moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Będą zmiany w dowodzeniu specjalsami

Resort obrony pracuje nad zmianami dotyczącymi dowodzenia wojskami specjalnymi. Według wstępnych założeń ma powstać Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, które będzie odpowiedzialne za bieżące dowodzenie tym rodzajem sił zbrojnych. O planach MON poinformował wczoraj senatorów wiceminister Maciej Jankowski.


Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej senatorowie rozmawiali na temat kondycji i rozwoju polskich sił specjalnych. Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej, powiedział, że w resorcie trwają właśnie prace nad zmianami w systemie dowodzenia tym rodzajem wojsk. Od 2014 roku, gdy weszła w życie reforma dowodzenia armią, wojska specjalne podlegają dwóm dowództwom: Operacyjnemu oraz Generalnemu. Przy czym, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym zostało wydzielone Centrum Operacji Specjalnych, odpowiada za te jednostki specjalne, które w danym momencie biorą udział w misjach.

Z kolei ta część wojsk specjalnych, która nie jest zaangażowana w rejonach konfliktów, jest podporządkowana Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Jego głównym zadaniem jest szkolenie wojsk. W ramach tego dowództwa działa Inspektorat Wojsk Specjalnych, który odpowiada za jednostki: GROM, Formoza, JWK, NIL i Agat.


Zmiany, nad którymi pracuje MON, zakładają, że w strukturach Dowództwa Generalnego powstanie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, które będzie odpowiedzialne za bieżące dowodzenie wojskami specjalnymi. – W zależności od potrzeb Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych mogłoby być w części lub w całości przekazywane razem z podległymi jednostkami Dowództwu Operacyjnemu – mówił Maciej Jankowski. Wiceminister wyjaśniał, że „dowódcy operacyjnemu nie będą przekazywane wyłącznie zespoły z poszczególnych jednostek wojskowych bądź jednostki w całości, ale także elementy dowództwa”.

Dowódcę komponentu będzie mianował minister obrony narodowej. Siedziba DKWS ma znajdować się w Krakowie. Jednocześnie zmniejszeniu ulegnie – działające w Dowództwie Operacyjnym – Centrum Operacji Specjalnych.


Co wojska specjalne zyskają dzięki zmianom? – W ten sposób nastąpi ich konsolidacja pod jednym dowództwem i zostanie stworzona jasna struktura dowodzenia. W pełni też zostanie wykorzystany potencjał wojsk specjalnych – powiedział polsce-zbrojnej.pl gen. dyw. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych.

JT

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze


Równanie z „Iksem”
Latający dron – broń na okręty podwodne
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Groźny incydent w Libanie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polsko-estońska współpraca
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wielka gra na ukraińskim froncie
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Za sterami DORSZ i myśliwców
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Śmierć w sercu Azji
Oswoić „latający komputer”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Syndrom Karbali
Kraków zaprosił weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
Marsz prawdę ci powie
Chcą budować dla Amerykanów
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Nowa baza US Army w Polsce?
DIANA szansą dla polskich innowacji
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Biało-czerwona na Monte Cassino
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Generał z cienia
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Od indeksu do munduru
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polsko-kanadyjska współpraca
NATO rozkłada lotniczy parasol
Sojusz kontra drony
Bałtyk, wspólna sprawa
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ślady, których nie widać
Bez zmian w emeryturach
Wsparcie ma znaczenie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
K9, ognia!
Czerwieńsze będą…
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Hegseth odznaczył polskiego generała
Lotnisko w zanadrzu
Rosyjski dron uderzył w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO