moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z szeregowego na oficera

Na pierwszy w armii kurs oficerski dla szeregowych zgłosiło się 90 kandydatów. Jednak miejsc jest tylko 15. Ci, którzy przejdą rekrutację, rozpoczną we wrześniu szkolenie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Przez rok będą się uczyć specjalności pancerno-zmechanizowanej, by jako podporucznicy objąć swoje pierwsze stanowisko oficerskie.

W tym roku wojsko po raz pierwszy uruchomiło nabór na oficerskie szkolenie dla wyróżniających się żołnierzy najmłodszego w wojsku korpusu. Wnioski na kurs złożyli żołnierze z jednostek w całej Polsce, m.in. z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina. Wszyscy mają wykształcenie wyższe, wzorową ocenę z opiniowania służbowego i minimum pięcioletni staż służby. To warunki niezbędne, by ubiegać się o miejsce na szkoleniu dla przyszłych podporuczników. – Zarejestrowało się 84 kandydatów, w tym 17 kobiet. Oznacza to, że o jedno miejsce ubiegać się będzie niemal sześć osób – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Wybiorą najlepszych

By dostać się na kurs, żołnierze przejdą w lipcu rekrutację. Czekają ich egzaminy ze sprawności fizycznej oraz test znajomości języka angielskiego na poziomie drugim. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczyć się będzie m.in. wykształcenie, zdobyte uprawnienia, doświadczenie czy osiągnięcia sportowe.

Ci, którym się powiedzie, zostaną zakwalifikowani na szkolenie wojskowe w ramach studium oficerskiego. Rozpocznie się ono 21 września. Na pierwszym kursie dla szeregowych, żołnierze uczyć się będą tylko jednej specjalności – pancerno-zmechanizowanej.

Będą mieć zajęcia m.in. z taktyki, strzelania i łączności. – Najważniejsze jednak w ich przypadku będzie zdobycie umiejętności ogólnozawodowych oraz specjalistycznych, niezbędnych do wykonywania obowiązków na pierwszym stanowisku służbowym – dowódcy plutonu – podkreśla mjr Szczepański.

Rok pracy na stopień podporucznika

Przyszli oficerowie będą uczyć się blisko 30 przedmiotów. Zdobędą wiedzę m.in. z organizacji dowodzenia, działalności szkoleniowej, zasad prowadzenia działań taktycznych i rozpoznania, współpracy cywilno-wojskowej czy wreszcie wsparcia ogniowego i inżynieryjnego. Czekają ich też zajęcia SERE, czyli z zasad przetrwania. Poznają m.in. sposoby przeżycia w ekstremalnych warunkach, prowadzenia standardowych „bojowych akcji poszukiwawczo-ratowniczych” czy działań z ratownictwa taktycznego.

Łatwo nie będzie. Przez cały rok zajęcia będą odbywać się sześć dni w tygodniu, od siedmiu do nawet 12 godzin dziennie. – Pod koniec ochotników czekają praktyki w jednostkach wojskowych, a po nich egzamin oficerski – dodaje rzecznik wrocławskiej uczelni.

Ci, którzy go zdadzą, otrzymają stopień podporucznika. Potem obejmą swoje pierwsze stanowiska oficerskie w jednostkach wojskowych w całym kraju.

Zgodnie z ustawą pragmatyczną, jeśli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych RP, to na stopień podporucznika (podporucznika marynarki) może być mianowany podoficer lub szeregowy, który ma tytuł magistra lub równorzędny. Wcześniej musi przejść szkolenie i zdać egzamin na oficera. Jak dotąd jednak na oficerskie szkolenie kierowani byli wyłącznie podoficerowie. W tym roku przygotowano dla nich w sumie 118 miejsc w dwóch uczelniach: we Wrocławiu oraz Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~miki
1432699080
Ta. Jeszcze przed ogłoszeniem naboru te 15 miejsc było już obsadzone protegowanymi potomkami. Dość zakłamania i chorej propagandy. Najlepsi idą po 12 latach do cywila bo nie mają poparcia. Taka jest szara rzeczywistość
40-FE-E8-A9
~bob
1432627440
taaa ciekawe czy z cywila wybiaraje tez najlepszych, chyba znamy prawde
53-47-B8-82
~Zygzak
1432560960
No to sie plecaki rozdzwonia :))))) Brawo
05-6F-C9-72
~Rado
1432555800
W końcu ktoś przyszedł po rozum do głowy, tylko limit dla szeregowych i podooficerów powinien być jeden wspólny a nie dla szeregowych 15 miejsc a dla pdf ponad 100
96-8D-45-49
~JohnMay
1432541820
A jeszcze lepiej by było, gdyby wysyłali na takie kursy weteranów np. Afganistanu czy Iraku, z doświadczeniem bojowym, ponieważ tego nie zastąpi żaden kurs,
BF-E0-FE-2A
~andrzej
1432533060
lepiej szeregowych brać niż ludzi prosto z cywila:)
80-75-CE-C1

Debiuty MSPO: Mistrz misji
 
Śląskie sceny z życia
Modernizacja Sokołów
Rozpoczynamy nową erę
Klasy wojskowe po nowemu
Selekcja w pigułce
Cienka niebieska linia
Nowa misja i nowy sprzęt
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowy wiceminister w MON
Polscy nurkowie na Islandii
Iranian Chess Game
Umowa na Feniksy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Thin Blue Line
„Górale” zdobywają miasto
Głos (z) płonącej Warszawy
GROM Challenge
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy weterani i książę Harry
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Sprawdzają Brutusa
A Torn Subcontinent
Defendery 2019 – część 4
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Walka i dyplomacja
Dead to the World
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Irańskie szachy
Agresja sowieckiego kolosa
W Indiach mieli swój drugi dom
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Samochód do desantowania
Z maratonu programowania do wojska
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Chorwacki test polskich kadetów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polska nie pozostanie osamotniona
Wojsko wraca do Łomży
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Modernizacja starów 266
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Terytorialsi na wysokościach
Stalin czekał i kalkulował
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamięć o tragedii
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO