moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Langusty i Dany ruszyły w pole

Artylerzyści z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca rozpoczęli zimowe szkolenie poligonowe. Wystrzelą 200 rakiet z wyrzutni WR-40 Langusta i ponad 30 pocisków ze 152 mm armatohaubic Dana. Będą strzelali z ręcznych granatników przeciwpancernych i rzucali granatami bojowymi.

– Trzytygodniowy pobyt w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Żaganiu wykorzystamy do przeprowadzenia zajęć i strzelań, których nie można zrealizować w garnizonie. Chcemy tutaj też przygotować się do jesiennych ćwiczeń dywizyjnych „Borsuk-15” oraz ćwiczeń „Dragon-15” – mówi płk Paweł Świtalski dowódca pułku.

Szkolenie w warunkach zimowych podzielono na trzy etapy. Przez pierwszy tydzień będą zgrywały się pododdziały na szczeblu plutonu i baterii. Żołnierze przeprowadzą ćwiczenia ze strzelania z granatników RPG-7 i rzutu granatem bojowym oraz trening kierowania ogniem pod kryptonimem „Zamieć-15”.

Ponieważ na polu walki obsługi wyrzutni i armatohaubic muszą umieć ukryć swój sprzęt przed ogniem nieprzyjaciela, artylerzyści, pod okiem instruktorów, zmienią się w saperów. Będą się uczyć, jak metodą ogniową stworzyć stanowiska. Dowiedzą się, ile trotylu trzeba umieścić w ziemi, aby po zdetonowaniu powstał okop, w którym zmieści się wyrzutnia na podwoziu ciężarowego Jelcza.

Testowanie rakietowców

W drugim tygodniu artylerzystów czekają ćwiczenia taktyczno-ogniowe pod kryptonimem „Langusta 15”. Sprawdzianowi zostanie poddana 3 Bateria 3 Dywizjonu Rakietowego. W trakcie zajęć poligonowych 3 Dywizjon Rakietowy będzie uzupełniony żołnierzami NSR, którzy zostali powołani na ćwiczenia rotacyjne. W sumie w szkoleniu pułku weźmie udział blisko 50 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. – Rezerwiści przychodzą na ćwiczenia nie po raz pierwszy. Mam doświadczonych dowódców baterii, którzy potrafią dobrze przygotować ich do działania – zapewnia mjr Piotr Kobyłecki, dowódca 3 Dywizjonu.

Ogień z 400 luf

Z koszar w Bolesławcu na poligon wyjechali niemal wszyscy artylerzyści. – W jednostce pozostali tylko żołnierze niezbędni do zapewnienia jej codziennego funkcjonowania – mówi szef sekcji operacyjnej mjr Szymon Czerwiński. Artylerzyści zabrali na poligon ponad 100 sztuk różnego rodzaju sprzętu, m.in. wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta, armatohaubice Dana, nowoczesny radar rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, stacje meteorologiczne Bar oraz specjalistyczne wozy dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego.

Podczas jednego z epizodów szkolenia odbędzie się kierowanie ogniem dywizjonu rakietowego. Na stanowiska ogniowe wyjedzie wówczas 10 wyrzutni Langusta. Każda z nich jest uzbrojona w 40 luf kalibru 122 mm. Na linii otwarcia ognia znajdzie się więc jednorazowo 400 luf zdolnych skutecznie zniszczyć fortyfikacje, umocnienia i budowle przeciwnika na powierzchni kilkunastu hektarów w odległości 30 kilometrów. W warunkach poligonowych artylerzyści nie oddadzą jednak tak zmasowanej salwy. Wystrzelą blisko 200 rakiet oraz 30 sztuk 152 mm pocisków z armatohaubic Dana. Z konieczności będą prowadzili ogień na krótszych dystansach. Ich pociski będą raziły cele oddalone o około 7 kilometrów.

Szkolenie artylerzystów potrwa do 19 lutego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. 23 Pułku Artylerii

dodaj komentarz

komentarze

~tomo
1423236000
Dokładnie skoro nie mamy pieniędzy na większą ilość sprzętu to ćwiczenia powinny być prowadzone często i to na różne odległości tak jak w izraelu podczas bitwy o wzgórze Golan gdzie na przeciwko kilkuset czołgom syryjskim wyszło kilkanaście izraelskich dzięki dobremu wyszkoleniu trafiali w cele z odległosci 4km gdzie tamci potrzebowali do trafienia 2km
74-4F-98-D4
~Katol
1423130940
~Sebo - tylko te od strony morza. I to trzeba pogadać ze Szwedami . AGM-154 JSOW - leci do 115 km... .
4B-26-E9-39
~Sebo
1423071960
w polsce powinie być poligon pozwalający na sprawdzenie w działaniu jednostek sprzętu na maksymalnych odległościach... Ale wtedy by ludzie nażekali że strzały głośne itp... w niektórych kwestiach trzeba wybrać albo państwo albo jednostka...
12-64-B6-95

Rozpoznają skażenie Rosomaków
 
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Pretorianie na Mazurach
Śmierć bohatera
JWK z odznaką pamiątkową
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polacy najlepsi w Hackathonie
They Train Together, They Fight Together
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
We Are All Darfur
Własne interesy Europy
Polowy „Brave Band”
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Bolko” w służbie
Security Game
Militaria na Zamku Królewskim
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ważka bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Kolejne kontrakty na Wisłę
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Darłowo czeka na śmigłowce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Arsenał Iranu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Leopardy strzelały w dzień i w nocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO