moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko korzysta z troposfery

Polska armia chce w najbliższych latach kupić trzydzieści aparatowni łączności troposferycznej. Mają zapewniać łączność na odległość co najmniej dwustu kilometrów i umożliwiać transfer danych z prędkością porównywalną do łączy satelitarnych, czyli około 20 megabitów na sekundę. Kontrakt wart jest kilkadziesiąt milionów złotych.


Troposfera to najniższa warstwa atmosfery naszej planety, która sięga od powierzchni Ziemi do siedmiu kilometrów nad poziomem morza w rejonie biegunów i aż osiemnastu kilometrów w rejonie równika.

Troposfera, odbijając sporą część fal radiowych (reszta ucieka w kosmos), umożliwia komunikację na duże odległości. Armie na całym świecie wykorzystują jej właściwości już od początku XX wieku. Wówczas wojsko potrzebowało przede wszystkim radiostacji krótkiego i średniego zasięgu, dlatego łącznością troposferyczną zainteresowały się służby wywiadowcze i korpus dyplomatyczny.

Sytuacja zmieniła się w latach siedemdziesiątych, gdy Amerykanie bardzo mocno postawili na rozwój wojskowej łączności satelitarnej. Wtedy też zalety łączności troposferycznej na nowo odkryła armia radziecka.

Mariusz Leszczykowski, były żołnierz 8 Pułku Zakłóceń Radioelektronicznych z Grudziądza, wyjaśnia, że Moskwa chciała mieć pewny i skuteczny środek łączności, którego Amerykanie nie mogliby zakłócić. – Rosjanie mieli świadomość, jak łatwo jest zakłócić sygnał z satelity, dlatego zbudowali system strategicznej łączności troposferycznej BARS. Jego komunikaty, owszem, można było przechwycić, ale już zakłócić, w żaden sposób – mówi.

System BARS (z rosyjskiego Leoparda) składał się z oddalonych od siebie o około 300 kilometrów 26 stacji nadawczo-odbiorczych, które zapewniały komunikację pomiędzy Związkiem Radzieckim a Polską, Niemiecką Republiką Demokratyczną, Bułgarią, Węgrami i Czechosłowacją.

Zalety łączności troposferycznej docenili także zafascynowani technologią satelitarną Amerykanie. Na początku lat osiemdziesiątych zlecili firmie Raytheon opracowanie na potrzeby wojska stosownych radiostacji, które swój bojowy test zdały podczas I wojny w Zatoce Perskiej.

Polska armia także chce wyposażyć żołnierzy w system łączności troposferycznej. Na początku kwietnia Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił do dialogu technicznego firmy, które chciałyby dostarczyć naszej armii dwadzieścia dziewięć „Aparatowni łączności troposferycznej”. Wojsko oczekuje, że będą one zapewniały łączność na co najmniej 200 kilometrów, pracowały w paśmie „C” i „Ku” i umożliwiały transfer danych z prędkością około 20 megabitów na sekundę.

Ponieważ „aparatownie” muszą być w pełni kompatybilne z systemami łączności, których już używa armia, wymagane jest, aby współpracowały z następującymi protokołami komunikacyjnymi: OSPFv2, BGPv4, RIPv1, RIPv2, EGP, EIGRP, IPv4, IPv6, DHCP IPv6, i zostały wyposażone w następujące porty do komunikacji: światłowodowy CTOS zgodny ze STANAG 4290, elektryczny G.703 (dla szybkości 2048, 2 x 2048 i 4 x 2048 kbps), elektryczny STANAG 4210 (dla szybkości 256 do 2048 kbps), światłowodowy Ethernet l 00 Base FX, światłowodowy GigaBit Ethernet l 000 Base SX, elektryczny RJ-F Ethernet 10/100 Base-TX, IEE 802.3 Ethernet ze stykiem RJ 45, ITU-T V .ll ze stykiem V.35 oraz ITU-T G.703 niesymetryczne (75 Q współosiowy).

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Andrzej Wojtusik

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak dziękuje medykom
 
Odznaka dla ratowników pola walki
Krwawy Wołyń
16 sekund Liberatora
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Brawurowe zagony motorowe
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Kolejne Groty dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Prezydent Duda jedzie do USA
Kraby w Bolesławcu
Powstaną kolejne strzelnice
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ochotnicy na ratunek
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ogromne zainteresowanie Soną
Rakiety z Mesko w F-35
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Szkolenie wodne podhalańczyków
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Most do współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ułańska szarża
Online z mistrzami sportu
„Defender” – pracowity poligon saperów
Współzawodnictwo rozwija
Laserowa artyleria US Army
Oficer jak biała karta...
Weterani znów staną na macie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko ma ofertę dla cywili
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
PGZ będzie obecna na MSPO
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Mały Katyń pod Augustowem
Polskie porty bardziej otwarte
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Groty z granatnikiem
Zbiegowie z innego świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO