak mi obiecał kapitan w WKU) okazało się pod koniec stycznia że 1 miejsce zabrali do Bydgoszczy i że muszę czekać...!!! Nie rozumiem po jaką cholerę wszyscy pierdzielą że WP potrzebuje żołnierzy!!!Mam pokończone szkoły , kursy różnego rodzaju badania psychotechniczne do NSR i żadnych szans na dostanie się do armii. Polska rzeczywistość!!! Szybciej ci którym się marzy armia dostaną się do Legii Cudzoziemskiej niż bez znajomości do Wojska Polskiego!!!
3F-C6-9C-41
~Mario
1433770500
Drodzy kandydaci nie dajcie się nabrać , dupy im się palą bo coraz mniej ludzi w wojsku , zwalniają po 12 latach bez perspektyw na przyszłość , szkoda waszego czasu , ja służę już 11 lat i żałuję , tak jak koledzy piszą Armia jest dla oficerów !!!!!! Którzy siedzą na stołkach pamiętając jeszcze Moskiewskie szkoły . Dużo by tu pisać MON - Ministerstwo Odbierania Nadzieji !!!
F6-E3-32-E7
~Śmigło
1433751600
Wiązałem swoja przyszlosc z wojskien. Zaraz po odbyciu zasadniczej sluzby ubiegalem sie o jakiekolwiek stanowisko w jednostce. Mialem dyplom za zajecie 1 miesca w strzelabiu z bwp na szczeblu batalionu. Bardzo dobra opinie. Najwyzsze oceny z wfu. Stan zdrowia idealny. Ponadto jestem instryktorem sztuk walki i ratownikiem wopr. Ubiegalem sie przez 3 lata przez ten cyrk w wku. I ciagle dostawalem odmowy. Stracilem tylko nerwy i czas. Zalozylem firme i teraz nie zaluje. Mam piekna kobiete. Piekny samochod i piekny dom za milion zloty w kredycie na 30 lat. Jak sobie wyobrazam ze siedze teraz w jednostce za 3000 zl miesiecznie czy nawet 5! To smiac mi sie chce. Procz tego smierc Swietej Panieci Generala Petelickiego pokazala i udowodnila ze w tym kraju nie warto robic nic dla tltych bandziorow z rzadu. Polski juz nie ma. Rozbrali ja rozkradli jak tylko mogli. Istnieje tylko teoretycznie.
23-C2-0D-15
~kamyk
1433746260
Przyszlosc czyli 12lat i na bruk haha
E2-54-9B-1E
~Araneus
1433742900
Tak, tak, a ja po odbytym szkoleniu podstawowym i 5 szkoleniach rotacyjnych ze zdanym egzaminem sprawnościowym, nie mogę się dostać. ps. zresztą po 12 latach i tak wyrzucają bo na szkółkę podoficerską dostanie się 1 osoba na 10, gdzie nie będąc plecakiem można o tym zapomnieć, a tym bardziej o szkoleniu oficerskim, gdzie na rok może być tylko 15 kandydatów
D3-43-0B-D9
~poborowy
1433739780
ja nie mogłem się dostać na przeszkolenie rezerwistów do wojska bo byłem 600 na liście oczekujących na pójście na przeszkolenie.Bardzo chcę się dostać do wojska ale cóż dla mnie i dla innych narazie to po prosty niemożliwe :-(
FE-FE-9F-97

Iran uderza w USA
 
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Double Eagle po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Arsenał Iranu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Nauka zimowego pływania
Ważka bliżej
„Bolko” w służbie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rywalizacja strzelców wyborowych
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
They Train Together, They Fight Together
Krwawe walki o Monte Cassino
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Stulatka hydrografia
Palmiry – miejsce kaźni
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
We Are All Darfur
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Śmierć bohatera
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Security Game
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Pretorianie na Mazurach
Symulatory strzelań Rosomaków
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
USA nie zacznie wojny z Iranem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Własne interesy Europy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
JWK z odznaką pamiątkową
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Obradowała Rada Gabinetowa
Militaria na Zamku Królewskim
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Chciałem walczyć z Niemcami
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Darłowo czeka na śmigłowce
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO