moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łatwiej przedłużyć kontrakt w NSR

Ochotnik, który chce służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych, będzie mógł złożyć wniosek drogą elektroniczną, nie musi też załączać do niego życiorysu czy informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia MON. Nowe przepisy umożliwią także przedłużanie kontraktów bez przechodzenia całej procedury od nowa.


Ochotnicy, którzy chcą służyć w NSR, mogą podpisać kontrakt z wojskiem pod warunkiem, że spełniają określone wymagania (np. wiek, wykształcenie, zdrowie, niekaralność). Znowelizowana ustawa o powszechnym obowiązku obrony wprowadziła zmiany dotyczące zawierania kontraktów. Szczegółowe rozwiązania znalazły się w rozporządzeniu, które przygotował MON.

Jedną z nowości jest możliwość aneksowania umów z armią. – Jeszcze kilka miesięcy temu w sytuacji, gdy ochotnik zmieniał stanowisko, stopień lub jednostkę wojskową, lub gdy chciał dalej pełnić służbę po zakończeniu kontraktu, konieczne było uruchomienie procedury zawarcia nowej umowy. Obecnie nie jest już wymagana ponowna weryfikacja kandydata do NSR i podpisywanie z nim kolejnego dokumentu – wyjaśnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Mniej dokumentów i przez Internet

Zgodnie z nowymi przepisami żołnierz, któremu kończy się kontrakt, a chce dalej pełnić służbę w NSR, może złożyć wniosek o jego przedłużenie. Tyle, że nie później niż trzy miesiące przed upływem umowy.

Projekt upraszcza też procedurę wstępowania do Narodowych Sił Rezerwowych. Rozporządzenie zawiera wzór wniosku, jaki musi złożyć ochotnik zainteresowany służbą w NSR. Można go złożyć drogą elektroniczną. Co więcej, nie trzeba już załączać do wniosku życiorysu, aktu urodzenia, informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz zaświadczenia pracodawcy. Wystarczy, że w dokumencie znajdą się informacje dotyczące karalności i zatrudnienia ochotnika.

Więcej informacji o ćwiczeniach

– Projekt doprecyzowuje zapis mówiący o tym, że dowódca jednostki musi odpowiednio wcześnie poinformować żołnierza o terminach ćwiczeń wojskowych – dodaje płk Jankowiak.


W przypadku ćwiczeń rotacyjnych informację o terminie żołnierz otrzyma nie później niż na 30 dni przed upływem roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym ćwiczenia będą się odbywały. Z kolei o planowanych ćwiczeniach długotrwałych dowódca będzie musiał powiadomić żołnierza nie później niż na pół roku przed terminem wezwania na ćwiczenia. W pozostałych przypadkach – co najmniej na 90 dni przed ich rozpoczęciem. Obowiązek takiego powiadomienia nadal nie będzie dotyczył ćwiczeń wojskowych prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Kto może służyć w NSR

Narodowe Siły Rezerwowe powstały 1 stycznia 2010 roku. Aby ubiegać się o powołanie do NSR, trzeba spełnić ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej. Chodzi m.in. o: polskie obywatelstwo, zdolność psychofizyczną do pełnienia służby oraz odpowiedni wiek (dla korpusu szeregowych – do 50 lat, dla podoficerów i oficerów – do 60 lat).

Kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach NSR może ponadto zostać zawarty z żołnierzem rezerwy, żołnierzem w czynnej służbie wojskowej oraz żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, który ochotniczo zgłosił się do wykonywania obowiązków. Tu wymagane jest m.in. odpowiednie wykształcenie (gimnazjalne – dla stanowisk przeznaczonych dla szeregowych; średnie – w przypadku stanowisk podoficerskich; wyższe – stanowisk przeznaczonych dla oficerów), niekaralność, kwalifikacje i umiejętności przydatne w siłach zbrojnych oraz zaliczenie sprawdzianu z wychowania fizycznego.

Zawarcie kontraktu może być również uzależnione od posiadania przez żołnierza rezerwy poświadczenia bezpieczeństwa. W przypadku ochotnika, który wcześniej nie odbywał czynnej służby wojskowej, warunkiem niezbędnym do ubiegania się o przyjęcie do NSR jest zaliczenie służby przygotowawczej i zdanie kończącego ją egzaminu.

PG

autor zdjęć: arch. BSP, arch. 17 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
 
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
For the Right Cause
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
Pretorianie na Mazurach
Ważka bliżej
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Krwawe walki o Monte Cassino
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Klasy wojskowe po nowemu
They Train Together, They Fight Together
JWK z odznaką pamiątkową
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Własne interesy Europy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Double Eagle po nowemu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Symulatory strzelań Rosomaków
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Śmierć bohatera
Obradowała Rada Gabinetowa
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Darłowo czeka na śmigłowce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nauka zimowego pływania
Nowy wiceminister w MON
Stulatka hydrografia
Defense Without Politics
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO