moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
21 medali wojskowych zapaśników i judoków

Z 21 medalami wrócili żołnierze z zakończonych wczoraj mistrzostw Polski w zapasach i judo. Zapaśnicy wywalczyli 11 krążków – osiem złotych, dwa srebrne i brązowy. Z kolei judocy zdobyli pięć złotych medali, trzy srebrne i dwa brązowe. Zapaśnicy walczyli o tytuły Zgierzu, a judocy w Kielcach.


Medaliści

MP w zapasach, kobiety:
złote – st. szer. Iwona Matkowska, szer. Katarzyna Krawczyk, st. szer. Monika Michalik i st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus.

MP w zapasach, styl wolny:
złote – szer. Krystian Brzozowski i st. szer. Radosław Baran; srebrny – szer. Radosław Marcinkiewicz; brązowy – szer. Rafał Statkiewicz.

REKLAMA

MP w zapasach, styl klasyczny:
złote – kpr. Damian Janikowski i st. szer. Łukasz Banak; srebrny – szer. Przemysław Kraczkowski.   

MP w judo, kobiety:
złote – st. mar. Daria Pogorzelec, szer. rez. Arleta Podolak i szer. rez. Agata Ozdoba; srebrne – st. mar. Kinga Kubicka i szer. rez. Karolina Tałach.       

MP w judo, mężczyźni:
złote – szer. Jakub Wójcik i szer. rez. Damian Szwarnowiecki; srebrny – st. szer. Łukasz Błach; brązowe – kpr. Kacper Larem (indywidualnie i drużynowo).


W rywalizacji kobiet w zapasach w czterech z ośmiu kategorii wagowych złote medale wywalczyły reprezentantki poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. St. szer. Iwona Matkowska triumfowała w kategorii do 48 kg (na co dzień trenuje w Wojskowym Klubie Sportowym Grunwald Poznań). Tytuły mistrzowskie zdobyły również: szer. Katarzyna Krawczyk – kat. 53 kg (Cement Gryf Chełm), st. szer. Monika Michalik – kat. 63 kg i st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus – kat. 69 kg (obie WKS Grunwald Poznań).

– Reprezentantki Wojskowego Zespołu Sportowego były bezkonkurencyjne w swoich kategoriach. Znacznie przewyższają klasą konkurentki i w perspektywie walki o przepustki na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro są liderkami w naszej narodowej reprezentacji – mówi chor. Piotr Krajewski, szkoleniowiec z poznańskiego WZS. – Cieszę się, że w Zgierzu w kategoriach 53, 55 oraz 58 i 60 kg była tolerancja wagowa dwóch kilogramów. Dziewczyny nie musiały zbijać wagi. Teraz spokojnie przygotowujemy się do czerwcowych I Igrzysk Europejskich w Baku i wrześniowych mistrzostw świata w Las Vegas – dodaje chorąży.   

Oprócz kobiet w Zgierzu walczyli też o medale zapaśnicy specjalizujący się w walkach w stylu wolnym i klasycznym. W rywalizacji „wolniaków” żołnierze z poznańskiego WZS wywalczyli cztery medale. Na najwyższym stopniu podium stanęli: szer. Krystian Brzozowski (kategoria 74 kg, na co dzień trenuje w klubie Orzeł Namysłów) i st. szer. Radosław Baran (97 kg, WKS Grunwald Poznań). Natomiast srebro wywalczył szer. Radosław Marcinkiewicz (97 kg, Orzeł Namysłów), a brąz szer. Rafał Statkiewicz (65 kg, WKS Grunwald Poznań).

W czempionacie „klasyków” trzy medale zdobyli zapaśnicy z wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Złote medale wywalczyli kpr. Damian Janikowski w kategorii 85 kg i st. szer. Łukasz Banak w kat. 130 kg, a srebrny szer. Przemysław Kraczkowski w kat. 71 kg. – Jestem zadowolony z postawy medalistów. Potwierdzili dobre przygotowanie do sezonu. Natomiast nieco zmartwili mnie trzej zawodnicy, którzy również powinni stanąć na podium – mówi st. chor. sztab. Józef Tracz, trener wrocławskich zapaśników. – Piąte miejsca zajęli szer. Michał Tracz i szer. Dawid Kareciński, a 12. szer. Dawid Klimek. Zawodnicy i trenerzy muszą wyciągnąć wnioski z nieudanego startu w Zgierzu – dodaje szkoleniowiec.

W 59. Mistrzostwach Polski w Judo, które odbyły się w Kielcach, żołnierze wywalczyli 10 krążków. W rywalizacji kobiet złote medale zdobyły: st. mar. Daria Pogorzelec z gdyńskiego WZS (kategoria 78 kg, klub – Wybrzeże Gdańsk), szer. rez. Arleta Podolak (57 kg, Czarni Bytom) i szer. rez. Agata Ozdoba (63 kg, KS AZS AWF Wrocław) – obie niebawem zostaną wcielone do wrocławskiego WZS. Natomiast tytuł wicemistrzowski wywalczyły: st. mar. Kinga Kubicka (48 kg, WKS Flota Gdynia) i szer. rez. Karolina Tałach (63 kg, Wybrzeże Gdańsk). Kubicka jest żołnierzem w gdyńskim WZS, a Tałach dwa tygodnie przed mistrzostwami zakończyła wojskowe ćwiczenia rotacyjne żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych i oczekuje na wcielenie do WZS Gdynia.

– Szkoda, że kontuzja ręki przeszkodziła Kindze Kubickiej w finałowej walce o złoty medal. Ale i tak cieszę się z postawy naszych reprezentantek – mówi kmdr por. Paweł Łępa, szef gdyńskiego WZS.

Natomiast w rywalizacji judoków żołnierze wywalczyli pięć medali. Na najwyższym stopniu podium stanęli szer. Jakub Wójcik (100 kg, KS AZS AWF Wrocław) i szer. rez. Damian Szwarnowiecki (73 kg, Gwardia Wrocław). Srebro wywalczył st. szer. Łukasz Błach (81 kg, WKS Śląsk Wrocław), a dwa brązowe krążki – indywidualnie i drużynowo – kpr. Kacper Larem (100 kg, Gwardia Warszawa). Poza Szwarnowieckim, który oczekuje na wcielenie do WZS Wrocław, wszyscy medaliści są zawodnikami wrocławskiego WZS.

– Niewiele brakowało, aby w finale 100 kg doszło do pojedynku żołnierzy. Niestety, Kacper Larem przegrał półfinałową walkę. Na szczęście w pojedynku o brąz walczył już lepiej i wywalczył miejsce na podium – relacjonuje st. sierż. Mirosław Wolszczak, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w judo. – Teraz najważniejsze są dla nas kwalifikacje na igrzyska w Rio i wojskowe igrzyska w Korei. Za kilka dni kilkoro żołnierzy walczyć będzie o punkty do rankingu olimpijskiego na zawodach w Zagrzebiu – dodaje szkoleniowiec.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnie prace przed „Defenderem”
 
Gotowi na „Defendera”
Kontenerowy szpital jak mobilne centrum medyczne
NATO walczy z koronawirusem
Rubiny w walce z epidemią
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Trening przed misją
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Perkozy zastąpią Mi-2
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Dołącz do zawodowców
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Transport pod specjalnym nadzorem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obradowała Rada Gabinetowa
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Woda z Odry zdatna do picia
Pilot F-16 oślepiony laserem
Pracowity tydzień flotylli
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Szturmani szkolą się przed manewrami NATO
Patrioty z polskimi przyczepami
Sukcesy sportowców w mundurach
Nowy wiceminister w MON
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Armia medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Na zakupy do sklepu AMW
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Opowiedz swoją historię
MBDA w walce o „Narew”
Amerykanie odmładzają F-16
Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów
Piekło „bazówki”
Polskie porty bardziej otwarte
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojsko przeciw wirusowi
Odpowiedz na alarm
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Trenuj jak Navy SEALs
Partyzanci rozgromili ubeków
Poszukiwania Magneto
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Wojsko wesprze LPR
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
Tryumf pod Czarnobylem
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO