moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Koziej: Wirtualny atak jest realny

Zagrożenia w przestrzeni wirtualnej są podobne do tych w geoprzestrzeni. Jeśli w realnym świecie wzrasta pospolita przestępczość, musimy być świadomi, że w cyberprzestrzeni złodzieje mogą kraść nasze dane czy pieniądze – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które opracowało „Doktrynę Cyberbezpieczeństwa”.


Wyobraźmy sobie taką sytuację: atakuje nas nieprzyjaciel, wojna rozwija się w najlepsze, jednak przeciętny człowiek nawet nie wie, że ona trwa. Toczy się bowiem w przestrzeni wirtualnej. Realne?

Gen. Stanisław Koziej: W tej chwili raczej trudno wyobrazić sobie cyberwojnę na skalę tak dużą, że konieczne byłoby na przykład zaangażowanie naszych sojuszników z NATO. Z pewnością jednak wirtualny atak na elementy infrastruktury krytycznej i instytucje, czy to państwowe, czy prywatne, jest jak najbardziej realny. Przecież na świecie do takich sytuacji dochodzi.

I przed tym właśnie ma nas chronić spójna doktryna cyberbezpieczeństwa? Biuro Bezpieczeństwa Narodowego właśnie przygotowało poświęcony jej dokument…

„Doktryna Cyberbezpieczeństwa” nie jest dokumentem operacyjnym. Nie wskazuje konkretnych sposobów obrony przed atakiem cyfrowym. Naszą intencją było raczej stworzenie swego rodzaju wspólnej platformy porozumienia co do cyberbezpieczeństwa dla instytucji państwowych, ale też prywatnych. Każda z nich buduje swoją strategię radzenia sobie z tego typu zagrożeniami – począwszy od rządu, wojska, przez służby specjalne, instytucje publiczne, prywatne firmy, a skończywszy na pojedynczych obywatelach, którzy przecież zabezpieczają własne komputery przed włamaniem czy kradzieżą danych.

Mówiąc obrazowo – cyfrowa mapa Polski pełna jest wysp, które dbają o swoje bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni. Nam zależy, by te wyspy scalić w jeden kontynent. Wypracować wspólny katalog zasad, według których można by postępować, tak aby działać najbardziej efektywnie. Przy czym na poziomie doktryny nie dajemy oczywiście gotowych recept. Wskazujemy na filozofię zwalczania zagrożeń, które mogą przyjść z bardzo różnych kierunków.

No właśnie – z jakich konkretnie?

Można powiedzieć, że zagrożenia w przestrzeni wirtualnej stanowią dokładną analogię zagrożeń w geoprzestrzeni. Można je tak samo podzielić na wewnętrzne i płynące z zewnątrz. Jeśli w realnym świecie rośnie zagrożenie pospolitą przestępczością, musimy być świadomi, że złodzieje mają teraz w cyberprzestrzeni możliwość kradzieży naszych danych czy pieniędzy. Gdy zwracamy uwagę na problem wynikający z różnego rodzaju ulicznych demonstracji, protestów społecznych, okupowania budynków użyteczności publicznej, musimy być gotowi na przykład na blokowanie rządowych stron internetowych. Przykłady można by mnożyć.

Jakie rozwiązania proponują twórcy doktryny?

Ważną sprawą jest samo uświadomienie sobie zagrożeń. Należy też stale monitorować sytuację w otaczającym nas świecie i uwzględniać w strategiach działania potencjalne zagrożenia. Przykład: każdy samorząd zobowiązany jest przygotować plan działania na wypadek wojny, ataku terrorystycznego czy niepokojów społecznych. Teraz powinien też uwzględniać zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Doktryna mówi także o konieczności odpowiedniego przygotowania osób odpowiedzialnych za wirtualne bezpieczeństwo na różnych poziomach. Podpowiada, jakie kierunki powinny być w takich szkoleniach uwzględniane. Wskazujemy na potrzebę stworzenia odpowiedniej polityki kadrowej, kształcenia fachowców od bezpieczeństwa cybernetycznego na wyższych uczelniach, ale też wyławiania i włączania do systemu obywateli, którzy chcieliby się zaangażować w jego tworzenie i funkcjonowanie.

Z jakich narzędzi przy tym korzystać?

W doktrynie mówimy o konieczności rozwoju kryptologii i kryptografii, tworzeniu systemów służących do tajnej łączności, o zapewnianiu sobie pełnej kontroli nad kupowanym za granicą uzbrojeniem. Chodzi tutaj o dostęp do kodów źródłowych, tak by mieć pewność, że to my, a nie producent, w pełni panujemy nad tym sprzętem.

W dokumencie skazujemy również konieczność współpracy publiczno-prywatnej. Kraj może zostać zdestabilizowany także przez uderzenie w prywatne firmy czy koncerny. Dlatego do dbania o jego bezpieczeństwo musimy poczuwać się wszyscy.

rozmawiał Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. BBN

dodaj komentarz

komentarze


Playing the World
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Morze niezgody
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Testament geopolityczny prezydenta
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Widzimy się na macie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Antoś, symbol Lwowa
Pilot z precyzją chirurga
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
ORP „Drużno” po nowemu
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Klątwa czarnego złota
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Węzły dla wojska
W Brukseli o bezpieczeństwie
Polskie święta na misjach
Polscy generałowie w strukturach NATO
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Zrobiłem to, co do mnie należało
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Technologiczne inwestycje HSW
„Sophia” do końca marca
Powrót lekkich czołgów w US Army
Curse of the Black Gold
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Album na urodziny „Łuka”
Cel – bezpieczna Europa
„Snipy” to oczy...
Czarter samolotów dla VIP-ów
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Bal na rzecz weteranów
Cybernetyczna foka lustruje dno
See You On The Mat
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Lekcja zimowego przetrwania
Granice są po to, by je przekraczać
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
13 Desperadoes
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Poszukiwana Harpia
Proobronna „Anakonda”
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Centrum w zawieszeniu
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Panie bez taryfy ulgowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO