moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto podhalańczyków

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to największa formacja w polskim wojsku. Jej żołnierze są szkoleni do walki w każdym terenie, ale specjalizują się w działaniu w górach. Podhalańczycy brali udział w niemal wszystkich misjach polskiej armii. Wczoraj obchodzili 22. rocznicę powstania jednostki.– Udział brygady w misjach pokojowych potwierdzał nasz profesjonalizm i zdolności bojowe – mówił podczas obchodów święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich jej dowódca, gen. bryg. Wojciech Kucharski. Generał przypomniał, że żołnierze wielokrotnie brali też udział w akcjach pomocowych na rzecz lokalnej społeczności: m.in. angażowali się w działania przeciwpowodziowe czy przeciwlodowe. – Wyrazy sympatii, jakie odbieramy na co dzień, świadczą o tym, że jesteśmy postrzegani jako wojsko tej podkarpackiej ziemi. To uznanie zobowiązuje, ale i daje przekonanie o dobrze pełnionej służbie – podkreślał generał Kucharski.

W piątek – z okazji święta Brygady – odbyła się msza święta, apel pamięci oraz uroczysta zbiórka w jednym z rzeszowskich batalionów. Ci, którzy świętowali z podhalańczykami, mieli okazję obejrzeć defiladę oraz wyposażenie i uzbrojenie, jakim dysponują żołnierze tej formacji. – Cieszymy się, że świętowało z nami tyle młodzieży z Podkarpacia. Byli tu również przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci i nasze rodziny – mówi kpt. Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 Brygady.

Specjalność: góry

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to największa w polskim wojsku formacja. W 10 jednostkach, w Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku i Kłodzku służy ponad 4000 żołnierzy. Dodatkowo Brygada dysponuje dwoma ośrodkami szkoleniowymi w Bieszczadach. – Jako związek taktyczny jesteśmy przeznaczeni do działań bojowych w każdym terenie, szczególnie w górach, praktycznie we wszystkich warunkach klimatycznych – mówi gen. bryg. Wojciech Kucharski, dowódca 21 BSP.


Podhalańczycy to żołnierze doświadczeni w boju. Służyli niemal na wszystkich misjach polskiej armii. W 1999 roku pod sztandarem NATO wyjechali do Albanii, a potem przez dziewięć lat służyli w Kosowie. Walczyli także podczas dwóch zmian w Iraku i dwukrotnie w Afganistanie.

Podhalańczycy łącznie mają prawie 200 sztuk bojowych wozów piechoty oraz innego rodzaju pojazdów opancerzonych. Dodatkowo w Brygadzie jest około 80 czołgów T-72 i samobieżnych haubic 2S1 Goździk. Żołnierze używają także przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz sprzętu wspinaczkowego. Brygada w przyszłości otrzyma transportery opancerzone Rosomak, które zastąpią BWP.

Kłobuk i piórko

Tradycje 21 Brygady sięgają 1918 roku, ale za początek polskich oddziałów górskich, uznaje się utworzenie w 1913 roku Drużyn Podhalańskich – paramilitarnej organizacji działającej w Galicji przed wybuchem I wojny światowej.


21 Brygada Strzelców powstała 26 maja 1993 roku jako nowy związek taktyczny Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Dla zachowania pamięci o służbie jednostek podhalańskich minister obrony zdecydował, że nowa formacja przejmie dziedzictwo i tradycje kilkunastu oddziałów, m.in. Drużyn Podhalańskich, Brygady Górskiej, Dywizji Górskiej i Pułków Strzelców Podhalańskich. Patronem Podhalańczyków jest gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz.

Symbolem 21 Brygady jest dziś znak szarotki, który żołnierze umieszczają na mundurach, nakryciach głowy i sztandarach. Wojskowi 21 BSP jako jedyni w armii noszą mundury podhalańskie. Jego częściami są kapelusz podhalański z piórkiem i peleryna. Kapelusze używane są przez strzelców podhalańskich od 1919 roku i wzorowane są na góralskich kłobukach.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik, arch. 5bsp

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
 
Sprawdzony sojusznik
F-16 kończą misję w Estonii
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Strzelnice dla terytorialsów
Bon turystyczny także w wojsku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Online z mistrzami sportu
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się zostaje prymusem
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie znów w Drawsku
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Wojsko przeciw wirusowi
Polsko-amerykańska współpraca
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Dla odważnych i walecznych
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chłopiec, który przyniósł śmierć
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Świętuj z żołnierzami
Więcej celowników z PCO dla wojska
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kierunek: misja
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Trwała odporność terytorialsów
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Szarża „Hallerczyka”
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Super Warrior w GROM-ie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Skok na głęboką wodę
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Chemicy do zadań specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO