moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z szeregowego na oficera

Na pierwszy w armii kurs oficerski dla szeregowych zgłosiło się 90 kandydatów. Jednak miejsc jest tylko 15. Ci, którzy przejdą rekrutację, rozpoczną we wrześniu szkolenie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Przez rok będą się uczyć specjalności pancerno-zmechanizowanej, by jako podporucznicy objąć swoje pierwsze stanowisko oficerskie.

W tym roku wojsko po raz pierwszy uruchomiło nabór na oficerskie szkolenie dla wyróżniających się żołnierzy najmłodszego w wojsku korpusu. Wnioski na kurs złożyli żołnierze z jednostek w całej Polsce, m.in. z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina. Wszyscy mają wykształcenie wyższe, wzorową ocenę z opiniowania służbowego i minimum pięcioletni staż służby. To warunki niezbędne, by ubiegać się o miejsce na szkoleniu dla przyszłych podporuczników. – Zarejestrowało się 84 kandydatów, w tym 17 kobiet. Oznacza to, że o jedno miejsce ubiegać się będzie niemal sześć osób – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Wybiorą najlepszych

REKLAMA

By dostać się na kurs, żołnierze przejdą w lipcu rekrutację. Czekają ich egzaminy ze sprawności fizycznej oraz test znajomości języka angielskiego na poziomie drugim. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczyć się będzie m.in. wykształcenie, zdobyte uprawnienia, doświadczenie czy osiągnięcia sportowe.

Ci, którym się powiedzie, zostaną zakwalifikowani na szkolenie wojskowe w ramach studium oficerskiego. Rozpocznie się ono 21 września. Na pierwszym kursie dla szeregowych, żołnierze uczyć się będą tylko jednej specjalności – pancerno-zmechanizowanej.

Będą mieć zajęcia m.in. z taktyki, strzelania i łączności. – Najważniejsze jednak w ich przypadku będzie zdobycie umiejętności ogólnozawodowych oraz specjalistycznych, niezbędnych do wykonywania obowiązków na pierwszym stanowisku służbowym – dowódcy plutonu – podkreśla mjr Szczepański.

Rok pracy na stopień podporucznika

Przyszli oficerowie będą uczyć się blisko 30 przedmiotów. Zdobędą wiedzę m.in. z organizacji dowodzenia, działalności szkoleniowej, zasad prowadzenia działań taktycznych i rozpoznania, współpracy cywilno-wojskowej czy wreszcie wsparcia ogniowego i inżynieryjnego. Czekają ich też zajęcia SERE, czyli z zasad przetrwania. Poznają m.in. sposoby przeżycia w ekstremalnych warunkach, prowadzenia standardowych „bojowych akcji poszukiwawczo-ratowniczych” czy działań z ratownictwa taktycznego.

Łatwo nie będzie. Przez cały rok zajęcia będą odbywać się sześć dni w tygodniu, od siedmiu do nawet 12 godzin dziennie. – Pod koniec ochotników czekają praktyki w jednostkach wojskowych, a po nich egzamin oficerski – dodaje rzecznik wrocławskiej uczelni.

Ci, którzy go zdadzą, otrzymają stopień podporucznika. Potem obejmą swoje pierwsze stanowiska oficerskie w jednostkach wojskowych w całym kraju.

Zgodnie z ustawą pragmatyczną, jeśli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych RP, to na stopień podporucznika (podporucznika marynarki) może być mianowany podoficer lub szeregowy, który ma tytuł magistra lub równorzędny. Wcześniej musi przejść szkolenie i zdać egzamin na oficera. Jak dotąd jednak na oficerskie szkolenie kierowani byli wyłącznie podoficerowie. W tym roku przygotowano dla nich w sumie 118 miejsc w dwóch uczelniach: we Wrocławiu oraz Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~miki
1432699080
Ta. Jeszcze przed ogłoszeniem naboru te 15 miejsc było już obsadzone protegowanymi potomkami. Dość zakłamania i chorej propagandy. Najlepsi idą po 12 latach do cywila bo nie mają poparcia. Taka jest szara rzeczywistość
40-FE-E8-A9
~bob
1432627440
taaa ciekawe czy z cywila wybiaraje tez najlepszych, chyba znamy prawde
53-47-B8-82
~Zygzak
1432560960
No to sie plecaki rozdzwonia :))))) Brawo
05-6F-C9-72
~Rado
1432555800
W końcu ktoś przyszedł po rozum do głowy, tylko limit dla szeregowych i podooficerów powinien być jeden wspólny a nie dla szeregowych 15 miejsc a dla pdf ponad 100
96-8D-45-49
~JohnMay
1432541820
A jeszcze lepiej by było, gdyby wysyłali na takie kursy weteranów np. Afganistanu czy Iraku, z doświadczeniem bojowym, ponieważ tego nie zastąpi żaden kurs,
BF-E0-FE-2A
~andrzej
1432533060
lepiej szeregowych brać niż ludzi prosto z cywila:)
80-75-CE-C1

Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ułańska szarża
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Odznaka dla ratowników pola walki
Kolejne Groty dla wojska
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Dogrywka „Defendera”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Emisariusz heroiczny
Żołnierze w sztafecie pomocy
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Mały Katyń pod Augustowem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Oficer jak biała karta...
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Polsko-amerykańska współpraca
Krwawy Wołyń
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Osiem lat budowy systemu wsparcia weteranów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na misjach święta inne niż zwykle
Weterani znów staną na macie
Nie każdy może być snajperem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rakiety z Mesko w F-35
Gdzie walczył Jagiełło
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
Wojsko i policja razem przeciw COVID-19
Sto lat morskich lotów
Wojsko ma ofertę dla cywili
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Laserowa artyleria US Army
PGZ będzie obecna na MSPO
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO