moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia sprawdza gotowość rezerwistów

Blisko pół tysiąca Polaków dostanie w najbliższym czasie wezwanie na ćwiczenia. Wojsko chce w ten sposób sprawdzić gotowość rezerwistów. Ma to być także test weryfikujący możliwości mobilizacyjne jednostek. To rutynowe działanie, choć ćwiczenia na tak dużą skalę odbyły się ostatnio siedem lat temu.

Wojsko chce wezwać na ćwiczenia około 500 rezerwistów. – Zostaną oni powołani w trybie natychmiastowego stawiennictwa – podaje płk Jacek Sońta, rzecznik Ministra Obrony Narodowej. Oznacza to, że osoba, której zostanie wręczone wezwanie będzie musiała w krótkim czasie stawić się do wybranej jednostki. Niektórzy będą na to mieli zaledwie cztery godziny. Na miejscu rezerwiści zostaną umundurowani i wyposażeni. Następnie wezmą udział w krótkim szkoleniu razem z żołnierzami zawodowymi.

MON chce sprawdzić jak działa cały system mobilizacyjny. Dlatego zweryfikuje nie tylko gotowość samych rezerwistów. Oceniane będą również jednostki, których zadaniem jest przyjęcie w bardzo szybkim czasie dużej liczby rezerwistów. Sprawnością muszą się też wykazać Wojewódzkie Sztaby Wojskowe oraz Wojskowe Komendy Uzupełnień. Przy okazji ćwiczeń zostaną przetestowane nowe procedury kierowania mobilizacją. – Tego typu działanie pozwala na dokonanie oceny poprawności funkcjonowania jednostki wojskowej, w której przeprowadza się mobilizacyjne rozwinięcie z powołaniem rezerwistów włącznie, jak też organów terenowej administracji wojskowej odpowiedzialnych za prowadzenie działań związanych z powoływaniem rezerw osobowych – wyjaśnia płk Jacek Sońta.

Ćwiczenia z udziałem wezwanych rezerwistów są działaniem rutynowym. Choć ostatnie, przeprowadzone na tak dużą skalę odbyły się 7 lat temu. Najbliższe ćwiczenie z udziałem około 500 rezerwistów, nie będzie jedyne w tym roku. Zgodnie z planami Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w 2015 roku na ćwiczenia zostanie wezwanych około 12 tysięcy rezerwistów.

Karty mobilizacyjne mogą zostać dostarczone przez listonoszy ale także policjanów oraz przedstawicieli samorządu: wójtów lub burmistrzów. Wezwani na ćwiczenia rezerwiści powinni stawić się w jednostkach z dowodem osobistym, książeczką wojskową.

JT/MON

autor zdjęć: Michał Dudek

dodaj komentarz

komentarze

~160
1427226900
To przykre, że telewizja podaje błędne informacje, rezerwista musi w ciągu czterech godz. wyruszyć do jednostki a nie w niej się stawić. Panowie redaktorzy więcej wiedzy na tema który przekazujecie!
1B-A3-4D-E1
~lucek
1427213580
http://www.sgwp.wp.mil.pl/pl/1_1208.html tu jest napisane kogo to dotyczy, tych którzy byli w wojsku a przeszli do rezerwy, w myśl tego co tam jest napisane np studenci itp którzy dostali kategorię ale w Wojsku nie było mogą spać spokojnie.
7F-F5-3E-8F
~yak
1427181240
Wyposażenie rezerwistów ze zdjęcia porazi każdego przeciwnika :D
36-05-1B-FD
~mrowa
1427134920
a ciekawe jak ktos jest po za granicami Polski to co tez musi sie wstawic ?
7E-C2-52-9B
~1
1427131320
Ćwiczenia obowiązują tylko tych, którzy kiedyś byli w wojsku, czy też takich, Którzy nie byli i z automatu zostali przeniesieni do rezerwy?
CB-ED-FA-2F
~ziber
1427113860
Jestem po studium wojskowym jeszcze jak było organizowane przez Akademię Morską, zawsze jestem chętny na szkolenie ;p w dzisiejszych czasach nie tylko ze wschodu zagrożenie nadchodzi także jest stwór "panstwo islamskie"
F6-63-0F-79
~workout
1427110080
Cieniasy,taką armię chcecie tworzyć,ja mam ksiażeczkę wojskową zawsze na miejscu,a zdrowie wystarczające aby bronić Rodziny i Ziemi Polskiej,mój czas stawiennictwa w jednostce wojskowej oceniam na 30 min.
77-B0-39-63
~mbnr
1427104560
jak rozumiem wezwanie jest decyzją administracyjną a od takiej przysługuje odwołanie jak to wygląda w praktyce (pytam z ciekawości jak ta kwestia jest rozwiązana) jak jest tak jak podejrzewam to gdy wezwany np. napisze i wyśle odwołanie listem poleconym do chwili rozpatrzenia odwołania skutecznie nie musi stawić się w jednostce nawet jakby doręczenie odwołania zajęło 1 dzień a informacja o negatywnym rozpatrzeniu została przekazana telefonicznie to i tak legalnie może opóźnić mobilizację.
F3-04-3B-C5
~ja
1427062560
~Tomi.... pracodawca w takiej sytuacji, jak pisze Misiek, zwalnia go i przyjmuje nowego na jego stanowisko. Pracodawca nie zrobi problemów MONowi (MON jest sam w sobie problematyczny) bo z MONem nie wygra. Zrobi problem Miśkowi i nawet mu nie podziękuje za dotychczasową pracę. Widzę że nie znasz wszystkich realiów tego świata... w Polsce.
20-3C-5D-DD
~rechot
1427052600
Kiedy zmiana rozporzadzenia wchodziła parę dni temu w życie WKU uspokajało, że chodzi wyłącznie o szkolenia ochotników - teraz wyłazi szydło z worka...
AF-92-10-54
~Tomi
1427038620
misiek.... pracodawca na takie coś jest zobowiązany Tobie to usprawiedliwić... jeśli będzie robił problemy to grozi mu chyba kara więzienia czy też grzywny ... a po Ciebie przyjadą panowie w czerwonych beretach i wszystko... poza tym 500 osób biorąc od uwagę cały nasz kraj... to wcale nie musi trafić na szarego człowieka
1F-8F-AC-BC
~Misiek
1427022480
Po pierwsze: co to jest książeczka zdrowia? bo ja tego nie widziałem już kilka lat. Po drugie: książeczki wojskowej to ja bede szukal z 5h, a co dopiero dotrzeć do jednostki w 4. Po trzecie: mam swoje zobowiązania w pracy i nie moge sobie jechać na "wakacje", bo strace pieniądze, a mój pracodawca kontrahentów.
ED-4C-A0-BB
~SlRapu
1427019780
500 osób to jest wielka skala?hah
58-62-33-E4

Klasy wojskowe po nowemu
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Chorwacki test polskich kadetów
Awaryjny most gotowy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wrzesień ’39 na południu Polski
Kosmiczny gość
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 4
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Defendery 2019
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Defendery 2019 – część 3
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Podstawa silnego przemysłu
Niszczyciele czołgów z PGZ
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Irańskie szachy
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Głos (z) płonącej Warszawy
Cienka niebieska linia
Iranian Chess Game
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Większe dotacje na budowę strzelnic
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polskie firmy na targach w Londynie
Rozpoczynamy nową erę
Warszawa – miasto nieujarzmione
Terytorialsi na wysokościach
Historia Liberatora wyjaśniona
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polska nie pozostanie osamotniona
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Robot” w akcji
Przetrwać do świtu
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rok Żelaznej Dywizji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Walka i dyplomacja
Nowa misja i nowy sprzęt
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Defendery 2019 – część 2
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
DSEI dla ludzi morza
Sprawdzają Brutusa
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Umarły dla świata
Oko na Europę
Thin Blue Line
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Śląskie sceny z życia
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO