moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowoczesne celowniki „Rubin” dla żołnierzy

Zbudowane przez polskich inżynierów celowniki termowizyjne SCT Rubin umożliwiają obserwację oraz prowadzenie ognia bez względu na warunki pogodowe, w dzień i w nocy. Polska armia chce kupić kolejną partię tych urządzeń. Za 1099 sztuk Rubinów wojsko zapłaci około 90 milionów złotych.


Przemysłowe Centrum Optyki z Warszawy, które jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to jedna z najbardziej innowacyjnych polskich firm obronnych. Opracowane przez inżynierów z PCO urządzenia optoelektroniczne, w tym wszelkiej maści celowniki, są od dawna na wyposażeniu polskich żołnierzy.

Jednym z najnowszych produktów warszawskiej firmy są celowniki SCT Rubin. Dzięki niechłodzonej matrycy mikrobolometrycznej urządzenia dostarczają wysokiej jakości obraz termowizyjny, umożliwiający wykrycie i identyfikację celów nawet z odległości 1200 metrów. Celowniki są też skuteczne bez względu na warunki oświetlenia (np. w nocy) i niekorzystne warunki atmosferyczne (np. mgłę lub deszcz).

REKLAMA

Film: PCO

Co bardzo istotne, żołnierz widzi obraz termowizyjny albo w okularze celownika – uruchamiającym się po przysunięciu oka strzelca, albo w wyświetlaczu nahełmowym, dzięki któremu może on prowadzić ogień zza przeszkody – np. rogu budynku.

Rubiny mają być częścią dopiero opracowywanego systemu żołnierza przyszłości o nazwie Tytan. Są już jednak na wyposażeniu naszych wojskowych. Pierwszą partię – 200 sztuk armia kupiła w 2013 roku, kolejną, również liczącą 200 sztuk w 2014 roku. Celowniki trafiły m.in. do żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, którzy kilka tygodni temu testowali je na drawskim poligonie.

– Było to pierwsze tego typu strzelanie w brygadzie. Zebrane przez nas wnioski, dotyczące przygotowywania celów i stanowisk ogniowych oraz samych celowników, przekażemy przełożonym – mówi kapitan Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy Błękitnej Brygady.

Wkrótce Rubiny trafią do innych jednostek wojsk lądowych. Inspektorat Uzbrojenia MON zamierza w tym roku podpisać kontrakt na dostawę ponad 1099 celowników. Negocjacje handlowe z ich producentem ruszą w najbliższych dniach i jak informuje ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowa Inspektoratu Uzbrojenia MON, szczegóły takie, jak na przykład harmonogram dostaw, będą dopiero ustalane.

Ponieważ przy poprzednich dwóch umowach (na 200 sztuk każda) cena jednostkowa celownika SCT Rubin kształtowała się w granicach osiemdziesięciu tysięcy złotych, należy oczekiwać, że za ponad tysiąc sztuk polska armia będzie musiała zapłacić około dziewięćdziesięciu milionów złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fot.: arch. PCO

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - JnwK
1427273100
80 tyś. może to za cały system a celownik to tylko końcówka jego. Jak ma to życie ratować, dawać przewagę- trudna . Niech łoży te 70 % które nie chce , nie umie walczyć.
4B-26-E9-39
~add
1427236380
Przecież to jakieś wariactwo. 80 tys. zł za 1 celownik ??? Ciekawe co dadzą takie celowniki termowizyjne jak np. Rosjanie kupili w Szwajcarii materiały które nie przepuszczają promieniowania podczerwonego.
9E-36-39-C0
~rysiek
1427152440
No bez jaj !! Wszędzie na całym świecie im większe zamówienie tym niższa cena tylko nie w Polsce ?!! Nawet amerykanie się trochę opamiętali i dali niższą ceną na swoje rakiety !!
84-14-8A-2C
~Katol
1427111160
~vladimir- po jednym na 2 szeregowych. sowieckie metody, magazynek dla jednego, karabin dla drugiego
4B-26-E9-39
~high price
1427109840
Mega nowoczesna optyka sprawna w kazdych warunkach... po suchym przeliczeniu daje ponad 80000zl za sztuke. Wierze w wysokie koszty technologi, ale to wydaje mi sie mocno naciagane.
95-E6-0C-EC
~vladimir
1427108160
Wojsko ma docelowo zamówić 14,000 tys pełnych zestawów.
14-24-52-98
~ark
1427100540
Mam nadzieję, że produkt jest o niebo lepszy, od poziomu oficjalnego filmu reklamowego z "...wyświetlacz nachełomowy...". Nie dość, że w grę wchodzi tzw. literówka, to pomijając ją , dochodzi jeszcze błąd ortograficzny. Zęby bolą, jak się to widzi ...
99-EC-3F-C2
~djbuzka
1427097600
Trzymam kciuki,żeby to się udało,choć to kropla w morzu.Nie potrzeba wielkiej armii,wystarczy mniej żołnierzy ale tak wyposażonych.
6D-EF-1B-2B
~Katol - Jnw
1427096340
Proponuję trzymać broń nie równolegle tylko prostopadle magazynkiem do tułowia. Wtedy nie trzeba wystawiać dłoni zza przeszkody. Chyba , że oprogramowanie nie radzi sobie z odwróceniem optyki.
4B-26-E9-39
~abc
1427095260
WP nie jest w stanie wymiany sortów przeprowadzić, a się za wyższe technologie łapie...
0E-31-E8-A7

Obrady ministrów obrony NATO
 
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Kwalifikacja odbędzie się …
Malutka na poligonie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jest Warszawa
Wojsko – plan na życie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Dama odeszła do historii
Nurkowie w głębinach
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Żołnierze testują nauczycieli
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Pandemię pokonamy szczepieniami
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Armia Fight Night znów w akcji
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
WBH upublicznia swoje archiwa
Pustynna burza wokół Husajna
Żydzi od Andersa
Jakie zmiany w mundurówce?
Komandosi znad Garigliano
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Symulator Orlika w Dęblinie
Na straży niebieskiej linii
Dołącz do zawodowców
VIII zmiana PKW gotowa na misję
We Never Stop
Daglezje na większe przeprawy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Telefon dla seniora
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Kutno w sieci LogHubs
Agenci wywiadu na bobslejach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Trudny egzamin przed misją
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Trudny rok na misjach
Wojsko walczy z COVID-19
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Co musi umieć kierowca czołgu
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Kierunek: Litwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Na rozgrzewkę – zapasy
155 mm dla US Army
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Komisje sejmowe o umowie z USA
Hartowanie spadochroniarzy
Ferie z gwiazdami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO