moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyszli oficerowie NSR na półmetku szkolenia

Pokonywali tor napalmowy, sporządzali zapalniki lontowe i uczyli się, jak dowodzić – to tylko niektóre zajęcia, w jakich uczestniczyli kandydaci na podporuczników rezerwy. To pierwsi w historii ochotnicy, którzy odbywają służbę przygotowawczą na potrzeby korpusu oficerów Narodowych Sił Rezerwowych.

Półroczny turnus rozpoczął się na początku stycznia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Bierze w nim udział 40 ochotników z całej Polski, absolwentów szkół wyższych. To pierwsi żołnierze służby przygotowawczej kandydujący na oficerów NSR. Półroczne szkolenie ma ich przygotować do roli dowódców plutonów. – Zakończyliśmy już kwartalne szkolenie ogólne. Nikt nie zrezygnował, a motywacja ochotników wciąż jest bardzo duża – mówi kpt. Damian Przerwa, dowódca kompanii szkolnej z WSOWL.

W ciągu trzech miesięcy kandydaci na oficerów NSR poznawali tajniki wojskowego rzemiosła, w tym m.in. regulaminy, budowę broni, podstawy szkolenia medycznego. – W ramach zajęć saperskich sporządzali zapalnik lontowy i ustawiali miny, a na praktycznych zajęciach z obrony przed bronią masowego rażenia pokonywali tor napalmowy – mówi kpt. Przerwa. Na tym ostatnim żołnierze, w maskach przeciwgazowych, musieli poruszać się po wąskich kładkach, w ogniu i przy gęstym dymie. Taki test miał sprawdzić odporność ochotników w czasie ataku środkami zapalającymi i przygotować ich na ewentualnie zagrożenie.

Podstawy dowodzenia i zasady autoprezentacji

Ochotnicy mieli też zajęcia z podstaw dowodzenia. Poznawali m.in. techniki dowódcze, zasady autoprezentacji i metodyki przygotowywania do zajęć, tworzyli dokumenty dowódcze, jak np. rozkazy bojowe. – Nasi przełożeni postarali się, byśmy zobaczyli, co znaczy dowodzenie w praktyce. Niektórzy z nas zostali wyznaczeni do pełnienia roli pomocników dowódców plutonów – mówi szer. pchor. Magdalena Czekatowska z Zielonej Góry, mająca certyfikaty m.in. płetwonurka głębinowego, pomocy przedmedycznej, z rozpoczętym kursem spadochronowym.

Żołnierze uczestniczyli też w praktycznych zajęciach z taktyki. Podzieleni na czteroosobowe grupy ćwiczyli na przykład wejście do budynku z użyciem środków pozoracji pola walki, m.in. granatów i amunicji ćwiczebnej. – Wcześniej padła komenda wykonania kamuflażu. Akurat tego dnia nie wzięliśmy ze sobą farb, a na zamaskowanie wszystkich widocznych części ciała czyli twarzy, szyi i rąk, dostaliśmy dziesięć minut. Poprzedniego dnia padał deszcz, więc z błotem nie było problemu. Wszystkie odstające elementy wyposażenia sklejaliśmy natomiast taśmą izolacyjną. Taktyka to dla mnie jedne z ciekawszych zajęć – mówi szer. pchor. Czekatowska.

Nie tylko prawnicy i logistycy

Teraz przyszli oficerowie rezerwy zdobywają wiedzę i umiejętności specjalistyczne. Szkolą się w sumie w pięciu specjalnościach. Pięć osób kształci się z zakresu wojskowego prawa, tyle samo uczy się w specjalności finansowej. – Po 10 osób szkolimy w specjalnościach zmechanizowanej, logistycznej i artylerii – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. W maju ochotnicy trzech ostatnich specjalności trafią na tydzień do centrów szkolenia: Wojsk Lądowych w Poznaniu, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz Logistyki w Grudziądzu. Tam poznają specyfikę swoich przyszłych zadań. Potem wrócą do Wrocławia, by przygotować się do lipcowych egzaminów oficerskich.

Dopiero po ich zdaniu otrzymają stopień kaprala. Każdemu zostanie też nadana specjalność wojskowa, zgodnie, z którą był kształcony. Po odbyciu ćwiczeń wojskowych, żołnierze będą mogli być mianowani na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Osoby, które podpiszą kontrakty na pełnienie służby w ramach NSR, dostaną przydziały kryzysowe na stanowiska w jednostkach wojskowych w całej Polsce.

– Już pierwszy miesiąc szkolenia upewnił mnie, że chcę podpisać kontrakt w NSR, odbyć ćwiczenia rotacyjne i starać się o etat zawodowca – mówi szer. pchor. Rafał Waliłko z Piły, absolwent wydziału nauk ekonomicznych i zarządzania na Uniwersytecie Szczecińskim.

Służba przygotowawcza to oferta dla tych, którzy są zainteresowani służbą wojskową, ale nigdy wcześniej nie odbyli przeszkolenia wojskowego. Głównym jej celem jest tworzenie wyszkolonych rezerw osobowych, w tym w szczególności na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.

Turnusy służby przygotowawczej prowadzone są od 2010 roku. Do tej pory jednak szkolenie organizowane było niemal wyłącznie na potrzeby korpusu szeregowych. Dwa razy w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zorganizowano też szkolenie dla studentów, na potrzeby korpusu podoficerów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. pchor. Magdalena Czekatowska

dodaj komentarz

komentarze

~Witek
1430127660
Ba, po SPR miałem praktykę w: dowodzeniu plutonem podczas natarcia pułku zmechnizowanego, obronie i działaniach opóźniajacych kzmech (jako z-ca d-cy kompanii), współdziałania z artylerią (na lotnictwo się nie załapałem), stawianiu pół minowych, wykonywania worka ogniowego, obsługi i strzelania z PM, AK, P-83, Komara, SWD, PK. Potem doszła praktyka walki w terenie zurbanizowanym, organizacja łączności w brygadzie, rozpoznania sił obcych i ich ukompletowania, rozpoznanie. Dopiero po kilku poligonach dostałem gwiazdki... A jaką praktyką mogą się wykazać NSR??? Stara Rezerwa w razie dłuższych ćwiczeń na poligonie po prostu ich zje na śniadanie, przeżuje i wypluje...
0D-26-BB-EB

Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
 
Iran uderza w USA
Iskra – dama polskiego lotnictwa
O Patriotach na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
They Train Together, They Fight Together
Nowy wiceminister w MON
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Umowa na Harpie podpisana!
Krwawe walki o Monte Cassino
Chciałem walczyć z Niemcami
Własne interesy Europy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
We Are All Darfur
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Sowieci w lodowej pułapce
Double Eagle po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Klasy wojskowe po nowemu
Obronny „Brave Band”
Noc deportacji
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Szturmani na Lipie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żyj zdrowiej
Cenni pracownicy w mundurach
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał Iranu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nauka latania
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Podziemna potęga
Defense Without Politics
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
F-35 – polska Harpia
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Zagłada Parośli
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Czerwoni w odwrocie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO