moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dwie dychy” dla Bruna

Bruno to dwuletni syn jednego z komandosów Formozy. Chłopczyk od urodzenia zmaga się z poważnymi chorobami. Potrzebuje ciągłej rehabilitacji, aby w przyszłości móc normalnie żyć. Sympatycy wojsk specjalnych oraz komandosi postanowili zorganizować bieg charytatywny. Dochód z imprezy ma być w całości przekazany na pomoc Brunowi.

– Poruszyła nas jego historia. Ojciec Bruna daje świadectwo odwagi i poświęcenia dla kraju, służąc w jednej z najlepszych jednostek w kraju, a być może i na świecie. Rodzicom nie uda się pokryć samodzielnie ogromnych wydatków związanych z leczeniem syna – mówi Ram z SGO, jeden z organizatorów biegu. Koszt półgodzinnej sesji rehabilitacyjnej to 50 zł. Specjalistyczne zajęcia na basenie to wydatek 60 zł za 45 minut. A za udział w turnusie rehabilitacyjnym trzeba zapłacić 5 000 zł. A bez tych wydatków Bruno nie ma szans na normalne życie.

Dlatego członkowie SGO, grupy pasjonatów jednostek specjalnych, postanowili zorganizować bieg, z którego dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Bruna. Impreza odbędzie się 12 kwietnia na plaży w Gdańsku. Może w niej wziąć udział każdy, kto chce pomóc synowi żołnierza Formozy. Do wyboru będą dwa dystanse: 10- i 20-kilometrowy. Jak zapewniają organizatorzy trasy, różnią się wyłącznie długością. 10-kilometrowa prowadzi od hotelu Marina Wellness Center w Gdańsku, przez Molo Sopot i okolice Molo Brzeźno. Meta znajduje się przy hotelu Marina Wellness Center. Bardziej doświadczeni mogą startować w biegu na 20 kilometrów: od Marina Wellness Center przezMolo Orłowo, okolice Molo Brzeźno do Marina Wellness Center. W tej kategorii pobiegną również morscy specjalsi z Formozy.

– Poruszanie się po piasku nie należy do najlżejszych – ostrzega Goofy Paramedic, żołnierz Formozy, który jest współorganizatorem imprezy. Prócz tego zawodnicy będą musieli pokonać dwa rwące potoki wpływające do Zatoki Gdańskiej.

W biegu wezmą udział również tajemniczy zawodnicy w krawatach, którzy, jak prawdziwi dżentelmeni, pomogą przeprawić się przez wodę, tym którzy będą tego potrzebowali. – Bieg dla Bruna to nie są typowe zawody, postanowiliśmy więc zrobić wszystko, by jego uczestnicy po prostu dobrze się bawili – mówi Ram.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w biegu? – Trzeba przyjść 12 kwietnia o godzinie 9.30 na plażę, która znajduje się na wysokości hotelu Marina WellnessCenter. Spotykamy się przy wejściu numer 78 – wyjaśnia Goofy. – Pakiet startowy kosztuje 20 złotych. Tak naprawdę jest to darowizna, którą w całości przekażemy rodzicom Bruna. Pieniądze będzie zbierał specjalnie powołany komitet społeczny.

Oczywiście wpłata może być wyższa. Każdy kto wpłaci więcej niż 50 złotych, otrzyma specjalnie przygotowaną koszulkę.

Na bieg nie można rejestrować się drogą elektroniczną. – Zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, ponieważ zgłoszeń było tak dużo, że zapychały nam skrzynkę pocztową – wyjaśnia dowódca SGO. – Do tej pory dostaliśmy drogą elektroniczną prawie 500 zgłoszeń.

Mimo że bieg nie będzie miał nic wspólnego z zawodami, to członkowie SGO wprowadzili do niego mały element współzawodnictwa. – Lubimy rywalizację, więc rzucamy wyzwanie uczestnikom biegu: dogońcie nas! – Pierwsza osoba, która przegoni naszego zawodnika ubranego w pełne wyposażenie operacyjne, podobne do wyposażenia komandosów Formozy, na trasie Marina – Molo Sopot, otrzyma „plecak doświadczeń” ufundowany przez jednego ze sponsorów – wyjaśnia Ram.

Organizatorzy biegu nie będą prowadzić klasyfikacji. – Na mecie będzie znajdował się zegar, a obok stand i karta, na której każdy zawodnik będzie mógł wpisać swój wynik oraz jakieś miłe słowo dla Bruna i jego rodziców. Wszystkie karty z wynikami i wpisami przekażemy rodzicom Bruna – dodaje Goofy. – Mamy też pamiątkę dla zawodników. Na numerze startowym każdego z nich będzie miejsce na wpis czasu, w jakim udało mu się przebiec trasę.

Patronat nad biegiem objął dowódca Formozy.

SGO to grupa pasjonatów jednostek specjalnych. Aktywnie współpracują z byłymi operatorami policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Ich celem jest naśladowanie postawy elity sił zbrojnych. Spędzają setki godzin na szkoleniach i treningach, a spotkać ich można na trasach najtrudniejszych biegów organizowanych w kraju.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Arch. SGO

dodaj komentarz

komentarze


Jani, Miraculously Saved
 
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Black Jack ściąga do Polski
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Razem się szkolą, razem walczą
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Thin Blue Line
Eksperyment z przywództwa
101 lat Niepodległej!
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Awanse na 11 listopada
Logistycy w akcji
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
T-72 strzelają na poligonie
Niechciany traktat
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Codziennie składamy legunom raport
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Polacy świętowali niepodległość
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrona bez polityki
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Wyzwania polskiej fotoniki
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
GROM na kursie działań specjalnych
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wojsko na Biegu Niepodległości
Mroczne serce okupowanej Europy
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wołyńskie lwie serca
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowa spółka lotnicza PGZ
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Podaruj upominek kombatantowi
Symbol zaklęty w dacie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
68W Means Lifesaver
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Tyraliera terytorialsów
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
PESCO z polskim projektem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO