moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ślubowanie elewów

Wojskową przysięgę złożyło dziś blisko 3 tysiące elewów szkolących się w jednostkach w całej Polsce. – Przygotowania trwały prawie miesiąc. Ochotnicy ćwiczyli defiladowy krok i właściwą postawę. Dziś dali świadectwo, że ich wysiłek się opłacił – mówi mjr Dariusz Wyrzykowski z Poznania. Po raz pierwszy w historii służby przygotowawczej przysięgę składa tak duża grupa ochotników.

Służba przygotowawcza do korpusu szeregowych przeznaczona jest dla ochotników, którzy nigdy nie pełnili służby wojskowej, a chcieliby trafić do Narodowych Sił Rezerwowych albo związać się na stałe z armią.

W maju służbę przygotowawczą rozpoczęło 2935 ochotników. Ochotnicy szkolą się w dziewięciu centrach, m.in. Logistyki w Grudziądzu, Sił Powietrznych w Koszalinie, Marynarki Wojennej w Ustce, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Przyszli żołnierze przez ponad trzy tygodnie poznawali podstawy wojskowości. Uczyli się regulaminów, budowy i zasad użycia broni, teoretycznych podstaw taktyki. – Ten pierwszy miesiąc jest dla elewów zwykle najtrudniejszy. Poza wejściem w nowe środowisko, wiąże się bowiem ze sporym wysiłkiem fizycznym i przygotowaniami do przysięgi – mówi mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Na uroczyste ślubowanie przyjechały rodziny żołnierzy. – Wypowiadając słowa roty, staliśmy się pełnoprawnymi żołnierzami. To dla mnie ważny dzień. Jest podsumowaniem szkolenia i potwierdzeniem, że chcę służyć ojczyźnie – mówi szer. elew Katarzyna Jędrowska, mieszkanka Poznania, która służbę przygotowawczą odbywa w Zegrzu.

Szeregowy elew Michał Grygo z Otwocka podkreśla: – Pamiętam podobne uroczystości jeszcze za czasów służby zasadniczej. To zawsze było spore wydarzenie – mówi żołnierz i podkreśla, że wysiłek włożony w szkolenie się opłacił.

Trudne początki

Każdego dnia po skończeniu podstawowych zajęć żołnierze jeszcze około trzech godzin ćwiczyli musztrę. Najpierw – indywidualnie. Uczyli się utrzymywać właściwą pozycję ciała, odpowiednio układać ręce, maszerować, utrzymywać tempo marszu. – Sukces musztry tkwi w ciągłym treningu. Dlatego te ćwiczenia w pierwszym okresie są tak intensywne – podkreśla major z Zegrza.

Jednak instruktorzy z centrów szkolenia zgodnie przyznają, że najtrudniejsze podczas przygotowań do przysięgi jest zgranie całego pododdziału. – To nie lada sztuka zapanować nad ponad dwustoma osobami, które w jednym czasie muszą zrobić pięć kroków naprzód, potem jednocześnie zdjąć nakrycie głowy, podnieść rękę do przysięgi, a następnie wrócić do szyku. Synchronizacja tych elementów jest bardzo ważna – mówi mjr Dariusz Wyrzykowski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w poznańskim centrum szkolenia.

Pierwsze efekty swojej ponad trzytygodniowej pracy elewi mogli zaprezentować podczas prób generalnych. – Byli lepsi i słabsi, ale ogólnie kondycyjnie nie było źle i w efekcie przygotowania do przysięgi zakończyliśmy na równym poziomie – przyznaje szer. elew Grygo.

Przepustka i… dalej szkolenie

Po złożeniu przysięgi elewi dostali kilkudniowe przepustki. Wkrótce wrócą do koszar i będą kontynuować szkolenie. Przez najbliższe dwa miesiące czekają ich m.in. zajęcia ogniowe i saperskie, terenoznawstwo, taktyka, ćwiczenia z ochrony środowiska. Podczas czwartego, ostatniego miesiąca szkolenia żołnierze będą uczyć się specjalności wojskowej. We Wrocławiu – saperskiej, likwidacji i rozpoznawania skażeń. Tu umiejętności będą zdobywać także przyszli operatorzy PTS-ów. Z kolei w Grudziądzu szkolenie przejdą kierowcy pojazdów wojskowych, a w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi – ratownicy medyczni. W Poznaniu specjalizacji uczyć się będą przyszli operatorzy bojowych wozów piechoty, celowniczy karabinu maszynowego czy kierowcy Rosomaków.

Szkolenie potrwa do 28 sierpnia. Po jego ukończeniu ochotnicy otrzymają szansę na służbę w Narodowych Sił Rezerwowych. – Chciałabym podpisać kontakt, a potem starać się o etat żołnierza zawodowego, być może nawet w wojskach specjalnych. Wiem, że to zawód niełatwy, wymagający wyrzeczeń, wysiłku, zaangażowania, ale jestem bardzo zdeterminowana – mówi szer. elew. Jędrowska.

Coraz więcej chętnych

Służba przygotowawcza trwa cztery miesiące i podzielona jest na szkolenie podstawowe – trzymiesięczne i specjalistyczne, które trwa miesiąc.

Obecny turnus jest już drugim w tym w tym roku. Bierze w nim udział największa – od pięciu lat – grupa ochotników. W tym roku służbę przygotowawczą będzie mogło przejść w sumie około 1200 osób więcej niż pierwotnie zakładano. MON pracuje już nad nowelizacją przepisów dotyczących rocznych limitów osób powołanych do czynnej służby wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Piotr Wójcik, Jacek Mizgała

dodaj komentarz

komentarze

~JW2423
1433398140
Witam,wczoraj byłam na przysiędze w Ustce,daje do myślenia to że ludzie chodzili samopas po jednostce,każdy mógł wejsć na teren bez okazania dowodu osobistego ,to są jakieś jaja,deuga sprawa hymn państwowy ,dzieci biegają ,troszkę starsi rozmawiają przez telefony,ciekawe gdzie była Żandarmeria ja kudzie przechodzili przez budynek koszarowy ,to wszystko świadczy o sile naszej marynarki.
CD-A2-EA-D9

Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
 
Oko na Europę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Modernizacja Sokołów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pamięć o tragedii
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Modernizacja starów 266
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Polscy weterani i książę Harry
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Klasy wojskowe po nowemu
Defendery 2019 – część 4
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Chorwacki test polskich kadetów
Agresja sowieckiego kolosa
Iranian Chess Game
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na wysokościach
Nowa misja i nowy sprzęt
Dead to the World
A Torn Subcontinent
Nowy wiceminister w MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Głos (z) płonącej Warszawy
Wojsko wraca do Łomży
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
Z maratonu programowania do wojska
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Samochód do desantowania
Selekcja w pigułce
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Górale” zdobywają miasto
Polskie firmy na targach w Londynie
Śląskie sceny z życia
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
GROM Challenge
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Walka i dyplomacja
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Umowa na Feniksy
Irańskie szachy
Rozpoczynamy nową erę
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Stalin czekał i kalkulował
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polska nie pozostanie osamotniona
W Indiach mieli swój drugi dom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO