moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier: UE musi zareagować

Ukraina ogłasza stan wyjątkowy na terenach, na których toczą się walki z prorosyjskimi separatystami. O solidarność z Kijowem zaapelowała dziś premier Ewa Kopacz. I zapowiedziała, że Polska będzie zabiegać w Unii Europejskiej o bardziej zdecydowaną niż dotychczas reakcję na wydarzenia na Ukrainie.

Szefowa polskiego rządu zwołała na poniedziałek pilną naradę w sprawie eskalacji konfliktu na Ukrainie. W Kancelarii Premiera rozmawiała z Grzegorzem Schetyną, szefem dyplomacji, Teresą Piotrowską, minister spraw wewnętrznych oraz Czesławem Mroczkiem, sekretarzem stanu w resorcie obrony.

Ministrowie mówili o przygotowaniach i polskim stanowisku na spotkanie szefów dyplomacji Unii Europejskiej, do którego ma dojść we czwartek w Brukseli.  Tematem spotkania ma być ewentualne wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji. Zdaniem premier Ewy Kopacz konieczna jest „zdecydowana i solidarna reakcja Unii Europejskiej” na wydarzenia, jakie mają miejsce na Ukrainie.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem ma się odbyć posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwołano je z inicjatywy Litwy.

Stan wyjątkowy

Sytuacja na wschodzie Ukrainy opanowanej przez separatystów, których wspiera Rosja, zaogniała się trzy dni temu. W sobotę separatyści ostrzelali z zestawów rakietowych Grad osiedle mieszkalne  w Mariupolu. Zginęło co najmniej 30 cywilów, blisko 100 zostało rannych. W tej sytuacji władze kraju wprowadziły dziś stan wyjątkowy w obwodach ługańskim i donieckim. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował o powołaniu regionalnych centrów koordynacyjnych do spraw stanu wyjątkowego. On sam stanął na czele komisji nadzorującej pracę centrów.

Separatyści chcą połączenia z Krymem

Mariupol to port w obwodzie donieckim, który leży na jedynej drodze lądowej między Rosją a zajętym przez nią Krymem. Moskwa ma z półwyspem tylko morskie połączenie, a to rozwiązanie znacznie kosztowniejsze niż droga lądowa. Profesor Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych PAN w rozmowie z Gazetą Wyborczą zauważył, że „Krym nie ma przyszłości bez połączenia lądowego z innymi terenami kontrolowanymi przez Rosję”, a Mariupol może „posłużyć krymskiemu półwyspowi za pępowinę”. Separatyści mają nadzieję na zdobycie Mariupolu, który leży blisko granicy z Rosją (około 60 km), co ułatwia prowadzenie działań wojennych. W rękach separatystów jest już położony zaledwie 40 km od Mariupola – Nowoazowsk.

Zdaniem europosła Tadeusza Iwińskiego (SLD) nasilenie ataków prorosyjskich separatystów ma na celu nie tylko oderwanie od Ukrainy kolejnego terytorium. – Rosja dąży do zdestabilizowania sytuacji politycznej w Kijowie, a w następstwie do zmiany rządu. Moskwa ma nadzieję, że przedłużające się działania zbrojne spowodują tak głęboki kryzys gospodarczy, że na Ukrainie wybuchną protesty społeczne, a zniecierpliwieni Ukraińcy zmienią swoje władze – mówi eurodeputowany. Jego zdaniem taki plan wydaje się dość realny. – Zwłaszcza wobec informacji o występującej na ogromną skalę korupcji w wojsku. Według opublikowanego ostatnio amerykańskiego raportu aż jedna czwarta ukraińskich środków przeznaczanych na zbrojenia jest rozkradana – twierdzi poseł Iwiński.

Na temat walk na Ukrainie wypowiedział się dziś także Władimir Putin. Stwierdził on, że w Donbasie razem z ukraińskimi żołnierzami walczą „ochotnicze bataliony nacjonalistyczne”, które nazwał „zagranicznym legionem NATO”. Putin dodał że politycy ukraińscy odrzucili możliwość „politycznego rozwiązania” problemu. Na słowa prezydenta Rosji natychmiast zareagował Jens Stoltenberg. Szef NATO określił je jako „nonsensowne” i podkreślił, że jedyni obcy żołnierze na Ukrainie to Rosjanie. 

JT, gazeta.pl

autor zdjęć: M. Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1422299220
W sprawie Ukrainy polecam siedzieć cicho.
E8-9F-DE-7B

Śmierć bohatera
 
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Symulatory strzelań Rosomaków
Double Eagle po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Chciałem walczyć z Niemcami
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
We Are All Darfur
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Darłowo czeka na śmigłowce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Własne interesy Europy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał Iranu
Stulatka hydrografia
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nauka zimowego pływania
Pretorianie na Mazurach
JWK z odznaką pamiątkową
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rywalizacja strzelców wyborowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
For the Right Cause
Obradowała Rada Gabinetowa
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Bolko” w służbie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
They Train Together, They Fight Together
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Security Game
Krwawe walki o Monte Cassino
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe po nowemu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Militaria na Zamku Królewskim
Podziemna potęga
Ważka bliżej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO