moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko wspomaga Wielką Orkiestrę

Setki wolontariuszy na ulicach miast, koncerty, aukcje, pokazy wojskowego sprzętu – w kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyło się w tym roku 65 jednostek oraz instytucji podległych Dowództwu Generalnemu. Ale to nie koniec. Internetowe aukcje przedmiotów i atrakcji wystawionych przez armię potrwają jeszcze kilka dni.

 
Zdjęcie st. chor. sztab. Adama Roika. Afganistan 2014.

4050 złotych – taką kwotę zadeklarował fan lotnictwa za jeden dzień spędzony w poznańskiej bazie F-16. Zapewne jednak kwota znacząco wzrośnie. Licytacja potrwa bowiem jeszcze przez cztery dni – do 15 stycznia. Wycieczka do Krzesin to zaledwie jedna z licznych atrakcji zaoferowanych przez wojsko na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na portalu allegro.pl licytowany jest między innymi udział w manewrach morskich na pokładzie okrętu transportowo-minowego. W niedzielne popołudnie licznik wskazujący cenę rejsu wybił 1325 złotych. Aukcja potrwa do 27 stycznia.

Z kolei za Niedźwiedzia Bogusia, czyli pluszową maskotkę lotników z Malborka, trzeba zapłacić już 2075 zł. Boguś od kilku miesięcy wędrował po polskich jednostkach, wzbijając się w powietrze różnymi typami samolotów i śmigłowców, a nawet goszcząc na pokładzie okrętów. Jego wyprawę można było śledzić na Facebooku. Pluszaka można licytować do 16 stycznia.

Na liście licytowanych pamiątek i atrakcji można znaleźć jeszcze chociażby komplet wojskowych beretów podarowanych przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka (w niedzielę po południu osiągnęły cenę 686 złotych), dzień w 2 Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego (167,5 złotych), czy tablicę dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa (310 złotych).

 

Wojsko włączyło się także w organizację imprez składających się na finał WOŚP. W tym roku wzięło w nich udział 65 jednostek oraz instytucji podlegających Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. W całej Polsce organizowane były koncerty, spektakle, pokazy wojskowego sprzętu i aukcje drobniejszych pamiątek oraz atrakcji.

Tak było chociażby w Gdyni, gdzie w klubie „Riwiera” na licytację trafiły książki „Pokłon Hornowi” autorstwa kadm. Czesława Dyrcza, rektora Akademii Marynarki Wojennej z jego dedykacją. – Pierwsza została kupiona za 150 złotych, druga za 50 złotych, ale zwycięzca ponownie przekazał ją na aukcję – tłumaczy kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. Za 150 złotych poszedł voucher na szkolenie w Pracowni Broni Rakietowej i Artylerii Instytutu Uzbrojenia i Informatyki AMW. – Zwycięzca może wziąć ze sobą cztery osoby – informuje kmdr por. Mundt.

W całej Polsce żołnierze pomagali także w ulicznych zbiórkach. – Wolontariuszy wspiera 300 naszych kolegów. Pogodę mamy nienajlepszą, ale dajemy radę. Na zbiórkach pozostaniemy do samego ich końca – zapowiada por. Martyna Fedro-Samojedny, rzecznik 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pieniądze do puszek zbierało też kilkudziesięciu podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

To już 23. finał WOŚP. W tym roku pieniądze z kwest i licytacji zostaną przeznaczone na sprzęt, z którego skorzystają dzieci leczone na oddziałach onkologicznych i pediatrycznych oraz na opiekę medyczną dla osób starszych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/Combat Camera

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
„Górale” zdobywają miasto
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
GROM Challenge
A Torn Subcontinent
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Jedna misja, jeden zespół
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Modernizacja Sokołów
W Indiach mieli swój drugi dom
Iranian Chess Game
Cienka niebieska linia
Stalin czekał i kalkulował
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Irańskie szachy
Chorwacki test polskich kadetów
Umowa na Feniksy
Groźny jak Tallboy
Wojsko wraca do Łomży
Modernizacja starów 266
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Sprawdzają Brutusa
Dead to the World
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowy wiceminister w MON
Walka i dyplomacja
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Selekcja w pigułce
Samochód do desantowania
Oko na Europę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Głos (z) płonącej Warszawy
Pamięć o tragedii
Polscy weterani i książę Harry
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi na wysokościach
Polscy nurkowie na Islandii
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Klasy wojskowe po nowemu
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Z maratonu programowania do wojska
Agresja sowieckiego kolosa
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO