moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Złoto Lewandowskiego, srebro Cichockiej

Szer. Marcin Lewandowski zdobył złoty medal w biegu na 800 m podczas ostatniego dnia 33. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce. Druga na dystansie 1500 m była szer. rez. Angelika Cichocka. Srebrny medal zdobyła też sztafeta 4x400 m mężczyzn, a brąz - sztafeta 4x400 m kobiet.

Szer. Marcin Lewandowski – złoty medalista Halowych Mistrzostw Europy w Pradze w biegu na 800 m.

W biegu po złoto szer. Marcin Lewandowski z bydgoskiego WZS i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz triumfował z czasem 1 min 46,67 s. Drugi był Irlandczyk Mark English (jego wynik: 1.47,20), a trzeci Holender Thijmen Kupers (1.47,25). Polak od samego początku kontrolował przebieg rywalizacji. – Bałem się trochę, bo w finałach Marcinowi zdarzały się różne historie. Liczyłem jednak na złoto i bardzo się cieszę z jego zwycięstwa – mówi ppłk Dariusz Bednarek, szef bydgoskiego WZS i wiceprezes CWZS Zawisza.

Przed rokiem na mistrzostwach świata w Sopocie Lewandowski wbiegł na metę jako trzeci. Po biegu jednak został zdyskwalifikowany przez sędziów za przekroczenie na ostatnim wirażu wewnętrznej linii na bieżni. W Pradze reprezentant Zawiszy wypracował przewagę na ponad 100 m przed finiszem. Lewandowski w swojej karierze już był najlepszy na Starym Kontynencie. W 2010 roku zdobył w Barcelonie złoto na otwartym stadionie. Jest też halowym wicemistrzem Europy z 2011 roku – srebro wywalczył w Paryżu.

Szer. Marcin Lewandowski (na drugiej pozycji) podczas biegu po złoto na tegorocznych Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu.

Szer. rez. Angelika Cichocka przed rokiem zdobyła tytuł halowej wicemistrzyni świata w biegu na 800 m. W Pradze podopieczna Tomasza Lewandowskiego, starszego brata szer. Marcina Lewandowskiego, wywalczyła srebro na dystansie 1500 m. Polka, z czasem 4 min 10,53 s, przegrała tylko z Holenderką Sifan Hassan. Brąz zdobyła Włoszka Federica Del Buono, a dwie pozostałe reprezentantki Polski finiszowały na czwartej pozycji – Katarzyna Broniatowska i ósmej – Renata Pliś. Holenderka narzuciła mocne tempo i szybko oderwała się od rywalek. Ostatnie okrążenie rozpoczęła z kilkunastometrową przewagą nad goniącą ją grupą, na której czoło wysunęła się Cichocka na 200 m przed metą. Polka bez problemów zbliżyła się do tracącej siły Hassan. Holenderce jednak udało się obronić złoto. Wyprzedziła Polkę o 1,49 s.

Szer. rez. Angelika Cichocka (na prowadzeniu) w walce o złoty medal Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu.  

W Pradze w konkurencjach kończących mistrzostwa Starego Kontynentu panowie wywalczyli srebro, a panie brąz. Na ostatnich zmianach w sztafecie mężczyzn pobiegli żołnierze: szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina. Biało-czerwoni z czasem 3 min 2,97 s ustanowili rekord kraju. Polacy przegrali o 0,10 s z Belgami. Brąz zdobyli Czesi z wynikiem 3 min 4,09 s.

Oprócz reprezentantów wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław w sztafecie pobiegli: na pierwszej zmianie – Karol Zalewski (zawodnik KS AZS UWM Olsztyn) i na drugiej – Rafał Omelko (KS AZS AWF Wrocław). Warto przypomnieć, że w zeszłym roku „lisowczycy” (tak są nazywani nasi czterystumetrowcy – od nazwiska Józefa Lisowskiego, wieloletniego trenera kadry biegaczy na 400 m, na co dzień związanego z WKS Śląsk Wrocław) zdobyli dwa brązowe medale podczas XXII Mistrzostw Europy w Zurychu: indywidualnie szer. Jakub Krzewina i w sztafecie 4x400 m (Polacy biegli w składzie: Omelko, st. mar. Kacper Kozłowski, Krawczuk, Krzewina).

„Lisowczycy” na medal. Od lewej szer. Łukasz Krawczuk, szer. Jakub Krzewina i Rafał Omelko.

W sztafecie 4x400 m kobiet brąz wywalczyły: Joanna Linkiewicz (KS AZS AWF Wrocław), Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin), Monika Szczęsna (AZS AWF Katowice) i Justyna Święty (AZS AWF Katowice). Polki uzyskały czas 3 min 31, 90 s. Pierwsze – o 0,29 s – przed naszymi reprezentantkami finiszowały Francuzki. Druga wpadła na metę Brytyjka, a czwarta Czeszka.
 
Ostatniego dnia mistrzostw w Pradze startowała też st. szer. Marika Popowicz. Reprezentantka bydgoskiego WZS i CWZS Zawisza walczyła o awans do finału biegu na 60 m. W kwalifikacjach uzyskała czas 7,34 s. W półfinale pobiegła wolniej o 0,04 s. W swojej serii zajęła siódme miejsce i nie zakwalifikowała się do finałowej rozgrywki. Natomiast awans z pierwszej serii zapewniła sobie druga z Polek Ewa Swoboda. Nasza utalentowana juniorka była czwarta. W finale 17-latka z Żor znalazła się na ósmej pozycji. Wynikiem 7,20 s ustanowiła swój rekord życiowy, a zarazem rekord Europy juniorek.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Z maratonu programowania do wojska
Pamięć o tragedii
Agresja sowieckiego kolosa
Kosmiczny gość
Oko na Europę
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Defendery 2019 – część 3
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Rok Żelaznej Dywizji
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wojsko wraca do Łomży
Nowy wiceminister w MON
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wrzesień ’39 na południu Polski
Iranian Chess Game
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na wysokościach
Walka i dyplomacja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jedna misja, jeden zespół
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
W Indiach mieli swój drugi dom
GROM Challenge
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Chorwacki test polskich kadetów
Umarły dla świata
Głos (z) płonącej Warszawy
Polska nie pozostanie osamotniona
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Modernizacja Sokołów
Zapal światło dla ofiar Katynia
Defendery 2019 – część 4
Thin Blue Line
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Historia Liberatora wyjaśniona
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Śląskie sceny z życia
Stalin czekał i kalkulował
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Sprawdzają Brutusa
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Samochód do desantowania
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Polskie firmy na targach w Londynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO