moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyszli oficerowie NSR na półmetku szkolenia

Pokonywali tor napalmowy, sporządzali zapalniki lontowe i uczyli się, jak dowodzić – to tylko niektóre zajęcia, w jakich uczestniczyli kandydaci na podporuczników rezerwy. To pierwsi w historii ochotnicy, którzy odbywają służbę przygotowawczą na potrzeby korpusu oficerów Narodowych Sił Rezerwowych.

Półroczny turnus rozpoczął się na początku stycznia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Bierze w nim udział 40 ochotników z całej Polski, absolwentów szkół wyższych. To pierwsi żołnierze służby przygotowawczej kandydujący na oficerów NSR. Półroczne szkolenie ma ich przygotować do roli dowódców plutonów. – Zakończyliśmy już kwartalne szkolenie ogólne. Nikt nie zrezygnował, a motywacja ochotników wciąż jest bardzo duża – mówi kpt. Damian Przerwa, dowódca kompanii szkolnej z WSOWL.

W ciągu trzech miesięcy kandydaci na oficerów NSR poznawali tajniki wojskowego rzemiosła, w tym m.in. regulaminy, budowę broni, podstawy szkolenia medycznego. – W ramach zajęć saperskich sporządzali zapalnik lontowy i ustawiali miny, a na praktycznych zajęciach z obrony przed bronią masowego rażenia pokonywali tor napalmowy – mówi kpt. Przerwa. Na tym ostatnim żołnierze, w maskach przeciwgazowych, musieli poruszać się po wąskich kładkach, w ogniu i przy gęstym dymie. Taki test miał sprawdzić odporność ochotników w czasie ataku środkami zapalającymi i przygotować ich na ewentualnie zagrożenie.

Podstawy dowodzenia i zasady autoprezentacji

Ochotnicy mieli też zajęcia z podstaw dowodzenia. Poznawali m.in. techniki dowódcze, zasady autoprezentacji i metodyki przygotowywania do zajęć, tworzyli dokumenty dowódcze, jak np. rozkazy bojowe. – Nasi przełożeni postarali się, byśmy zobaczyli, co znaczy dowodzenie w praktyce. Niektórzy z nas zostali wyznaczeni do pełnienia roli pomocników dowódców plutonów – mówi szer. pchor. Magdalena Czekatowska z Zielonej Góry, mająca certyfikaty m.in. płetwonurka głębinowego, pomocy przedmedycznej, z rozpoczętym kursem spadochronowym.

Żołnierze uczestniczyli też w praktycznych zajęciach z taktyki. Podzieleni na czteroosobowe grupy ćwiczyli na przykład wejście do budynku z użyciem środków pozoracji pola walki, m.in. granatów i amunicji ćwiczebnej. – Wcześniej padła komenda wykonania kamuflażu. Akurat tego dnia nie wzięliśmy ze sobą farb, a na zamaskowanie wszystkich widocznych części ciała czyli twarzy, szyi i rąk, dostaliśmy dziesięć minut. Poprzedniego dnia padał deszcz, więc z błotem nie było problemu. Wszystkie odstające elementy wyposażenia sklejaliśmy natomiast taśmą izolacyjną. Taktyka to dla mnie jedne z ciekawszych zajęć – mówi szer. pchor. Czekatowska.

Nie tylko prawnicy i logistycy

Teraz przyszli oficerowie rezerwy zdobywają wiedzę i umiejętności specjalistyczne. Szkolą się w sumie w pięciu specjalnościach. Pięć osób kształci się z zakresu wojskowego prawa, tyle samo uczy się w specjalności finansowej. – Po 10 osób szkolimy w specjalnościach zmechanizowanej, logistycznej i artylerii – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. W maju ochotnicy trzech ostatnich specjalności trafią na tydzień do centrów szkolenia: Wojsk Lądowych w Poznaniu, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz Logistyki w Grudziądzu. Tam poznają specyfikę swoich przyszłych zadań. Potem wrócą do Wrocławia, by przygotować się do lipcowych egzaminów oficerskich.

Dopiero po ich zdaniu otrzymają stopień kaprala. Każdemu zostanie też nadana specjalność wojskowa, zgodnie, z którą był kształcony. Po odbyciu ćwiczeń wojskowych, żołnierze będą mogli być mianowani na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Osoby, które podpiszą kontrakty na pełnienie służby w ramach NSR, dostaną przydziały kryzysowe na stanowiska w jednostkach wojskowych w całej Polsce.

– Już pierwszy miesiąc szkolenia upewnił mnie, że chcę podpisać kontrakt w NSR, odbyć ćwiczenia rotacyjne i starać się o etat zawodowca – mówi szer. pchor. Rafał Waliłko z Piły, absolwent wydziału nauk ekonomicznych i zarządzania na Uniwersytecie Szczecińskim.

Służba przygotowawcza to oferta dla tych, którzy są zainteresowani służbą wojskową, ale nigdy wcześniej nie odbyli przeszkolenia wojskowego. Głównym jej celem jest tworzenie wyszkolonych rezerw osobowych, w tym w szczególności na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.

Turnusy służby przygotowawczej prowadzone są od 2010 roku. Do tej pory jednak szkolenie organizowane było niemal wyłącznie na potrzeby korpusu szeregowych. Dwa razy w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zorganizowano też szkolenie dla studentów, na potrzeby korpusu podoficerów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. pchor. Magdalena Czekatowska

dodaj komentarz

komentarze

~Witek
1430127660
Ba, po SPR miałem praktykę w: dowodzeniu plutonem podczas natarcia pułku zmechnizowanego, obronie i działaniach opóźniajacych kzmech (jako z-ca d-cy kompanii), współdziałania z artylerią (na lotnictwo się nie załapałem), stawianiu pół minowych, wykonywania worka ogniowego, obsługi i strzelania z PM, AK, P-83, Komara, SWD, PK. Potem doszła praktyka walki w terenie zurbanizowanym, organizacja łączności w brygadzie, rozpoznania sił obcych i ich ukompletowania, rozpoznanie. Dopiero po kilku poligonach dostałem gwiazdki... A jaką praktyką mogą się wykazać NSR??? Stara Rezerwa w razie dłuższych ćwiczeń na poligonie po prostu ich zje na śniadanie, przeżuje i wypluje...
0D-26-BB-EB

Wojsko wraca do Łomży
 
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
GROM Challenge
Jedna misja, jeden zespół
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Samochód do desantowania
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Nowy wiceminister w MON
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Walka i dyplomacja
Terytorialsi na wysokościach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Thin Blue Line
W Indiach mieli swój drugi dom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Śląskie sceny z życia
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Polska nie pozostanie osamotniona
Chorwacki test polskich kadetów
Głos (z) płonącej Warszawy
Sprawdzają Brutusa
Umarły dla świata
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Defendery 2019 – część 4
Z maratonu programowania do wojska
Irańskie szachy
Zapal światło dla ofiar Katynia
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowa misja i nowy sprzęt
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Kosmiczny gość
Polskie firmy na targach w Londynie
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pamięć o tragedii
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Defendery 2019 – część 3
Historia Liberatora wyjaśniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Agresja sowieckiego kolosa
Cienka niebieska linia
Wrzesień ’39 na południu Polski
Stalin czekał i kalkulował
Iranian Chess Game
Modernizacja Sokołów
Klasy wojskowe po nowemu
A Torn Subcontinent
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Rok Żelaznej Dywizji
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO