moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi, antyterroryści. Wspólna operacja.

Śmigłowiec Sokół ląduje na dachu kilkupiętrowego budynku. Wyskakuje z niego kilku żołnierzy JWK z Lublińca. W tym czasie przed opanowany przez terrorystów budynek podjeżdżają trzy szturmowe HUMVEE. Komandosi oraz policyjni antyterroryści z Wrocławia błyskawicznie wchodzą do budynku. Po kilku chwilach meldują: „Sytuacja jest opanowana.”


Dwa Sokoły krążą jednak nadal nad miejscem operacji. – Demonstrują siłę, aby zniechęcić do reakcji osoby wspierające terrorystów – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca JWK, który odbierał meldunki od dowódcy zespołu bojowego B. Oficer JWK przygotował i dowodził ćwiczeniem taktycznym, którego elementy zostały pokazane publiczności przy okazji święta Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. To niezwykle zasłużony żołnierz, który kilkakrotnie dowodził w Afganistanie zespołem bojowym Task Force 50, wystawianym przez JWK. On i jego żołnierze zostali docenieni przez sojuszników za sukcesy w walce z talibami.

Płk Kukuła wyjaśniał publiczności oglądającej ćwiczenie kulisy operacji. Podkreślał, że do jej przeprowadzenia zostali zaangażowani nie tylko komandosi JWK lecz także antyterroryści policyjni z Wrocławia oraz lotnictwo wojsk lądowych.


Operacja powoli dobiegła końca. Terroryści zostali wyeliminowani, ich przywódca ujęty. Teraz komandosi i antyterroryści zaczynają sprawdzanie obiektu. Muszą przeczesać pomieszczenie po pomieszczeniu. Komandosi wynoszą z budynku, materiały wybuchowe, broń, nośniki danych, komputery. Wśród znalezionych przedmiotów znajdują się dowody na przestępczą działalność grupy, którą służby wywiadu podejrzewają o planowanie zamachu terrorystycznego na jeden z budynków we Wrocławiu.

Komandosi JWK i Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji z Wrocławia ściślej współpracują ze sobą od dwóch lat. Dowódcy taktyczni ćwiczenia (czyli ci, którzy byli w „zajętym przez terrorystów budynku”) podkreślają, że współpraca przynosi im obopólną korzyść. – Organizujemy razem ćwiczenia miedzy innymi z ratownictwa medycznego, strzelania. Czerpiemy też z doświadczeń JWK zdobytych w Afganistanie w walce z terroryzmem – podkreśla „Dzidek” z wrocławskiego oddziału antyterrorystów. „Gizi” z JWK dodaje z kolei, że umiejętności antyterrorystów w działaniach w mieście mogą wiele wnieść do ich szkolenia.


– My nie potrzebujemy rozkazów, dyrektyw z góry. W obliczu zagrożeń, jakie pojawiły się na wschodzie, nasza praca ma sens – mówią komandosi.  


autor zdjęć: Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~dociekliwy
1432400100
Kiedy i na której zmianie pułkownik Kukuła dowodził TF50? Bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć, żeby kiedykolwiek miało to miejsce...
18-6B-09-B9
~ja
1432312800
Dlaczego śmigłowiec Sokół jest pomalowany farbą błyszcząca? Powinien być malowany farbą matową.
AC-44-BD-90

Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Śmierć w sercu Azji
Saperzy w akcji pod wodą
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Ostatni lot „Pałera”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wsparcie ma znaczenie
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Face to Face
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Dronowy kierunek przyszłości
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Paliwowy krwiobieg NATO
Żywią i bronią
Wielki sukces podchorążych z AMW
Prezydent RP o szczycie NATO
USA znów uderzyły w Iran
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Vespa Battle Challenge
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
PIRX-1 na orbicie
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Połączeni na Bałtyku
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polski projekt, światowe znaczenie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Podróż w ciemność
Zbrodnicza farsa
Przełomowe zdolności artylerzystów
Przełomowe porozumienie
NATO zwiększy produkcję broni
Bramy armii
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Ostatnia niedziela…
Integracja F-35 rozpoczęta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Morska bryza w dwóch odsłonach
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Mundur i bokserskie rękawice
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Piksele prawdy w morzu fałszu
Szerszeń z Sochaczewa
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gotowi na zmiany na polu walki
Pieta Michniowska
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Wojna hybrydowa trwa
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
W drodze po oficerskie gwiazdki
Cyfrowa niedyskrecja
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO