moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy i kanadyjscy szturmowcy w akcji

Ze śmigłowców Mi-8 żołnierze 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej desantowali się na dachy budynków. Organizowali „powietrzny check point”, aby uniemożliwić przemyt broni i amunicji rebeliantom. Z powietrza wspomagały ich śmigłowce W-3W Sokół. Kawalerzyści z Tomaszowa Mazowieckiego kończą szkolenie na poligonie w Wędrzynie.


– Podczas trwających cztery doby ćwiczeń taktycznych i ogniowych pododdział musiał udowodnić, że jest dobrze przygotowany do walki z przeciwnikiem w każdym terenie w trudnych warunkach atmosferycznych – mówi ppłk Piotr Gołos, dowódca 7 Batalionu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Ćwiczenia taktyczno-ogniowe pod kryptonimem „Ułan’15” odbyły się na poligonie w Wędrzynie. Polscy żołnierze ćwiczyli wspólnie z plutonem „November”, czyli ze zwiadowcami armii kanadyjskiej. Jednostka to lekka piechota zdolna do desantowania się z powietrza. Polskimi i kanadyjskimi żołnierzami dowodził por. Marcin Michalski, dowódca 2 Szwadronu.

– Nasze procedury postępowania na polu walki są zbliżone. A ćwiczenia „Ułan’15” udowodniły, że nasi żołnierze są dobrze przygotowani do współdziałania – podkreśla ppłk Gołos.


Na ćwiczenia wyjechało ponad 300 żołnierzy oraz 50 jednostek różnego rodzaju sprzętu i uzbrojenia. Szturmowcy mieli do dyspozycji także dwa śmigłowce Mi-8 z 1 Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej oraz dwa śmigłowce W-3W Sokół z 7 Dywizjonu Lotniczego z Nowego Glinika. Zadaniem Kanadyjczyków było wsparcie polskiego szwadronu i przekazywanie dowódcy informacji rozpoznawczych.

– Byłem pod sporym wrażeniem działania zwiadowców z Kanady: w sposób niezauważony podeszli bardzo blisko terenu zabudowanego, który mieliśmy zaatakować. Otrzymałem od nich wyczerpujące informacje o sile przeciwnika, rozmieszczeniu jego stanowisk ogniowych, miejsc, w których najlepiej zaatakować – mówi por. Marcin Michalski, dowódca szwadronu.

Żołnierze strzelali między innymi z moździerzy 98 mm, wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, zestawów artyleryjsko-rakietowych ZUR-23-2 KG. Do niszczenia celów używali także 12,7-milimetrowych karabinów wyborowych TOR, ręcznych karabinów maszynowych oraz 40-milimetrowych granatników przeciwpancernych RPG.

Zajęcia na poligonie w Wędrzynie szturmowcy zakończą 13 lutego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: 7BKPow

dodaj komentarz

komentarze


Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Debiut polskich Patriotów
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Zwycięska batalia o stolicę
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Święto Wojsk Lądowych
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Hekatomba na Woli
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Tukan na smyczy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Brytyjczycy na wschodniej straży
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Terytorialsi na pętli
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Dwie agresje, dwie okupacje
Niemiecki plan zniszczenia Polski
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Rekompensaty na nowych zasadach
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Czołgiści w ogniu
Największy transport Abramsów w tym roku
Kurs dla najlepszych w SERE
Pożegnanie z Columbią
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
NATO – jesteśmy z Polską
Z najlepszymi na planszy
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Husarz z polskim instruktorem
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Orlik na Alfę
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
„Road Runner” w Libanie
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Premier: prowokacja bez precedensu
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Świetne występy polskich żołnierzy
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Krok ku niezależności
Black Hawki nad Warszawą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielkie zbrojenia za Odrą
Brytyjczycy żegnają Malbork
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Defendery skompletowane
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO