moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie wsparcie szkoleniowe dla ukraińskiej armii

Polscy instruktorzy mogą wziąć udział w szkoleniu ukraińskich podoficerów. Ostateczna decyzja ma zapaść w marcu, po spotkaniu przedstawicieli polskiego i ukraińskiego resortu obrony. Za kilka dni na Ukrainę wyjedzie generał Bogusław Pacek, pełnomocnik szefa MON.

Wojskowa współpraca Polski i Ukrainy trwa od wielu lat. Na zdjęciu żołnierze na wspólnych ćwiczeniach pod kryptonimem „Kozacki step 2011”.

– Polska już wspiera Ukrainę w działaniach edukacyjno-szkoleniowych. Eksperci z pięciu polskich uczelni wojskowych opracowali razem z ukraińskimi specjalistami reformę systemu edukacji wojskowej – mówi gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony i lider przygotowania programów szkoleniowych dla armii ukraińskiej. Generał dodaje, że strona ukraińska zaakceptowała przedstawione wówczas propozycje reform. – W grudniu ubiegłego roku przeprowadziliśmy na Ukrainie rekonesans. Byliśmy w dwóch ośrodkach szkoleniowych – w Jaworowie i Desnie. Wspólnie z Ukraińcami ustaliliśmy poszczególne etapy realizacji reformy – mówi gen. Pacek.

Ukraińskie MON zwróciło się do NATO o pomoc w szkoleniu ich armii. – Na razie z naszej strony nie zapadły ostateczne decyzje, ale skłaniamy się do tego, by na Ukrainę wysłać żołnierzy, którzy będą szkolić ukraińskich instruktorów. Ci z kolei przekażą wiedzę z zakresu dowodzenia podległym żołnierzom – mówi gen. Pacek.

Wcześniej decyzję o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę podjął premier Wielkiej Brytanii David Cameron. – Ważna decyzja GB o wsparciu szkoleniowym armii ukraińskiej. Taki jest też cel brygady polsko-ukraińsko-litewskiej, którą powołaliśmy we wrześniu 2014 roku – skomentował na Twitterze Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony.

Brygada LITPOLUKRBRIG jest tworzona w Lublinie. Jej zadaniem będzie organizowanie wspólnych ćwiczeń i szkoleń. Ma ona liczyć 4,5 tys. żołnierzy.

Jacek Sońta, rzecznik resortu obrony, mówi, że w MON trwa ustalanie szczegółów, m.in. ilu żołnierzy i kiedy wyjedzie na Ukrainę. Ostateczna decyzja ma zapaść w marcu, po spotkaniu przedstawicieli polskiego i ukraińskiego resortu obrony.

Wsparcie szkoleniowe dla Ukrainy zadeklarowały też Stany Zjednoczone. Pentagon w przyszłym tygodniu wyśle od 5 do 10 żołnierzy, którzy przeprowadzą szkolenia medyczne. Natomiast Wielka Brytania zdecydowała o wysłaniu ponad 70 instruktorów. Będą oni prowadzić szkolenia z zakresu medycyny, logistyki, rozpoznania i wywiadu. Będą także szkolić ukraińską piechotę.

JT

autor zdjęć: arch. MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze

~Pc-expertus
1425256500
Trzeba pomoc ukrainie,bo po nich,przyszli by jeszcze gorsi rosjanie żadnych krwi
80-0D-A2-AE
~ja
1424964000
>A Rosjanie bić się potrafią. ... < Tam gdzie jest bieda i bezsens istnienia z tym związany tam bić się potrafią i bić się chcą. Tam gdzie dobrobyt nikt przy zdrowych zmysłach nie pozwoli sobie odebrać luksusu i unika wojen. Na Ukrainie mnogo oligarchów. Skoro to ich kra,j to niech wspomagają wojsko i walczą na wojnie. 7500dezerterów zanotowano na Ukrainie. Sprawy zwykle umarzano. Dlaczego inni mają nadstawiać za nich głowy skoro ONI nie utożsamiają się z własnym krajem.
5B-C0-63-67
~Katol - JnwK
1424941680
.. . wojnę może teraz jeszcze zakończyć tylko federalizacja Ukrainy.
4B-26-E9-39
~Katol
1424935920
Myślę, że to już my możemy się od Nich uczyć. Decyzja spóźniona o rok. teraz trzeba wysyłać Im pieniądze , pieniądze , uzbrojenie i pomóc w przejściu na NATO'wskie. Rosjanie jak zwykle wykazali się pragmatyzmem, elastycznością i skutecznością. Co prawda Ukraina była przez nich cały czas pilnowana i układana , by im nie zagrażać ale ostatnie miesiące pokazują determinacje i efekty. Rosjanie mają czas , mogą wyrywać przez lata kolejne miasta z Ukrainy grożąc globalnym konfliktem aż do Naddniestrza. Jedynym logicznym posunięciem choć spóźnionym jest ofensywa na Krym tutaj będą mieć znaczną przewagę (metody mogą wykorzystywać podobne do separatystów). to znacznie powiększyłoby koszty prowadzenia tej wojny przez FR. Póki Zachód nie wesprze Ukrainy konkretnymi kwotami i sprzętami to wojna będzie pełzała w kierunku zachodni . szczerze mówiąc jestem zdumiony skutecznością Rosjan, poziomem wyszkolenia ich wojsk, pełnym panowaniem nad konfliktem - nawet podczas negocjacji rozejmu wiedzieli ile dni potrzebują , by zamknąć okrążenie. Takie sukcesy zachęcają do dalszej ofensywy. FR prowadzi skuteczną, przemyślaną i zorganizowaną wojnę XXI wieku o której Zachód a tym bardziej Ukraina nie ma pojęcia. Bez poważnych środków i działań za 20-25 lat UE będzie miał granicę z FR w miejscowości Jassy. p.s. Rosjanie wiedzą ( pomimo "autyzmu") , że leniwy, opasły i bogaty zachód o wojnie nie myśli i , ze woli ginąć od hamburgerów. A Rosjanie bić się potrafią. ...
4B-26-E9-39
~ja
1424889900
Zdradzajcie im tajniki prowadzenia wojen a nadejdzie taki czas że wykorzystają je przeciwko wam jak było w Iraku, Afganistanie.
69-CE-AE-0A

Zielony, żółty czy czerwony?
 
Gotowi na arktyczne zimno
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Survival w Kosowie
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Spędź ferie z WOT
Saperzy rozminowują Kłaj
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Otwarte bramy Auschwitz
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Polska członkiem Eurokorpusu
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Misja nie tylko wojskowa
Keeping Guard on Integrity
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nauka kruszenia lodu
W Brukseli o przyszłości NATO
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Na wolność przez dwa mury
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Jak Perun z Piratem
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Walka, która poruszyła Europę
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Oczy na wschodnią flankę
Pierwszy krok do zawodowców
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Strzały na granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Zima, skały i kawalerzyści
Nowe garaże dla Leopardów
W BBN o sytuacji na granicy
Wiedza, która ratuje życie
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Rodzeństwo na medal
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Jakie zmiany dla podchorążych?
Legionowski szpital niemal gotowy
Na granicy (na razie) spokojniej
Konkurs pamięci o Katyniu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO