moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z szeregowego na oficera

Na pierwszy w armii kurs oficerski dla szeregowych zgłosiło się 90 kandydatów. Jednak miejsc jest tylko 15. Ci, którzy przejdą rekrutację, rozpoczną we wrześniu szkolenie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Przez rok będą się uczyć specjalności pancerno-zmechanizowanej, by jako podporucznicy objąć swoje pierwsze stanowisko oficerskie.

W tym roku wojsko po raz pierwszy uruchomiło nabór na oficerskie szkolenie dla wyróżniających się żołnierzy najmłodszego w wojsku korpusu. Wnioski na kurs złożyli żołnierze z jednostek w całej Polsce, m.in. z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina. Wszyscy mają wykształcenie wyższe, wzorową ocenę z opiniowania służbowego i minimum pięcioletni staż służby. To warunki niezbędne, by ubiegać się o miejsce na szkoleniu dla przyszłych podporuczników. – Zarejestrowało się 84 kandydatów, w tym 17 kobiet. Oznacza to, że o jedno miejsce ubiegać się będzie niemal sześć osób – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Wybiorą najlepszych

By dostać się na kurs, żołnierze przejdą w lipcu rekrutację. Czekają ich egzaminy ze sprawności fizycznej oraz test znajomości języka angielskiego na poziomie drugim. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczyć się będzie m.in. wykształcenie, zdobyte uprawnienia, doświadczenie czy osiągnięcia sportowe.

Ci, którym się powiedzie, zostaną zakwalifikowani na szkolenie wojskowe w ramach studium oficerskiego. Rozpocznie się ono 21 września. Na pierwszym kursie dla szeregowych, żołnierze uczyć się będą tylko jednej specjalności – pancerno-zmechanizowanej.

Będą mieć zajęcia m.in. z taktyki, strzelania i łączności. – Najważniejsze jednak w ich przypadku będzie zdobycie umiejętności ogólnozawodowych oraz specjalistycznych, niezbędnych do wykonywania obowiązków na pierwszym stanowisku służbowym – dowódcy plutonu – podkreśla mjr Szczepański.

Rok pracy na stopień podporucznika

Przyszli oficerowie będą uczyć się blisko 30 przedmiotów. Zdobędą wiedzę m.in. z organizacji dowodzenia, działalności szkoleniowej, zasad prowadzenia działań taktycznych i rozpoznania, współpracy cywilno-wojskowej czy wreszcie wsparcia ogniowego i inżynieryjnego. Czekają ich też zajęcia SERE, czyli z zasad przetrwania. Poznają m.in. sposoby przeżycia w ekstremalnych warunkach, prowadzenia standardowych „bojowych akcji poszukiwawczo-ratowniczych” czy działań z ratownictwa taktycznego.

Łatwo nie będzie. Przez cały rok zajęcia będą odbywać się sześć dni w tygodniu, od siedmiu do nawet 12 godzin dziennie. – Pod koniec ochotników czekają praktyki w jednostkach wojskowych, a po nich egzamin oficerski – dodaje rzecznik wrocławskiej uczelni.

Ci, którzy go zdadzą, otrzymają stopień podporucznika. Potem obejmą swoje pierwsze stanowiska oficerskie w jednostkach wojskowych w całym kraju.

Zgodnie z ustawą pragmatyczną, jeśli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych RP, to na stopień podporucznika (podporucznika marynarki) może być mianowany podoficer lub szeregowy, który ma tytuł magistra lub równorzędny. Wcześniej musi przejść szkolenie i zdać egzamin na oficera. Jak dotąd jednak na oficerskie szkolenie kierowani byli wyłącznie podoficerowie. W tym roku przygotowano dla nich w sumie 118 miejsc w dwóch uczelniach: we Wrocławiu oraz Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~miki
1432699080
Ta. Jeszcze przed ogłoszeniem naboru te 15 miejsc było już obsadzone protegowanymi potomkami. Dość zakłamania i chorej propagandy. Najlepsi idą po 12 latach do cywila bo nie mają poparcia. Taka jest szara rzeczywistość
40-FE-E8-A9
~bob
1432627440
taaa ciekawe czy z cywila wybiaraje tez najlepszych, chyba znamy prawde
53-47-B8-82
~Zygzak
1432560960
No to sie plecaki rozdzwonia :))))) Brawo
05-6F-C9-72
~Rado
1432555800
W końcu ktoś przyszedł po rozum do głowy, tylko limit dla szeregowych i podooficerów powinien być jeden wspólny a nie dla szeregowych 15 miejsc a dla pdf ponad 100
96-8D-45-49
~JohnMay
1432541820
A jeszcze lepiej by było, gdyby wysyłali na takie kursy weteranów np. Afganistanu czy Iraku, z doświadczeniem bojowym, ponieważ tego nie zastąpi żaden kurs,
BF-E0-FE-2A
~andrzej
1432533060
lepiej szeregowych brać niż ludzi prosto z cywila:)
80-75-CE-C1

Nowy wiceminister w MON
 
Defense Without Politics
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Symulatory strzelań Rosomaków
Iran uderza w USA
Podziemna potęga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
For the Right Cause
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Arsenał Iranu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Własne interesy Europy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Nauka zimowego pływania
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Stulatka hydrografia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Darłowo czeka na śmigłowce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rywalizacja strzelców wyborowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Double Eagle po nowemu
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Śmierć bohatera
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
JWK z odznaką pamiątkową
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Ważka bliżej
Pretorianie na Mazurach
Chciałem walczyć z Niemcami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO