moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ślubowanie elewów

Wojskową przysięgę złożyło dziś blisko 3 tysiące elewów szkolących się w jednostkach w całej Polsce. – Przygotowania trwały prawie miesiąc. Ochotnicy ćwiczyli defiladowy krok i właściwą postawę. Dziś dali świadectwo, że ich wysiłek się opłacił – mówi mjr Dariusz Wyrzykowski z Poznania. Po raz pierwszy w historii służby przygotowawczej przysięgę składa tak duża grupa ochotników.

Służba przygotowawcza do korpusu szeregowych przeznaczona jest dla ochotników, którzy nigdy nie pełnili służby wojskowej, a chcieliby trafić do Narodowych Sił Rezerwowych albo związać się na stałe z armią.

W maju służbę przygotowawczą rozpoczęło 2935 ochotników. Ochotnicy szkolą się w dziewięciu centrach, m.in. Logistyki w Grudziądzu, Sił Powietrznych w Koszalinie, Marynarki Wojennej w Ustce, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Przyszli żołnierze przez ponad trzy tygodnie poznawali podstawy wojskowości. Uczyli się regulaminów, budowy i zasad użycia broni, teoretycznych podstaw taktyki. – Ten pierwszy miesiąc jest dla elewów zwykle najtrudniejszy. Poza wejściem w nowe środowisko, wiąże się bowiem ze sporym wysiłkiem fizycznym i przygotowaniami do przysięgi – mówi mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Na uroczyste ślubowanie przyjechały rodziny żołnierzy. – Wypowiadając słowa roty, staliśmy się pełnoprawnymi żołnierzami. To dla mnie ważny dzień. Jest podsumowaniem szkolenia i potwierdzeniem, że chcę służyć ojczyźnie – mówi szer. elew Katarzyna Jędrowska, mieszkanka Poznania, która służbę przygotowawczą odbywa w Zegrzu.

Szeregowy elew Michał Grygo z Otwocka podkreśla: – Pamiętam podobne uroczystości jeszcze za czasów służby zasadniczej. To zawsze było spore wydarzenie – mówi żołnierz i podkreśla, że wysiłek włożony w szkolenie się opłacił.

Trudne początki

Każdego dnia po skończeniu podstawowych zajęć żołnierze jeszcze około trzech godzin ćwiczyli musztrę. Najpierw – indywidualnie. Uczyli się utrzymywać właściwą pozycję ciała, odpowiednio układać ręce, maszerować, utrzymywać tempo marszu. – Sukces musztry tkwi w ciągłym treningu. Dlatego te ćwiczenia w pierwszym okresie są tak intensywne – podkreśla major z Zegrza.

Jednak instruktorzy z centrów szkolenia zgodnie przyznają, że najtrudniejsze podczas przygotowań do przysięgi jest zgranie całego pododdziału. – To nie lada sztuka zapanować nad ponad dwustoma osobami, które w jednym czasie muszą zrobić pięć kroków naprzód, potem jednocześnie zdjąć nakrycie głowy, podnieść rękę do przysięgi, a następnie wrócić do szyku. Synchronizacja tych elementów jest bardzo ważna – mówi mjr Dariusz Wyrzykowski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w poznańskim centrum szkolenia.

Pierwsze efekty swojej ponad trzytygodniowej pracy elewi mogli zaprezentować podczas prób generalnych. – Byli lepsi i słabsi, ale ogólnie kondycyjnie nie było źle i w efekcie przygotowania do przysięgi zakończyliśmy na równym poziomie – przyznaje szer. elew Grygo.

Przepustka i… dalej szkolenie

Po złożeniu przysięgi elewi dostali kilkudniowe przepustki. Wkrótce wrócą do koszar i będą kontynuować szkolenie. Przez najbliższe dwa miesiące czekają ich m.in. zajęcia ogniowe i saperskie, terenoznawstwo, taktyka, ćwiczenia z ochrony środowiska. Podczas czwartego, ostatniego miesiąca szkolenia żołnierze będą uczyć się specjalności wojskowej. We Wrocławiu – saperskiej, likwidacji i rozpoznawania skażeń. Tu umiejętności będą zdobywać także przyszli operatorzy PTS-ów. Z kolei w Grudziądzu szkolenie przejdą kierowcy pojazdów wojskowych, a w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi – ratownicy medyczni. W Poznaniu specjalizacji uczyć się będą przyszli operatorzy bojowych wozów piechoty, celowniczy karabinu maszynowego czy kierowcy Rosomaków.

Szkolenie potrwa do 28 sierpnia. Po jego ukończeniu ochotnicy otrzymają szansę na służbę w Narodowych Sił Rezerwowych. – Chciałabym podpisać kontakt, a potem starać się o etat żołnierza zawodowego, być może nawet w wojskach specjalnych. Wiem, że to zawód niełatwy, wymagający wyrzeczeń, wysiłku, zaangażowania, ale jestem bardzo zdeterminowana – mówi szer. elew. Jędrowska.

Coraz więcej chętnych

Służba przygotowawcza trwa cztery miesiące i podzielona jest na szkolenie podstawowe – trzymiesięczne i specjalistyczne, które trwa miesiąc.

Obecny turnus jest już drugim w tym w tym roku. Bierze w nim udział największa – od pięciu lat – grupa ochotników. W tym roku służbę przygotowawczą będzie mogło przejść w sumie około 1200 osób więcej niż pierwotnie zakładano. MON pracuje już nad nowelizacją przepisów dotyczących rocznych limitów osób powołanych do czynnej służby wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Piotr Wójcik, Jacek Mizgała

dodaj komentarz

komentarze

~JW2423
1433398140
Witam,wczoraj byłam na przysiędze w Ustce,daje do myślenia to że ludzie chodzili samopas po jednostce,każdy mógł wejsć na teren bez okazania dowodu osobistego ,to są jakieś jaja,deuga sprawa hymn państwowy ,dzieci biegają ,troszkę starsi rozmawiają przez telefony,ciekawe gdzie była Żandarmeria ja kudzie przechodzili przez budynek koszarowy ,to wszystko świadczy o sile naszej marynarki.
CD-A2-EA-D9

O Patriotach na WAT
 
Arsenał Iranu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Nowy wiceminister w MON
F-35 – polska Harpia
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Double Eagle po nowemu
Obronny „Brave Band”
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Cenni pracownicy w mundurach
Defense Without Politics
Umowa na Harpie podpisana!
Nauka latania
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Chciałem walczyć z Niemcami
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Noc deportacji
Podziemna potęga
They Train Together, They Fight Together
Szturmani na Lipie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Żyj zdrowiej
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Zagłada Parośli
Sowieci w lodowej pułapce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO