moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Koziej: Wirtualny atak jest realny

Zagrożenia w przestrzeni wirtualnej są podobne do tych w geoprzestrzeni. Jeśli w realnym świecie wzrasta pospolita przestępczość, musimy być świadomi, że w cyberprzestrzeni złodzieje mogą kraść nasze dane czy pieniądze – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które opracowało „Doktrynę Cyberbezpieczeństwa”.


Wyobraźmy sobie taką sytuację: atakuje nas nieprzyjaciel, wojna rozwija się w najlepsze, jednak przeciętny człowiek nawet nie wie, że ona trwa. Toczy się bowiem w przestrzeni wirtualnej. Realne?

Gen. Stanisław Koziej: W tej chwili raczej trudno wyobrazić sobie cyberwojnę na skalę tak dużą, że konieczne byłoby na przykład zaangażowanie naszych sojuszników z NATO. Z pewnością jednak wirtualny atak na elementy infrastruktury krytycznej i instytucje, czy to państwowe, czy prywatne, jest jak najbardziej realny. Przecież na świecie do takich sytuacji dochodzi.

I przed tym właśnie ma nas chronić spójna doktryna cyberbezpieczeństwa? Biuro Bezpieczeństwa Narodowego właśnie przygotowało poświęcony jej dokument…

„Doktryna Cyberbezpieczeństwa” nie jest dokumentem operacyjnym. Nie wskazuje konkretnych sposobów obrony przed atakiem cyfrowym. Naszą intencją było raczej stworzenie swego rodzaju wspólnej platformy porozumienia co do cyberbezpieczeństwa dla instytucji państwowych, ale też prywatnych. Każda z nich buduje swoją strategię radzenia sobie z tego typu zagrożeniami – począwszy od rządu, wojska, przez służby specjalne, instytucje publiczne, prywatne firmy, a skończywszy na pojedynczych obywatelach, którzy przecież zabezpieczają własne komputery przed włamaniem czy kradzieżą danych.

Mówiąc obrazowo – cyfrowa mapa Polski pełna jest wysp, które dbają o swoje bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni. Nam zależy, by te wyspy scalić w jeden kontynent. Wypracować wspólny katalog zasad, według których można by postępować, tak aby działać najbardziej efektywnie. Przy czym na poziomie doktryny nie dajemy oczywiście gotowych recept. Wskazujemy na filozofię zwalczania zagrożeń, które mogą przyjść z bardzo różnych kierunków.

No właśnie – z jakich konkretnie?

Można powiedzieć, że zagrożenia w przestrzeni wirtualnej stanowią dokładną analogię zagrożeń w geoprzestrzeni. Można je tak samo podzielić na wewnętrzne i płynące z zewnątrz. Jeśli w realnym świecie rośnie zagrożenie pospolitą przestępczością, musimy być świadomi, że złodzieje mają teraz w cyberprzestrzeni możliwość kradzieży naszych danych czy pieniędzy. Gdy zwracamy uwagę na problem wynikający z różnego rodzaju ulicznych demonstracji, protestów społecznych, okupowania budynków użyteczności publicznej, musimy być gotowi na przykład na blokowanie rządowych stron internetowych. Przykłady można by mnożyć.

Jakie rozwiązania proponują twórcy doktryny?

Ważną sprawą jest samo uświadomienie sobie zagrożeń. Należy też stale monitorować sytuację w otaczającym nas świecie i uwzględniać w strategiach działania potencjalne zagrożenia. Przykład: każdy samorząd zobowiązany jest przygotować plan działania na wypadek wojny, ataku terrorystycznego czy niepokojów społecznych. Teraz powinien też uwzględniać zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Doktryna mówi także o konieczności odpowiedniego przygotowania osób odpowiedzialnych za wirtualne bezpieczeństwo na różnych poziomach. Podpowiada, jakie kierunki powinny być w takich szkoleniach uwzględniane. Wskazujemy na potrzebę stworzenia odpowiedniej polityki kadrowej, kształcenia fachowców od bezpieczeństwa cybernetycznego na wyższych uczelniach, ale też wyławiania i włączania do systemu obywateli, którzy chcieliby się zaangażować w jego tworzenie i funkcjonowanie.

Z jakich narzędzi przy tym korzystać?

W doktrynie mówimy o konieczności rozwoju kryptologii i kryptografii, tworzeniu systemów służących do tajnej łączności, o zapewnianiu sobie pełnej kontroli nad kupowanym za granicą uzbrojeniem. Chodzi tutaj o dostęp do kodów źródłowych, tak by mieć pewność, że to my, a nie producent, w pełni panujemy nad tym sprzętem.

W dokumencie skazujemy również konieczność współpracy publiczno-prywatnej. Kraj może zostać zdestabilizowany także przez uderzenie w prywatne firmy czy koncerny. Dlatego do dbania o jego bezpieczeństwo musimy poczuwać się wszyscy.

rozmawiał Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. BBN

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
 
Nowy karabin z Tarnowa
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Sportowy jubileusz
Mężny duch dla ratowników
Nowe książeczki wojskowe
Rosomaki na okrętach
Kuźnie oficerskich kadr
Łask czeka na myśliwce V generacji
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Getto walczy
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Siły powietrzne czekają na F-35
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Sto sekund do zagłady
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Jedyna taka brygada
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Pierwsze kroki na linie
Kurs na dyplomację
Polska stawia na fregaty Miecznik
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Udany weekend żołnierzy
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Course on Diplomacy
Opiniowanie po nowemu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Łączenie dwóch światów
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Rumuński „Scorpion Spring”
Jak wojsko walczy z pandemią
Kraby na „Bizonie ‘21”
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Leopardy w natarciu
Kierunek: certyfikacja
Złoto ustrzelone w Indiach
Kolejne Herculesy dla wojska
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Mistrzowskie zagranie przegranych
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Aplikacja dla kandydatów do wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO