moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie odznaczyli polskiego oficera

Legią Zasługi został uhonorowany płk Adam Słodczyk, dowódca XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Odznaczenie przyznał prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Amerykanie docenili polskiego dowódcę między innymi za udział w przygotowaniu afgańskich sił bezpieczeństwa do przejęcia odpowiedzialności za kraj.

Płk Słodczyk stoi na czele 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. W maju ubiegłego roku objął dowodzenie polskim kontyngentem wojskowym w Afganistanie. Była to ostatnia zmiana działająca w ramach misji ISAF.

– Nagrodzenie płk. Słodczyka to symboliczne zwieńczenie tej misji – podkreślał podczas uroczystości gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Dowódca ostatniej zmiany został wyróżniony między innymi za działania, które przyczyniły się do podniesienia bezpieczeństwa w podlegającej mu strefie.

– Jego przywództwo okazało się kluczowe w tamtych trudnych chwilach – przekonywał Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który wręczał odznaczenie. Podczas uroczystości w Dowództwie Operacyjnym podkreślano, że doświadczenie polskiego oficera znacząco przyczyniło się do rozwoju samodzielności afgańskich sił bezpieczeństwa.

Dowódca operacyjny przekonywał, że odznaczenie płk. Słodczyka to ważny moment dla jego podwładnych. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pracował na to cały sztab ludzi – zaznacza gen. Tomaszycki. – Zawsze jest tak, że dowódca zbiera medale, ale wyróżnieni powinni się czuć wszyscy jego żołnierze – dodaje. W podobnym tonie wypowiadał się sam odznaczony. – Chciałbym podziękować wszystkim, których tutaj nie ma: za ich poświęcenie, zaufanie, jakim mnie obdarzyli, realizowanie codziennych zadań. Dziękuję całej XV zmianie – mówił płk Słodczyk.

Ostatnią zmianę PKW w Afganistanie tworzyli przede wszystkim żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, ale też 1 Warszawskiej Brygady Pancernej czy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Polscy żołnierze stacjonowali w Bagram i Kabulu. Do zadań logistyków należało przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego powrotu żołnierzy oraz sprzętu do Polski. Transport odbywał się drogami lądową, powietrzną i morską. Polacy przygotowywali też afgańskie wojsko i policję do przejęcia pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w swoim kraju. Na tym jednak nie koniec. Działający w ramach polskiego kontyngentu pluton piechoty zmotoryzowanej przez pół roku pełnił 60 dyżurów. Żołnierze odbyli 82 patrole i 46 razy eskortowali wojska koalicji. Nie obeszło się niestety bez ofiar. Podczas zamachu w Kabulu zginął żołnierz ostatniej zmiany st. chor. Rafał Celebudzki.

Misja ISAF w Afganistanie ostatecznie zakończyła się 31 grudnia 2014 roku. W styczniu siły koalicyjne rozpoczęły misję doradczą „Resolute Support”. Kilka dni temu Polska wysłała do Afganistanu drugą zmianę żołnierzy. Każda liczy do 150 żołnierzy i pracowników wojska.

Legia Zasługi to jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń wojskowych. Wręczana jest za zasługi zarówno podczas wojny, jak i pokoju. Ustanowiona została w 1942 roku, rok później zaczęła obowiązywać zasada, w myśl której obywatele Stanów Zjednoczonych mogą otrzymać jedynie Legię najniższego stopnia. Wyższe stopnie odznaczenia zarezerwowane są dla obcokrajowców. Do tej pory Legią Zasługi zostali uhonorowani między innymi polscy generałowie: Stanisław Woźniak, Sławomir Petelicki i Andrzej Fałkowski. Według niektórych interpretacji cywilnym odpowiednikiem Legii jest Medal Wolności.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


JWK z odznaką pamiątkową
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rywalizacja strzelców wyborowych
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Ważka bliżej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Śmierć bohatera
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Symulatory strzelań Rosomaków
For the Right Cause
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Stulatka hydrografia
Arsenał Iranu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Double Eagle po nowemu
Defense Without Politics
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Darłowo czeka na śmigłowce
Pretorianie na Mazurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Iran uderza w USA
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Podziemna potęga
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chciałem walczyć z Niemcami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
We Are All Darfur
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nauka zimowego pływania
They Train Together, They Fight Together
Własne interesy Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO