moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpica NATO w Żaganiu

Na początku przyszłego tygodnia w Żaganiu i Świętoszowie ruszą ćwiczenia o kryptonimie „Noble Jump”. Weźmie w nich udział około 2 tysięcy żołnierzy z Polski, Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier. Będą to manewry związane z tworzeniem tzw. szpicy NATO, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości.

 

Sojusz Północnoatlantycki w czerwcu zorganizował serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem „Allied Shield” (Sojusznicza Tarcza). Oprócz polskich ośrodków ich areną będą także poligony w Rumunii oraz akweny Bałtyku.  W manewrach weźmie udział około 14 tys. żołnierzy z 19 krajów – członków NATO oraz 3 krajów partnerskich.

Wszystkie ćwiczenia w ramach „Sojuszniczej Tarczy” mają charakter obronny, a ich głównym celem jest zgrywanie wojsk do kolektywnej obrony na wypadek konfliktu. 

Polacy gospodarzami i ważnymi uczestnikami

W ćwiczeniach „Noble Jump” Polska wystąpi w podwójnej roli. Będzie pełnić zadania państwa gospodarza oraz wydzieli do zadań konkretne siły operacyjne.  Jako gospodarz pomożemy w przerzucie wojsk, zaopatrzeniu oraz zasilaniu ich m.in. w paliwa i energię. Sojusznicze wojska zostaną rozmieszczone na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. – Dla mnie i moich podwładnych tak ważne ćwiczenia są wyzwaniem. Nasza baza szkoleniowa jest jednak dobrze przygotowana – mówi  ppłk Franciszek Fedczyszyn, komendant ośrodka.

Siła szpicy

O sile szpicy decyduje nie tyle liczba żołnierzy, co jakość uzbrojenia, wyposażenie, wyszkolenie, doświadczenie oraz szybkość reagowania. Armia polska w skład szpicy delegowała m.in. 1 batalion czołgów Leopard 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, którym dowodzi ppłk Paweł Michalski. W ćwiczeniach „Noble Jump” weźmie udział jego część. W teren wyjedzie kompania dowodzenia, która przygotuje polowe miejsce do pracy swojego dowództwa oraz jedna kompania czołgów kpt. Marcina Markowskiego.

W praktyce około 130 świętoszowskich pancerniaków będzie dysponowało 20 pojazdami gąsienicowymi w tym 15 czołgami Leopard 2A4, wozami dowodzenia, technicznymi,  medycznymi oraz innym sprzętem zabezpieczającym.

Etapy przygotowań

Tworzenie szpicy przebiega w kilku etapach. W kwietniu i maju odbyły się narodowe sprawdzenia gotowości operacyjnej pododdziałów pod kątem szybkości osiągania gotowości bojowej i zdolności do przemieszczania się do rejonów. Teraz odbywa się zgrywanie pododdziałów na poziomie międzynarodowym. 

Ćwiczenia „Noble Jump” ma kilka etapów. Obecnie we wszystkich krajach trwa faza powiadamiania, osiągania gotowości i przygotowanie pododdziałów do przemieszczenia.

Od 9 do 12 czerwca będzie trwał etap transportowania ludzi i sprzętu w rejon ćwiczeń. Z Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy zostanie przerzucona w okolice Żagania 1600 żołnierzy armii sojuszniczych i ponad pół tysiąca sztuk różnego uzbrojenia i pojazdów.

Przez pierwszy tydzień zasadniczej części ćwiczeń będzie się odbywało zgrywanie pododdziałów z różnych krajów, treningi sojuszniczych procedur dowodzenia, wspólne planowanie i rekonesanse. W drugim tygodniu nastąpi kulminacja działań taktycznych i ogniowych ze strzelaniami bojowymi włącznie. Ćwiczone będzie całe spektrum działań wojskowych, poczynając od ubezpieczonych przemarszów kolumn, na kontratakowaniu połączonym z desantami śmigłowcowymi i wsparciu lotnictwa kończąc.

Podczas ćwiczeń wszystkie pododdziały wejdą w podporządkowanie niemiecko-holenderskiego dowództwa.

Lotnicy i specjalsi

W ćwiczeniach „Szlachetny skok" weźmie udział około 400 polskich żołnierzy. Oprócz czołgistów na poligon wyjedzie także zespół zadaniowy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz grupa operacyjna z Centrum Operacji Specjalnych, a także 30-osobowy pluton specjalny żandarmerii z Mińska Mazowieckiego. Podczas działań, wojska sojusznicze wspierał będzie pluton ogniowy z 2 baterii Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 10 Brygady. Pododdział dowodzony przez por. Łukasza Bogdała będzie wyposażony w cztery 122 mm samobieżne haubice 2S1 „Goździk".

Do prowadzonych operacji militarnych włączą się też lotnicy. W ćwiczeniach wezmą udział 2 myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego  z Poznania, 2 śmigłowce transportowe Mi-17 z 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza oraz 2 śmigłowce szturmowe Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia.

Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości tzw. szpica powstała w celu wzmocnienia kolektywnej obrony krajów członkowskich NATO.  Jest częścią większych Sił Odpowiedzi Sojuszu. Jej powołanie jest realizacją ustaleń jakie zapadły podczas szczytu NATO. Spotkanie przywódców państw-członków Sojuszu odbyło się we wrześniu 2014 roku w miejscowości Newport w Walii.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Sgt. Andrew Davis, USAF

dodaj komentarz

komentarze

~pies pluto
1433658600
Jeśli ta Szpica jest w Żaganiu to czemu znowu Świętoszów ich ma u siebie , czemu w Świętoszowie plac defilad jest zmieniony w poligon i czemu świetoszowscy żołnierze trzymają warty dla obcych wojsk? Gdzie jest Żagań no gdzie?
F6-E3-32-E7
~jacenty08
1433591820
A może coś wspomnicie o NFIU w Bydgoszcz?
6A-52-55-52

Pretorianie na Mazurach
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
We Are All Darfur
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Własne interesy Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Podziemna potęga
They Train Together, They Fight Together
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Iran uderza w USA
Krwawe walki o Monte Cassino
O Patriotach na WAT
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Defense Without Politics
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Nauka zimowego pływania
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Chciałem walczyć z Niemcami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ważka bliżej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Symulatory strzelań Rosomaków
For the Right Cause
Rywalizacja strzelców wyborowych
Stulatka hydrografia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Obradowała Rada Gabinetowa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO