moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziś święto 34 Brygady z Żagania

Czołgi Leopard 2A5 i 2A4, samobieżne haubice i armaty przeciwlotnicze. A już niedługo nowy sprzęt wsparcia i zabezpieczenia oraz laserowe symulatory. 34 Brygada Kawalerii Pancernej w 20. rocznicę powstania przechodzi sporą rewolucję. Pancerniacy wymieniają sprzęt, przyjmują nowych żołnierzy i prowadzą wiele inwestycji.20. urodziny 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania będzie świętować dwa dni. W piątek odbędą się oficjalne uroczystości: apel, msza święta. Częścią uroczystości będzie też oficjalne zakończenie V sztafety pamięci generała broni Tadeusza Buka. Na sobotę zaplanowano festyn rodzinny.

Rok Leopardów

Ubiegły rok był dla 34 Brygady przełomowy. Minister obrony narodowej zdecydował, że do jednostki trafią kupione od niemieckiej armii czołgi Leopard. Brygada dostanie 119 maszyn, w tym 105 w najnowszej wersji 2A5. Nowoczesne czołgi zastąpiły PT-91 „Twardy”.

– W 2014 roku odebraliśmy pierwszą partię sprzętu. Do przyjęcia w tym roku pozostało jeszcze 28 czołgów i ponad 150 jednostek sprzętu towarzyszącego – mówi płk dypl. Krzysztof Pokropowicz, dowódca 34 Brygady.

Nowe czołgi dostaną specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań typu Agdus.


Film: 11 LDKPanc

Niebawem Brygada otrzyma ponad 150 egzemplarzy sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego i samochody ciężarowe.

– Decyzja o przezbrojeniu w czołgi Leopard 2A5 stworzyła możliwość rozwoju zawodowego żołnierzy, zdobywania nowych kwalifikacji, doświadczeń i uatrakcyjniła służbę. Przyspieszyła też inwestycje modernizacyjne, które poprawią służbę. Będzie to szczególnie istotne przy powiększonych stanach osobowych – mówi płk dypl. Krzysztof Pokropowicz.

W szeregach Brygady niebawem będzie służyć 2,5 tys. wojskowych. To duży wzrost, zważywszy, że niedawno w Brygadzie służyło zaledwie 200 żołnierzy. Obecnie jest ich 600. – Ostatni rok pokazał, że z niewielkiego stanu osobowego w 2011 roku potrafiliśmy się sprawnie przeformować. Rośniemy w siłę i to napawa dumą – dodaje płk Pokropowicz.


Rozwój jednostki przyspieszył też wiele inwestycji. Przede wszystkim zostanie rozbudowywana baza socjalna. W ramach „Programu Leopard” modernizowane będą budynki koszarowe i garaże. Pierwsze prace remontowe koszarowców ruszą na początku 2016 roku. Brygada przejmie także część infrastruktury 11 Batalionu Dowodzenia. W przyszłym roku ruszy remont dwóch garaży i budowa hali sportowej.

Oprócz czołgów brygada posiada też m.in. armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 i samobieżne haubice 2S1 Goździk.

Czarny beret

34 Brygada Kawalerii Pancernej im. hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego stacjonuje w Żaganiu – pancernej stolicy polski. Jednostka wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Święto 34 Brygady obchodzone jest na pamiątkę walk o Drezno 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego w 1945 roku.

Tradycje brygady sięgają II wojny światowej i 4 Brygady Pancernej. Po wojnie oddział ten został przeniesiony do Tarnowa, gdzie zmieniono jego nazwę na 8 Pułk Czołgów Średnich i Artylerii Pancernej. W 1949 roku jednostka wróciła do Żagania. Jako jedna z pierwszych w polskiej armii została wyposażona w nowy, jak na tamte czasy sprzęt: czołgi T- 55, a później T-72.

W 1995 roku jednostka otrzymała nową nazwę i rozpoczęła kolejny etap rozwoju, już jako 34 Brygada Kawalerii Pancernej. W styczniu 1995 roku przybyły do niej pierwsze czołgi PT-91 „Twardy”.


Obecnie poza dowództwem i sztabem w skład 34 Brygady wchodzą: 1 Brabancki Batalion Czołgów, 2 Flandryjski Batalion Czołgów, batalion zmechanizowany, batalion logistyczny, batalion dowodzenia, Drezdeński Dywizjon Artylerii Samobieżnej, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza i kompania saperów.

Żołnierze 34 Brygady doświadczenie bojowe zdobywali na misjach w Iraku i Afganistanie. Pod Hindukuszem zajmowali się także szkoleniem armii afgańskiej. W Polsce zasłynęli w 1997 roku, gdy z ogromnym zaangażowaniem ratowali ludzi podczas powodzi. Pomagali m.in. ewakuować Ostrów Tumski we Wrocławiu oraz wiele innych miejscowości w ówczesnych województwach jeleniogórskim, wrocławskim i zielonogórskim.

MKS

autor zdjęć: kpt. Rafał Nowak, arch. 34 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Jedna misja, jeden zespół
Większe dotacje na budowę strzelnic
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 3
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Umarły dla świata
Nowa misja i nowy sprzęt
Polskie firmy na targach w Londynie
Defendery 2019 – część 4
Iranian Chess Game
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Warszawa – miasto nieujarzmione
Nowy wiceminister w MON
Oko na Europę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi na wysokościach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Kosmiczny gość
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Robot” w akcji
Przetrwać do świtu
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Chorwacki test polskich kadetów
Historia Liberatora wyjaśniona
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Samochód do desantowania
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Zapal światło dla ofiar Katynia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cienka niebieska linia
Głos (z) płonącej Warszawy
Irańskie szachy
Rok Żelaznej Dywizji
Klasy wojskowe po nowemu
Thin Blue Line
Polska nie pozostanie osamotniona
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Śląskie sceny z życia
Walka i dyplomacja
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO