moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łatwiej przedłużyć kontrakt w NSR

Ochotnik, który chce służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych, będzie mógł złożyć wniosek drogą elektroniczną, nie musi też załączać do niego życiorysu czy informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia MON. Nowe przepisy umożliwią także przedłużanie kontraktów bez przechodzenia całej procedury od nowa.


Ochotnicy, którzy chcą służyć w NSR, mogą podpisać kontrakt z wojskiem pod warunkiem, że spełniają określone wymagania (np. wiek, wykształcenie, zdrowie, niekaralność). Znowelizowana ustawa o powszechnym obowiązku obrony wprowadziła zmiany dotyczące zawierania kontraktów. Szczegółowe rozwiązania znalazły się w rozporządzeniu, które przygotował MON.

Jedną z nowości jest możliwość aneksowania umów z armią. – Jeszcze kilka miesięcy temu w sytuacji, gdy ochotnik zmieniał stanowisko, stopień lub jednostkę wojskową, lub gdy chciał dalej pełnić służbę po zakończeniu kontraktu, konieczne było uruchomienie procedury zawarcia nowej umowy. Obecnie nie jest już wymagana ponowna weryfikacja kandydata do NSR i podpisywanie z nim kolejnego dokumentu – wyjaśnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Mniej dokumentów i przez Internet

Zgodnie z nowymi przepisami żołnierz, któremu kończy się kontrakt, a chce dalej pełnić służbę w NSR, może złożyć wniosek o jego przedłużenie. Tyle, że nie później niż trzy miesiące przed upływem umowy.

Projekt upraszcza też procedurę wstępowania do Narodowych Sił Rezerwowych. Rozporządzenie zawiera wzór wniosku, jaki musi złożyć ochotnik zainteresowany służbą w NSR. Można go złożyć drogą elektroniczną. Co więcej, nie trzeba już załączać do wniosku życiorysu, aktu urodzenia, informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz zaświadczenia pracodawcy. Wystarczy, że w dokumencie znajdą się informacje dotyczące karalności i zatrudnienia ochotnika.

Więcej informacji o ćwiczeniach

– Projekt doprecyzowuje zapis mówiący o tym, że dowódca jednostki musi odpowiednio wcześnie poinformować żołnierza o terminach ćwiczeń wojskowych – dodaje płk Jankowiak.


W przypadku ćwiczeń rotacyjnych informację o terminie żołnierz otrzyma nie później niż na 30 dni przed upływem roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym ćwiczenia będą się odbywały. Z kolei o planowanych ćwiczeniach długotrwałych dowódca będzie musiał powiadomić żołnierza nie później niż na pół roku przed terminem wezwania na ćwiczenia. W pozostałych przypadkach – co najmniej na 90 dni przed ich rozpoczęciem. Obowiązek takiego powiadomienia nadal nie będzie dotyczył ćwiczeń wojskowych prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Kto może służyć w NSR

Narodowe Siły Rezerwowe powstały 1 stycznia 2010 roku. Aby ubiegać się o powołanie do NSR, trzeba spełnić ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej. Chodzi m.in. o: polskie obywatelstwo, zdolność psychofizyczną do pełnienia służby oraz odpowiedni wiek (dla korpusu szeregowych – do 50 lat, dla podoficerów i oficerów – do 60 lat).

Kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach NSR może ponadto zostać zawarty z żołnierzem rezerwy, żołnierzem w czynnej służbie wojskowej oraz żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, który ochotniczo zgłosił się do wykonywania obowiązków. Tu wymagane jest m.in. odpowiednie wykształcenie (gimnazjalne – dla stanowisk przeznaczonych dla szeregowych; średnie – w przypadku stanowisk podoficerskich; wyższe – stanowisk przeznaczonych dla oficerów), niekaralność, kwalifikacje i umiejętności przydatne w siłach zbrojnych oraz zaliczenie sprawdzianu z wychowania fizycznego.

Zawarcie kontraktu może być również uzależnione od posiadania przez żołnierza rezerwy poświadczenia bezpieczeństwa. W przypadku ochotnika, który wcześniej nie odbywał czynnej służby wojskowej, warunkiem niezbędnym do ubiegania się o przyjęcie do NSR jest zaliczenie służby przygotowawczej i zdanie kończącego ją egzaminu.

PG

autor zdjęć: arch. BSP, arch. 17 BZ

dodaj komentarz

komentarze


W Indiach mieli swój drugi dom
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Oko na Europę
Wojsko wraca do Łomży
Pamięć o tragedii
Z maratonu programowania do wojska
Polska nie pozostanie osamotniona
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy nurkowie na Islandii
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
GROM Challenge
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Górale” zdobywają miasto
Polscy weterani i książę Harry
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Samochód do desantowania
Iranian Chess Game
Klasy wojskowe po nowemu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cienka niebieska linia
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi na wysokościach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Selekcja w pigułce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Modernizacja Sokołów
Thin Blue Line
Śląskie sceny z życia
Umowa na Feniksy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Nowa misja i nowy sprzęt
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Walka i dyplomacja
Dead to the World
Chorwacki test polskich kadetów
Nowy wiceminister w MON
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jedna misja, jeden zespół
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Głos (z) płonącej Warszawy
Stalin czekał i kalkulował
Sprawdzają Brutusa
Agresja sowieckiego kolosa
Modernizacja starów 266
A Torn Subcontinent
Pylon dla śmigłowca Black Hawk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO