moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziś święto 34 Brygady z Żagania

Czołgi Leopard 2A5 i 2A4, samobieżne haubice i armaty przeciwlotnicze. A już niedługo nowy sprzęt wsparcia i zabezpieczenia oraz laserowe symulatory. 34 Brygada Kawalerii Pancernej w 20. rocznicę powstania przechodzi sporą rewolucję. Pancerniacy wymieniają sprzęt, przyjmują nowych żołnierzy i prowadzą wiele inwestycji.20. urodziny 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania będzie świętować dwa dni. W piątek odbędą się oficjalne uroczystości: apel, msza święta. Częścią uroczystości będzie też oficjalne zakończenie V sztafety pamięci generała broni Tadeusza Buka. Na sobotę zaplanowano festyn rodzinny.

Rok Leopardów

Ubiegły rok był dla 34 Brygady przełomowy. Minister obrony narodowej zdecydował, że do jednostki trafią kupione od niemieckiej armii czołgi Leopard. Brygada dostanie 119 maszyn, w tym 105 w najnowszej wersji 2A5. Nowoczesne czołgi zastąpiły PT-91 „Twardy”.

– W 2014 roku odebraliśmy pierwszą partię sprzętu. Do przyjęcia w tym roku pozostało jeszcze 28 czołgów i ponad 150 jednostek sprzętu towarzyszącego – mówi płk dypl. Krzysztof Pokropowicz, dowódca 34 Brygady.

Nowe czołgi dostaną specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań typu Agdus.


Film: 11 LDKPanc

Niebawem Brygada otrzyma ponad 150 egzemplarzy sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego i samochody ciężarowe.

– Decyzja o przezbrojeniu w czołgi Leopard 2A5 stworzyła możliwość rozwoju zawodowego żołnierzy, zdobywania nowych kwalifikacji, doświadczeń i uatrakcyjniła służbę. Przyspieszyła też inwestycje modernizacyjne, które poprawią służbę. Będzie to szczególnie istotne przy powiększonych stanach osobowych – mówi płk dypl. Krzysztof Pokropowicz.

W szeregach Brygady niebawem będzie służyć 2,5 tys. wojskowych. To duży wzrost, zważywszy, że niedawno w Brygadzie służyło zaledwie 200 żołnierzy. Obecnie jest ich 600. – Ostatni rok pokazał, że z niewielkiego stanu osobowego w 2011 roku potrafiliśmy się sprawnie przeformować. Rośniemy w siłę i to napawa dumą – dodaje płk Pokropowicz.


Rozwój jednostki przyspieszył też wiele inwestycji. Przede wszystkim zostanie rozbudowywana baza socjalna. W ramach „Programu Leopard” modernizowane będą budynki koszarowe i garaże. Pierwsze prace remontowe koszarowców ruszą na początku 2016 roku. Brygada przejmie także część infrastruktury 11 Batalionu Dowodzenia. W przyszłym roku ruszy remont dwóch garaży i budowa hali sportowej.

Oprócz czołgów brygada posiada też m.in. armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 i samobieżne haubice 2S1 Goździk.

Czarny beret

34 Brygada Kawalerii Pancernej im. hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego stacjonuje w Żaganiu – pancernej stolicy polski. Jednostka wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Święto 34 Brygady obchodzone jest na pamiątkę walk o Drezno 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego w 1945 roku.

Tradycje brygady sięgają II wojny światowej i 4 Brygady Pancernej. Po wojnie oddział ten został przeniesiony do Tarnowa, gdzie zmieniono jego nazwę na 8 Pułk Czołgów Średnich i Artylerii Pancernej. W 1949 roku jednostka wróciła do Żagania. Jako jedna z pierwszych w polskiej armii została wyposażona w nowy, jak na tamte czasy sprzęt: czołgi T- 55, a później T-72.

W 1995 roku jednostka otrzymała nową nazwę i rozpoczęła kolejny etap rozwoju, już jako 34 Brygada Kawalerii Pancernej. W styczniu 1995 roku przybyły do niej pierwsze czołgi PT-91 „Twardy”.


Obecnie poza dowództwem i sztabem w skład 34 Brygady wchodzą: 1 Brabancki Batalion Czołgów, 2 Flandryjski Batalion Czołgów, batalion zmechanizowany, batalion logistyczny, batalion dowodzenia, Drezdeński Dywizjon Artylerii Samobieżnej, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza i kompania saperów.

Żołnierze 34 Brygady doświadczenie bojowe zdobywali na misjach w Iraku i Afganistanie. Pod Hindukuszem zajmowali się także szkoleniem armii afgańskiej. W Polsce zasłynęli w 1997 roku, gdy z ogromnym zaangażowaniem ratowali ludzi podczas powodzi. Pomagali m.in. ewakuować Ostrów Tumski we Wrocławiu oraz wiele innych miejscowości w ówczesnych województwach jeleniogórskim, wrocławskim i zielonogórskim.

MKS

autor zdjęć: kpt. Rafał Nowak, arch. 34 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Artyleryjska interoperacyjność
Gotowi na misję
Leopardy na Podkarpaciu
Los Polski naszym losem
Wojsko na święta
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Trudna droga
Ostre strzelanie artylerzystów
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Terytorialsi za oceanem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Paczki dla kresowiaków
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Polska pod kontrolą armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Błyskawiczna reakcja
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Defense Without Politics
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Z archiwum „Szarego”
Klucz do dobrych relacji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
The Army Enters the Frame
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Amunicja i miny dla armii
Szwedzki baypass przed „Orką”
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Unwanted Treaty
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Razem się szkolą, razem walczą
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
AMW poleca się na święta
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Gorące obrady NATO w Londynie
Kto zostawia ślady w sieci
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowe laboratorium WAT
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO