moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugi Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy

W 2014 roku marynarce wojennej wyrosły kolejne „Polskie kły”. W grudniu podpisany został kontrakt na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Jednostka uzbrojona będzie w pociski NSM klasy ziemia–woda o zasięgu dwustu kilometrów. Wejdzie on w skład Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.


Produkowane przez firmę Konsgberg rakiety Naval Strike Missile – NSM – ważą ponad czterysta kilogramów i mają cztery metry długości, 70 centymetrów szerokości, a rozpiętość ich skrzydeł w czasie lotu wynosi 1,4 metra.

Pociski, które osiągają prędkość ponad tysiąca kilometrów na godzinę i uzbrojone są w ważącą około sto trzydzieści kilogramów głowicę, mają zasięg około dwustu kilometrów. Układ naprowadzania norweskiej rakiety wykorzystuje zarówno platformę nawigacji bezwładnościowej (inercyjnej), jak i wysokościomierz laserowy, moduł GPS oraz pasywny, działający w podczerwieni system obrazowania. Rakiety opracowane przez Norwegów są obecnie jednymi z najnowocześniejszych pocisków w swojej klasie.

W 2008 roku Polska stała się pierwszym zagranicznym użytkownikiem rakiet NSM. W ramach podpisanego wówczas kontraktu zamówiliśmy Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy składający się z: sześciu wyrzutni rakietowych (po cztery pociski każda), sześciu wozów kierowania uzbrojeniem, trzech mobilnych centrów łączności, trzech wozów dowodzenia, dwóch samochodów transportowo-załadowczych, dwóch stacji radiolokacyjnych TRS-15C oraz warsztatu specjalistycznego.

W 2013 roku Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej, zapowiedział, że w ramach wzmacniania rakietowego potencjału odstraszania kupimy drugi dywizjon rakietowy. Umowa w tej sprawie podpisana została w grudniu 2014 roku.

Odpowiedzialny za zakupy nowego uzbrojenia wiceminister Czesław Mroczek podkreślał wówczas, że rozmowy handlowe z norweską firmą nie należały do łatwych. – Były trudne, ponieważ oczekiwaliśmy poważnego transferu technologii z punktu widzenia zbudowania, ale też utrzymania w gotowości bojowej całego systemu – powiedział i podkreślił, że polskiej stronie udało się wynegocjować „satysfakcjonujący zakres offsetu”.

– Umowa przewiduje utworzenie w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce centrum serwisowania rakiet NSM, które będzie docelowo dysponować zdolnościami obsługowo-naprawczymi umożliwiającymi prowadzenie serwisowania, naprawy i sprawdzenie kierowanych pocisków rakietowych NSM – podkreślał minister Mroczek.

Drugi Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy ma trafić do armii w 2018 roku i wejdzie w skład Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic, która powstała 1 stycznia 2015 roku na bazie 1 NDR.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
 
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Działalność firm na rzecz obronności
Kierunek: Afganistan
Zmiany w przepisach mundurowych
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Jak zginął „Ponury”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Miroslawiec Up
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Likwidacja komendanta Junka
Memory Gives Us Wings
Rydwany dżihadu
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
„Air Force One” na Cytadeli
Ekonowinki na poligonie
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Fleet of the Future
Pierwszy krok do „Mewy”
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Chemicy w akcji
Tu się zadań nie wybiera
Polski wkład w operację „Overlord”
Kontroler na bojowo
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
The Chariots of Jihad
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Logistyka dla Leopardów
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Flota przyszłości
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Medale dla uczestników walk w Karbali
„Dragon” na Bałtyku
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Następcy Herculesów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Half-Open Gate to Hell
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Marynarze pomogli prokuraturze
Mapa z głębin morza
Rusza cyberkomponent WOT-u
Trudny sojusz partyzantów
F-16 wracają do Polski
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
„Puma” naciera
Curious about Poland

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO